Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dla większości pacjentów wizyta u stomatologa kojarzy się z nieprzyjemnymi odczuciami. Staramy się więc zrobić wszystko, aby odwrócić ich uwagę od czynności wykonywanych w czasie zabiegu. Jeśli pacjent poczuje się na fotelu komfortowo, to będzie mu łatwiej uporać się ze stresem związanym z wizytą w gabinecie.

Jak ważną rolę pełni wygoda pacjenta i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komfortowego fotela dla pacjenta?

Poniżej, w kolejnych akapitach, podaję kilka przydatnych porad dotyczących wyboru fotela do unitu stomatologicznego. Chodzi o taki fotel, który pozwoliłby pacjentowi siedzącemu na nim poczuć się komfortowo, a dzięki temu odpowiednio zrelaksować w czasie leczenia, pomimo mało sprzyjającego, w jego odczuciu, otoczeniu.

Jeszcze kilka lat temu, z powodu strachu przed dentystą, pacjenci odwlekali wizytę w gabinecie do momentu, aż sytuacja ich do tego zmusiła. Dopiero, gdy dolegliwości stawały się nadmiernie uciążliwe, udawali się do dentysty. Na szczęście, w ostatnich latach, świadomość pacjentów mocno się w tym względzie zmieniła. Niemniej, pewne schematy i obawy pozostały. Lekarz musi więc zadbać, aby pacjent na fotelu zabiegowym czuł się jak najbardziej komfortowo.

Pozycja pracy

Wybór odpowiedniego fotela jest wprost zależny od pozycji pracy stomatologa. Przy założeniu, że lekarz pracuje od tyłu, a pacjent leży w linii prostej, to jego przedramiona i łokcie bezwładnie opadają ku ziemi. Grawitacji nie da się oszukać. Wielu producentów unitów chwali się tym, że ich fotele są wyprofilowane w taki sposób, aby lekarz mógł jak najbliżej podejść do pacjenta z boku. Warto zrobić krótkie podsumowanie – w jakiej pozycji najczęściej pracuje z pacjentem? Jeśli od tyłu, to zapewne przede wszystkim (90 proc. czasu) wykonuję zaawansowane zabiegi, gdy pacjent leży. W takich przypadkach warto wybrać fotel z wygodnym podparciem dla pacjenta na przedramiona, łokcie i dłonie. Najlepiej, aby miał on dwa podłokietniki, które można opuszczać na czas jego wejścia i zejścia z fotela. Kształt oparcia siedziska powinien umożliwiać podtrzymywanie przedramion pacjenta. Po wizycie, siedząc na takim fotelu, będzie mniej zmęczony i mniej zestresowany, a poziom jego komfortu wzrośnie.

Siedzisko fotela pacjenta

Na rynku mamy do wyboru wiele siedzisk o różnych konfiguracjach. Są one chudsze, grubsze, płaskie, wyprofilowane, szersze, węższe, dłuższe, krótsze. Jeśli chodzi o kształt siedziska, to co do zasady nie ma ono aż tak wielkiego znaczenia. Ważne jest, aby pacjent, nawet ten o większych gabarytach, mógł wygodnie na nim usiąść. Warto więc wybrać fotel z szerszym siedziskiem, na którym wygodnie usiądzie osoba i mniejsza, i większa.

Zagłówek

Jak powinien być skonstruowany porządny zagłówek? Po pierwsze, musi mieć regulację położenia. Standardem są zagłówki dwuprzegubowe z możliwością odwrócenia jego czaszy dla pacjentów na wózku inwalidzkim. Ale to nie wszystko. Trzeba sprawdzić, jak wysoko można wysunąć wspornik zagłówka. Ten aspekt docenimy dopiero przy naprawdę wysokich pacjentach. Średnia wzrostu społeczeństwa podnosi się, dlatego standardem powinien być zagłówek, który można wysunąć na ponad 35 centymetrów. Istotny jest również profil czaszy zagłówka. W najtańszych, bezszwowych tapicerkach zagłówki nie są profilowane albo kształt tego profilu nie jest komfortowy dla pacjenta. Dobrą praktyką wśród producentów jest stosowanie pewnego rodzaju miękkiego pierścienia powleczonego materiałem tapicerki. Rozwiązanie takie gwarantuje wygodną pozycję dla pacjenta oraz pewne pozycjonowanie głowy podczas zabiegu.

Rodzaj tapicerki

Każdy producent foteli stomatologicznych proponuje różne rodzaje tapicerki: bezszwową, szwową, laminowaną. Przeanalizujmy każdą z tych propozycji.

Tapicerki bezszwowe często są wybierane do placówek, w których liczba pacjentów jest bardzo duża, a czas wizyty pacjenta na fotelu jest krótki. Tapicerka taka z pewnością jest łatwa do utrzymania w czystości, ale nie do końca komfortowa. Gąbka w tapicerce bezszwowej jest zbita, gęsta i twarda.

Inaczej jest w przypadku tapicerki szwowej. W tym typie fotela gąbki jest zdecydowanie więcej, a jej konsystencja jest zauważalnie mniej zbita. Takie połączenie gwarantuje odczucia niczym ma amerykańskiej kanapie wypoczynkowej, a jednocześnie zachowując wszelkie standardów higieny.

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest jakość użytego materiału. Żaden producent nie stosuje naturalnej skóry. Każdy fotel wykonany jest ze skóry ekologicznej. Niestety, nie każdy producent używa materiałów tej samej jakości. Należy więc zwrócić uwagę, czy tapicerka jest przyjemna w dotyku. Najtańsze rozwiązania wiążą się niestety z zastosowaniem ekoskóry najniższej jakości, która ewidentnie źle wpływa na odczucia pacjentów i tym samym na wizerunek gabinetu.

Sprzęt w gabinecie jest wizytówką jego właściciela. Odczucia pacjentów są referencjami lekarza. Przy zakupie fotela stomatologicznego należy wziąć więc pod uwagę komfort pacjenta to, jak zapamięta wizytę w gabinecie. Jeśli będzie zadowolony, na pewno poleci swoim znajomym dany gabinet i dentystę!

 


Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


Artykuł opublikowany w numerze 6/2019 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019