Fot. Marek Galica

Leczenie pacjentów
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Polskie stowarzyszenie implantologiczne – kształcimy, egzaminujemy, Certyfikujemy od 2003 roku. Wywiad z prezydentem PSI dr. n. med. Andrzejem Szwarczyńskim. Rozmawia: Monika Zmuda.

Monika Zmuda: Jakie trendy, według Pana Doktora, przeważają w tym momencie w implantologii? Na co szczególnie warto zwracać uwagę w wyborze szkoleń i kursów?

Andrzej Szwarczyński: Obecnie najmodniejszą i najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną implantologii jest niewątpliwie implantologia cyfrowa.

Cały proces planowania oparty jest o takie spozycjonowanie implantu, aby lekarz protetyk mógł bez kłopotu odbudować utracony ząb lub grupę zębów. Kolejnym trendem w implantologii są odbudowy brakującej kości, w oparciu o kość allogenną z banku tkanek, przygotowaną w technologii 3D, dokładnie do miejsca ubytku. Początkujący lekarz implantolog powinien wybrać takie szkolenie, które zapewni mu podstawy, a jednocześnie pokaże bardziej zaawansowane techniki leczenia, w których „wisienką na torcie” ma być implantologia cyfrowa oparta o szablony, skanery i wizualizację 3D.

Jakie są najnowsze techniki diagnostyczno-zabiegowe stosowane w chirurgii stomatologicznej i implantologii? Czy wszystkie osiągnięcia światowe z tego zakresu są dostępne obecnie dla polskich lekarzy i pacjentów?

Jak już wyżej wspomniałem, implantologia odtwórcza, zaplanowana po badaniu CBCT, skanowaniu i po wykonaniu szablonu chirurgicznego i protetycznego, wraz z odbudową jednoczasową kości oraz uzupełnieniem w korony lub mosty tymczasowe natychmiastowe, to jest najbardziej pożądana przez pacjentów część implantologii. Mogę z całym przekonaniem odpowiedzieć – tak, polscy lekarze i pacjenci mają pełen dostęp do światowych osiągnięć z tego zakresu. Nasi lekarze– powiem to bez fałszywej skromności – wykonują zabiegi na światowym poziomie.

Kształcenie podyplomowe z implantologii – na co powinien zwrócić uwagę młody lekarz dentysta, który chciałby rozpocząć przygodę z implantologią; od czego powinien zacząć, aby osiągnąć sukces, ale też się nie zniechęcił?

Proponuję zacząć od podstaw. Najpierw potrzebne jest wstępne przygotowanie chirurgiczne, a dopiero potem implantacja. Co prawda, dzięki wcześniej wspomnianej implantologii cyfrowej, młodzi lekarze mają ułatwioną drogę, ale warto znać podstawowe zasady. Zaczynanie od przeszczepów kości czy liftingów zatok na pewno nie będzie dobre na początek. Szkolenie u boku „mistrza”, wykorzystując jego wiedzę i doświadczenie, zawsze dawało, daje i będzie dawało dobre efekty.

Od lat jest Pan wykładowcą sztandarowego szkolenia PSI – Curriculum Implantologii, a odkąd został Pan wybrany na prezydenta Stowarzyszenia, pełni Pan też rolę jego kierownika naukowego. Proszę nam powiedzieć, czym to szkolenie różni się od innych form kształcenia dostępnych na rynku?

Szkolenia na rynku często oparte są o dany system implantologiczny, gdzie wykładowcy z racji zatrudnienia przez konkretną firmę nie przedstawiają implantologii z szerszej perspektywy. Curriculum PSI jest wieloośrodkowe, oparte o wiedzę specjalistów z dziedziny chirurgii stomatologicznej, szczękowo-twarzowej, periodontologii i protetyki. Często nasi wykładowcy są kierownikami ośrodków naukowych lub posiadaczami tytułów „Master of Science” w implantologii, periodontologii czy laseroterapii. W związku z tym wiedza, którą dzielą się z uczestnikami Curriculum, jest szeroka, poparta nie tylko wieloletnią praktyką, ale akademickim przygotowaniem i niemająca wpływów komercyjnych.

Warto zwracać uwagę na to, aby wiedza docierająca do lekarzy była wolna od wpływów komercyjnych, bo czasem pewne opinie mogą nie być poparte wiedzą naukową, a stanowią wynik pracy specjalistów od sprzedaży danego produktu. Zdarzyło się już tak, iż musieliśmy weryfikować informacje przyniesione przez kursantów z wiedzą opartą na badaniach zamieszczonych w literaturze.

Curriculum Implantologii PSI w ciągu 18 lat jego istnienia ukończyło 492 absolwentów. To już naprawdę jest doświadczenie dwóch pokoleń polskich implantologów. Dlaczego rekomendował Pan udział w szkoleniu swoim pracownikom i córce?

Rekomendowałem Curriculum Implantologii PSI moim współpracownikom, jak i własnej córce, ponieważ uważam, że wiedza dostarczona przez zespół wybitnych polskich wykładowców, poparta ćwiczeniami praktycznymi w każdym z ośrodków, jest niezbędna do początkowego rozwoju w dziedzinie implantologii. Oczywiście w dalszych etapach rozwoju zawodowego i w miarę zdobywania doświadczenia praktycznego zalecam dalsze formy doskonalenia zawodowego.

Dlaczego Pana zdaniem warto zrzeszać się w towarzystwach naukowych, z czym się to wiąże i jakie korzyści dla lekarza z tego płyną? W jaki sposób można zostać członkiem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego?

Zrzeszanie się lekarzy w towarzystwa, gildie czy konsorcja znane jest od setek lat. Chęć przynależności jest nie tylko wykładnikiem statusu zawodowego, lecz również pozwala, przez różne formy kształcenia wewnątrz stowarzyszeniowego, na zdobywanie wiedzy; buduje relacje, więzi, integruje środowisko. Młody lekarz może śmiało zadać pytanie starszemu, bardziej doświadczonemu lekarzowi, będąc jego kolegą ze stowarzyszenia.

Jednocześnie, pomoc prawna, jak i możliwość zasięgnięcia opinii czy konsultacji są niezaprzeczalnym benefitem z uczestnictwa w stowarzyszeniach.

W naszym przypadku, aby zostać członkiem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego należy ze strony www.psi-icoi.pl pobrać, wypełnić i odesłać do biura PSI deklarację członkowską oraz opłacić składkę roczną.

Jakie są aktualne plany rozwojowe PSI?

W zakresie planów rozwojowych Stowarzyszenia, to w tym roku do Curriculum Implantologii PSI dokładamy szkolenie w zakresie laseroterapii oraz zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Lada moment ogłosimy też zupełnie nowe szkolenie, czyli Curriculum Level-up. W trzech ośrodkach będziemy dzielili się specjalistyczną wiedzą na wyższym poziomie. Będą szkolenia z przeszczepów bloków kostnych na kadawerach w Poznaniu, moduł z zakresu laseroterapii i periodontologii w Rudzie Śląskiej oraz szkolenie w Legnicy z zabiegów jednego dnia, na których u pacjenta, od usunięcia zęba, poprzez implantację z augmentacją, wykonane zostaną uzupełnienia tymczasowe. Wszystko to poparte będzie profesjonalną dokumentacją fotograficzną. Na początku kwietnia br. mamy w planach dwa szkolenia w cyklu Expert Program, jedno w Szwajcarii, drugie w Egipcie, a jesienią planujemy prawie dwutygodniowy pobyt rekreacyjno- naukowy na Florydzie, zakończony udziałem w Światowym Kongresie ICOI i przygotowujemy się do 13. Międzynarodowego Kongresu PSI/ICOI, który odbędzie się w styczniu 2025 r. w Poznaniu. Niedawno aplikowaliśmy do CMKP o akredytację PSI jako ośrodka certyfikującego w zakresie umiejętności implantologicznej.

Liczymy więc na to, że w przyszłym roku również będziemy mogli przeprowadzić egzamin dla pierwszych kandydatów. Plany mamy ambitne, zapraszamy więc Państwa do udziału w poszczególnych aktywnościach PSI, lektury naszego czasopisma „Implantologia Stomatologiczna” oraz do członkostwa w Stowarzyszeniu.


Rozmawia: Monika Zmuda

Fot. Marek Galica


 

Artykuł opublikowany w numerze 2/2024 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA