Nowa szczepionka przeciw COVID-19, dopasowana do dominującego obecnie wariantu wirusa – XBB (Kraken) będzie dostępna w Polsce 6 grudnia. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, w którym zachęca do przyjęcia szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej.

Co miesiąc w Polsce wykrywa się ponad 3000 przypadków zachorowań na COVID-19 pomimo ustania zagrożenia epidemicznego. Zdaniem ekspertów możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na COVID-19, w tym ciężkich przypadków wymagających hospitalizacji czy przyjęcia na oddział intensywnej terapii, w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Według ekspertów powinniśmy się szczepić raz do roku przed sezonem infekcyjnym, szczepionką ukierunkowana na warianty wirusa SARS-CoV-2, które odpowiadają za największą liczbę zachorowań w Europie i na świecie.

Nowe wytyczne i rekomendacje, dotyczące osób z grup ryzyka, powikłań i ciężkiego przebiegu COVID-19, wydały organizacje pacjentów oraz ekspertów działające w ramach Sojuszu na Rzecz Zwalczania Chorób Zakaźnych Układu Oddechowego. Eksperci wskazują, że choć epidemia jest już za nami, to COVID-19 jest nadal jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.

Koniec pandemii COVID-19 ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Stało się to po ponad trzech latach od wystąpienia pierwszych przypadków zakażenia. – Z wielką nadzieją ogłaszam, że globalny stan zagrożenia spowodowany COVID-19 dobiegł końca – przekazał dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus w trakcie konferencji prasowej.

Rozpoczynają się sprawy sądowe 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii COVID-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów zniechęcając ich do szczepień. O ewentualnej winie lekarzy i lekarzy dentystów będą decydować trzy okręgowe sądy lekarskie – w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione zostały przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności.

Z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że lekarze dentyści i inni pracownicy kliniczni gabinetów dentystycznych uniknęli zwiększonego ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 podczas pandemii.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA