Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nowy podwariant Omikrona wywołującego COVID-19, o symbolu JN.1, szybko się rozprzestrzenia na całym świecie. WHO informuje również, że JN.1 po raz pierwszy wykryto we wrześniu 2023 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie zidentyfikowano go także w Chinach, Indiach oraz Europie – w Wielkiej Brytanii.
JN.1 mniej groźny niż Omikron
Nowy podwariant nie stwarza jednak większego zagrożenia w porównaniu do innych odmian Omikrona. Chronią przed nimi stosowane obecnie nowe szczepionki przeciwko COVID-19.
Według przedstawicieli WHO, zimą na półkuli północnej będzie wzrastać liczba infekcji wywoływanych przez SARS-CoV-2, jak i inne patogeny, takie jak wirus grypy oraz syncytialny wirus oddechowy (RSV). Oba te drobnoustroje najczęściej atakują dzieci i osoby starsze, zwykle mniej odporne na zakażenia. – Podwariant JN.1 najszybciej rozprzestrzenia się w USA. Na początku grudnia 2023 roku przypadało na tę odmianę wirusa 15-29 proc. wszystkich zakażeń COVID-19 w poszczególnych stanach. W Wielkiej Brytanii stanowi on 7 proc. wszystkich pozytywnych testów na COVID-19 – informuje BBC News.
Objawy zakażenia podwariantem JN.1
Według CDC objawy zakażenia wywołanego podwariantem JN.1 są podobne jak w przypadku innych odmian wirusa SARS-CoV-2. Nasilenie dolegliwości bardziej zależy od odporności organizmu u danej osoby i ogólnego stanu jej zdrowia, aniżeli od tego, jaki jego podwariant wywołał infekcję. Wariant SARS-CoV-2 o nazwie Omikron na całym świecie dominuje w zakażeniach COVID-19. Wciąż jednak pojawiają się kolejne jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, a ostatnio – JN.1. WHO zaleca noszenie maseczek, szczególnie w zamkniętych przestrzeniach. Przypomina również o skutecznej profilaktyce zakażeń COVID-19, jaką jest częste mycie rąk, a przede wszystkim stosowanie szczepień. Osoby, które podejrzewają zakażenie COVID-19 powinny wykonać test na obecność koronawirusa i pozostać w domu. Jedynie 16 proc. dorosłych w Stanach Zjednoczonych oraz 7 proc. dzieci otrzymało zaktualizowaną szczepionkę w ubiegłym tygodniu. W grupie dorosłych w wieku 65 lat i starszych zaledwie jedna trzecia przyjęła nową szczepionkę, w porównaniu do 94,4 proc., które ukończyły pierwszą serię oryginalnej szczepionki.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Podwariant Omikrona – JN.1
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.