Uzupełnienia tymczasowe stosujemy w protetyce stomatologicznej w celu zabezpieczenia opracowanych zębów filarowych. Jest to podyktowane koniecznością wykonania określonych etapów pracy na poziomie laboratoryjnym. Tymczasowe mosty czy korony pozostają w jamie ustnej pacjenta najczęściej kilka dni lub tygodni. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do wydłużenia czasu użytkowania. Jest to związane z opóźnieniem w pracach laboratoryjnych, nieobecnością pacjenta na ustalonych wizytach czy trudnościami w adaptacji protezy.

W Europie pracują „doktorzy”, a w Polsce „lekarze”, trzeba to zmienić. Przecież polscy lekarze nie są wcale gorsi od zachodnich doktorów. Są lepsi, więc dlaczego tego nie akcentować. Jednak, aby tak się stało, trzeba zmienić nieco polski system szkolenia.

Jeszcze do niedawna leczenie ortodontyczne było synonimem ust pełnych „nieatrakcyjnych drutów“, co skutecznie zniechęcało pacjentów Do wyrażenia zgody na taki typ leczenia. Wprowadzenie w ostatnich latach przezroczystych aparatów ortodontycznych w postaci nakładek stało się momentem przełomowym dla pacjentów ortodontycznych.

 

Biomechanikę działania różnych marek nakładek ortodontycznych, wzmocnić można przez zastosowanie odpowiedniej ilości i kształtu naczepów. Należy mocno podkreślić, że nawet najlepiej zaprojektowane naczepy (ang. attachments, engages), jeśli nie są prawidłowo naklejone, to nie pomogą w osiągnięciu zamierzonego efektu. Naczepy stosowane są najczęściej w celu wzmocnienia precyzji ruchu zęba lub wzmocnienia retencji nakładki.

Leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami wymaga Wiedzy na temat diagnostyki oraz umiejętności selekcji pacjentów do leczenia. Oba te elementy wpływają na płynność w projektowaniu planu leczenia, jak i efektywność klinicznego prowadzenia pacjenta podczas terapii. To co dla jednych jest trudne, dla innych może być standardową procedurą.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA