Jeszcze do niedawna leczenie ortodontyczne było synonimem ust pełnych „nieatrakcyjnych drutów“, co skutecznie zniechęcało pacjentów Do wyrażenia zgody na taki typ leczenia. Wprowadzenie w ostatnich latach przezroczystych aparatów ortodontycznych w postaci nakładek stało się momentem przełomowym dla pacjentów ortodontycznych.

 

Biomechanikę działania różnych marek nakładek ortodontycznych, wzmocnić można przez zastosowanie odpowiedniej ilości i kształtu naczepów. Należy mocno podkreślić, że nawet najlepiej zaprojektowane naczepy (ang. attachments, engages), jeśli nie są prawidłowo naklejone, to nie pomogą w osiągnięciu zamierzonego efektu. Naczepy stosowane są najczęściej w celu wzmocnienia precyzji ruchu zęba lub wzmocnienia retencji nakładki.

Leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami wymaga Wiedzy na temat diagnostyki oraz umiejętności selekcji pacjentów do leczenia. Oba te elementy wpływają na płynność w projektowaniu planu leczenia, jak i efektywność klinicznego prowadzenia pacjenta podczas terapii. To co dla jednych jest trudne, dla innych może być standardową procedurą.

Artykuł poświęcony jest diagnostyce zatrzymanych kłów górnych w szczególności diagnostyce obrazowej. Praca zawiera przegląd sposobów interpretowania obrazów radiologicznych, które pozwalają na ocenę położenia zatrzymanego zęba i rokowanie jego wprowadzenia do łuku podczas leczenia ortodontycznego. Uwzględniono ocenę zdjęć pantomograficznych, zębowych i zgryzowych oraz przekrojów CBCT.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA