Stomatologia stale się rozwija. Właściwości estetyczne dostępnych materiałów stomatologicznych ulegają ciągłej poprawie. Jaki jest zatem najlepszy materiał do pośredniej odbudowy zęba? Ceramika, ceromery czy żywice pośrednie do wykonania koron i mostów? Okazuje się, że lekarze najczęściej wybierają cementy kompozytowe.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych Ze środków publicznych wprowadza m.in. kartę leczenia onkologicznego. W myśl ustawy pacjent, u którego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) stwierdził podejrzenie nowotworu złośliwego, ma prawo do diagnostyki onkologicznej na podstawie karty leczenia onkologicznego, bez skierowania.

Problem powstaje wówczas, kiedy lekarz dentysta ma podejrzenia nowotworowe u pacjenta lub też przy okazji wizyty dentystycznej dowiaduje się, że pacjent może być chory onkologicznie. Z ustawy wynika jasno, że nie ma on prawa założyć pacjentowi zielonej karty leczenia onkologicznego.

Toksyna botulinowa typu A, zwana popularnie botoksem, to najpopularniejszy preparat w medycynie estetycznej. Jest bardzo lubiana przez pacjentów, gdyż jest bezpieczna, prosta w użyciu, a jej działanie jest bardzo szybkie. Najczęściej używana jest do wygładzania zmarszczek, ale ma też szereg innych, mniej typowych zastosowań, także w stomatologii.

Kamień nazębny. Natrafiłem ostatnio w jednym z tak zwanych branżowych publikatorów na termin „nawracający kamień nazębny”. Zostało to przedstawione, jako jednostka chorobowa z zakresu szeroko pojętej stomatologii. Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Nie istnieje coś takiego, jak „nawracający kamień nazębny”, oświadczam to z całą odpowiedzialnością.

Ból to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek, bądź opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia [1].Jedynym źródłem informacji o bólu jest relacja pacjenta, ponieważ jest to odczucie całkowicie subiektywne. Powstaje  w układzie składającym się z receptorów, dróg przewodzących oraz ośrodków [2].

Odbudowy protetyczne po leczeniu endodontycznym - opis przypadków. Odbudowy protetyczne na zębach po leczeniu endodontycznym są ważnym elementem wzmacniania struktury zębów, które są zniszczone i wymagają rekonstrukcji protetycznej. W naszej praktyce preferujemy rekonstrukcje, które są wzmacnianie wkładami lanymi na stopie złota dentystycznego lub stali półszlachetnej. Bardzo ważnym elementem kwalifikacji do rekonstrukcji endo wkład jest rzetelna konsultacja endodontyczna, czy ząb po leczeniu kanałowym będzie miał długotrwałe rokowanie pozytywne i będzie stanowił pewny filar do odbudowy na wiele lat.

Ból jest odczuciem subiektywnym, właściwie zawsze towarzyszącym leczeniu ortodontycznemu. W początkowej fazie leczenia jest wywołany separacją zębów trzonowych. Największe natężenie bólu po rozseparowaniu występuje po 24 godz., następnie ból stopniowo zanika (1). Do gabinetu lekarza dentysty wcześniej czy później trafi pacjent ortodontyczny skarżący się na urazy śluzówki lub krwawiące i bolesne dziąsła. Jakie są sposoby walki z tym bólem?

Ekstrakcja zęba wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek w jamie ustnej i w zasadzie, w większości przypadków, jest przykrym doświadczeniem dla pacjenta. Pacjent jest z reguły świadomy, że po usunięciu zęba mogą wystąpić dolegliwości bólowe, a w celu ich zmniejszenia wystarczają podstawowe leki przeciwbólowe, niekiedy leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.