Toksyna botulinowa typu A, zwana popularnie botoksem, to najpopularniejszy preparat w medycynie estetycznej. Jest bardzo lubiana przez pacjentów, gdyż jest bezpieczna, prosta w użyciu, a jej działanie jest bardzo szybkie. Najczęściej używana jest do wygładzania zmarszczek, ale ma też szereg innych, mniej typowych zastosowań, także w stomatologii.

Kamień nazębny. Natrafiłem ostatnio w jednym z tak zwanych branżowych publikatorów na termin „nawracający kamień nazębny”. Zostało to przedstawione, jako jednostka chorobowa z zakresu szeroko pojętej stomatologii. Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Nie istnieje coś takiego, jak „nawracający kamień nazębny”, oświadczam to z całą odpowiedzialnością.

Ból to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek, bądź opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia [1].Jedynym źródłem informacji o bólu jest relacja pacjenta, ponieważ jest to odczucie całkowicie subiektywne. Powstaje  w układzie składającym się z receptorów, dróg przewodzących oraz ośrodków [2].

Odbudowy protetyczne po leczeniu endodontycznym - opis przypadków. Odbudowy protetyczne na zębach po leczeniu endodontycznym są ważnym elementem wzmacniania struktury zębów, które są zniszczone i wymagają rekonstrukcji protetycznej. W naszej praktyce preferujemy rekonstrukcje, które są wzmacnianie wkładami lanymi na stopie złota dentystycznego lub stali półszlachetnej. Bardzo ważnym elementem kwalifikacji do rekonstrukcji endo wkład jest rzetelna konsultacja endodontyczna, czy ząb po leczeniu kanałowym będzie miał długotrwałe rokowanie pozytywne i będzie stanowił pewny filar do odbudowy na wiele lat.

Innowacyjne zastosowanie laserów, w porównaniu z innymi metodami leczenia, daje znakomite rezultaty zarówno w periodontologii jak i implantologii.  Umożliwiają one osiągnięcie lepszego efektu zabiegowego procedur wykonywanych nieoperacyjnie. Dodatkowo pacjenci po leczeniu laserowym również odczuwają mniejszy dyskomfort podczas zabiegów chirurgicznych.

Zabiegi wybielające przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych polegają na nałożeniu żelu wybielającego, zawierającego stosunkowo wysoki odsetek H2O2, na zęby. Następnym krokiem jest aplikacja ciepła na żel za pomocą różnych dostępnych źródeł światła, mających na celu dysocjację H2O2 na wolne rodniki tlenu. Laser Er: YAG emituje długość fali laserowej, która może być wykorzystywana w zabiegach wybielających, wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Niniejszy raport przedstawia wykorzystanie lasera Er: YAG (LightWalker, TouchWhiteTM Protocol, Fotona) w wybielaniu zębów w gabinetach stomatologicznych. Zastosowany impuls o stosunkowo niskiej energii (40 mJ), długi czas trwania impulsu (VLP) oraz znaczący rozmiar plamki ogniskowej głowicy (R17) zapewniają bezpieczeństwo twardych tkanek zębów poprzez ograniczenie fluencji impulsów laserowych poniżej poziomu ablacji szkliwa i zębiny, jak również poniżej progu ablacji wody.

Lasery są wykorzystywane jako narzędzia pomocnicze, jak również niezależne w badaniach naukowych. Używane są niemal we wszystkich dziedzinach stomatologii. Każdy rodzaj lasera charakteryzuje się różną długością fal, z kolei każda fala wykazuje się interakcją z określonymi tkankami ludzkiego ciała [1], Jak wynika z dostępnych programów dotyczących laserów dentystycznych, optymalny wynik każdej laserowej terapii dentystycznej osiąga się przy zastosowaniu dwóch długości fali w czasie jednego zabiegu terapeutycznego. Przedstawiamy przegląd najczęściej wykorzystywanych w stomatologii aplikacji koncepcji leczenia TwinLightTM.

 

Licówki to rodzaj uzupełnienia, które już na dobre zagościło w gabinetach stomatologicznych. Od lat 80 XX wieku, kiedy zaczęły  szybko rozwijać się techniki adhezyjne możliwy stał się rozwój wielu technologii w materiałoznawstwie stomatologicznym. Pierwsze licówki pojawiły się już w latach 30 XX, wówczas akrylowe, stosowane przez Charlesa Pincusa dla poprawy estetyki uśmiechu u aktorów w Hollywood.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA