W środowisku lekarzy dentystów coraz częściej mówi się o tym, że wśród pacjentów wzrasta zainteresowanie leczeniem zębów finansowanym z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szacuje się, że wzrost ten sięga nawet 50 procent. Jednak to tylko jedna pozytywna informacja. Rzeczywistość pokazuje, że obecne wyceny proponowane przez NFZ nie wstanie pokryć potrzeb zdrowotnych Polaków.

U 81-letniego pacjenta, który był hospitalizowany z powodu zapalenia opon mózgowych, podczas RTG klatki piersiowej, zlokalizowano mierzącą 9,5 mm długości koronę zęba w prawym oskrzelu dolnym. Do wykrycia ciała obcego w płucu doszło przypadkiem, podczas dodatkowych badań.

Leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami wymaga wiedzy na temat diagnostyki oraz umiejętności selekcji pacjentów do leczenia. Oba te elementy wpływają na płynność w projektowaniu planu leczenia, jak i efektywność klinicznego prowadzenia pacjenta podczas terapii. To co dla jednych jest trudne, dla innych może być standardową procedurą.

Naczelna Rada Lekarska po raz pierwszy w swojej historii powołała Pełnomocnika NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami. Został nim lek. Olek Nowak. Ma to być jedna z priorytetowych inicjatyw Naczelnej Izby Lekarskiej. Chodzi o naświetlenie problemów, z jakimi borykają się lekarze z niepełnosprawnościami oraz lekarze wychowujący dzieci dotknięte niepełnosprawnościami.

Od dawna już wiadomo, że lekarz dentysta spełnia szczególnie ważną rolę w leczeniu pacjentów z problemami kardiologicznymi. Podkreśla się również, jak ważna jest współpraca pomiędzy dentystami a kardiologami.

Bogdan BitkowskiBogdan Bitkowski, nasz kolega i przyjaciel, zmarł nagle 21 stycznia 2023 roku. Był człowiekiem otwartej duszy i przyjacielem ludzi. Prowadząc firmę Dental BP przez ponad 20 lat przemierzył całą Polskę. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych wystawach i konferencjach. Wszędzie cierpliwie przekazywał swoją obszerną wiedzę o masach i podścieleniach używanych we współczesnej protetyce.

Dziękujemy Bogusiu, że byłeś z nami.

Będziemy o Tobie pamiętać.

Koledzy i Przyjaciele"

Naukowcy z USA i Tajwanu doszli do wniosków, że rozwój zapalenia przyzębia może być szybszy u pacjentów, którym usunięto migdałki. Podkreślają, że ryzyko periodontitis jest szczególnie wysokie u osób poniżej 12. roku życia. Badacze uważają, że ich badanie jako pierwsze wskazuje na długoterminowe skutki uboczne tonsillektomii dla zdrowia jamy ustnej.

W Polsce nie brakuje lekarzy dentystów. Z ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów” wynika, że w większości rejonów Polski raportowana jest równowaga. Niedobór osób świadczących usługi stomatologiczne występuje tylko w 37 polskich powiatach. Zupełnie inne informacje płyną natomiast o ogólnej sytuacji w kadrze medycznej – chodzi ogólnie o lekarzy i pielęgniarki.

W połowie grudnia uruchomiliśmy nową wersję naszego portalu nowygabinet.pl. Serwis jest jeszcze bardziej przejrzysty niż poprzedni, działa szybciej, a przede wszystkim zamieściliśmy na nim wszystkie artykuły opublikowane dotąd (w ciągu ostatnich 5 lat) w magazynie Nowy Gabinet Stomatologiczny. Wciąż uzupełniamy starsze artykuły, tak aby na stronie znalazły się wszystkie treści opublikowane na łamach naszego magazynu. Użytkownikom serwisu daliśmy też możliwość dostępu do wszystkich procedur sanitarnych, zgód na leczenie czy różnego rodzaju wniosków prawnych, które były przez nas dotychczas publikowane.

Coraz więcej mówi się o zastosowaniu nowoczesnych technologii w medycynie. Nowinki nie omijają również stomatologii. Bardzo intensywnie rozwija się tak zwana telestomatologia. Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili, czy wizyta online może zastąpić spotkanie z dentystą w gabinecie, kiedy w grę wchodzi podejrzenie istnienia próchnicy początkowej.

Więcej artykułów…