W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. 38,4 proc. dorosłych Polaków leczyło zęby wyłącznie prywatnie. Z kolei 15,6 proc. badanych w ogóle nie korzystało z usług lekarza dentysty. 4,3 proc. respondentów nie pamiętało, gdzie leczyło zęby.

Odpady medyczne to materiały lub substancje, które pochodzą z placówek opieki zdrowotnej i charakteryzują się potencjalnym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia. Takie substancje wydzielają toksyczne związki, które mogą doprowadzić do skażenia wód i gleby. Kontakt człowieka lub zwierzęcia z nieprawidłowo zutylizowanymi odpadami może doprowadzić nawet do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Coraz większe zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny znajduje sztuczna inteligencja. Ten trend nie omija również stomatologii. AI może być cennym wsparciem w procesie diagnostycznym. W połączeniu z doświadczeniem i wiedzą lekarza dentysty, sztuczna inteligencja może przyczynić się do jeszcze lepszych wyników leczenia endodontycznego oraz poprawy opieki nad pacjentem.

W cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika” publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych, opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Przeglądu dokonuje lek. dent. Tomasz Łukasik. W tym cyklu publikujemy metaanalizę porównująca skuteczność różnych rodzajów szczoteczek do zębów, pod kątem redukcji zapalenia dziąseł oraz ilości płytki nazębnej.

W świecie medycyny wygoda, higiena i profesjonalny wygląd mają kluczowe znaczenie. Dlatego odzież medyczna damska powinna spełniać te wszystkie wymagania, jednocześnie zapewniając swobodę ruchów i komfort noszenia przez cały dzień. Wybierając medyczny damski uniform, warto zwrócić uwagę na kilka cech tej wyjątkowej garderoby, by służył jak najdłużej i jak najlepiej.

Tysięcy medycznych pracowników gabinetów dentystycznych – nie tylko lekarzy, ale przede wszystkim asystentek oraz higienistek stomatologicznych może w ciągu najbliższych lat zabraknąć w USA. Tak wynika z analiz McKinsey & Co. – firmy zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania.

Badania przeprowadzone przez Buddy Polska wskazują, że z wirusem HIV żyje w Polsce około 20 tys. osób, jednak około 20% nie wie o swoim zakażeniu, a 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia. To spory problem dla stomatologów.

Z Polski znika firma Dr Smile, która znana jest z tego, że prostowała zęby za pomocą specjalnych nakładek z tworzywa sztucznego. Klientów poinformowano, że nie będą mieć żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń finansowych, ponieważ "leczenie będzie kontynuowane" (na podstawie zawartych do tej pory umów). Jednak media donoszą, że wielu klientów czuje się oszukanych i nie widzi obiecywanych efektów terapii.

Choć coraz więcej klientów korzysta z prywatnych usług medycznych, branża ta zmaga się z zadłużeniem sięgającym 172 mln zł. Mimo że ceny pakietów medycznych rosną, to rośnie też liczba dłużników. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów BIG SA, jest ich już 2849.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA