Pierwszy implant laryngologiczny z tworzywa polimerowego pokrytego cienką warstwą srebra stworzyli naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badacze zakładają, że antybakteryjne działanie nanosrebra pozwoli uniknąć zakażeń będących poważnym powikłaniem po operacji wszczepienia implantu.

Pionierski, pierwszy na świecie bank umożliwiający przechowywanie tkanek dziąsła powstaje w Poznaniu, na terenie Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Projekt zakłada uruchomienie pierwszego w naszym kraju banku tkanek i komórek pozyskanych z miazgi zębów.

Rezonans magnetyczny jest to technika uzyskania szczegółowych zdjęć tkanek oraz narządów w organizmie. Jest precyzyjnym urządzeniem, które wskazuje zmiany chorobowe i urazowe, umożliwia ocenić pracę naczyń krwionośnych oraz serca. Badanie wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe, które generowane jest przez urządzenie komputerowe. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne, bezinwazyjne oraz bezbolesne. Rezonans magnetyczny trwa od 20 do 60 minut.

Dentyści z Dentim Clinic Medicover w Katowicach przebadali sześć czaszek pochodzących ze średniowiecznego cmentarza. Pięć należało do osób dorosłych, jedna do młodego dorosłego.

AZSBardziej narażone na wystąpienie próchnicy w późniejszym etapie życia są niemowlęta, u których stwierdzono atopowe zapalenie skóry (AZS). Do takich wniosków doszli naukowcy z National University of Singapore, którzy poddali badaniom pół tysiąca niemowląt.

średniowieczne czaszkiLekarze dentyści pochodzący z Katowic przebadają sześć czaszek ze średniowiecznego cmentarza odkrytego kilka lat temu w Gliwicach. Wykorzystają do tego najnowszy sprzęt i technikę 3D. Lekarze ocenią uzębienie osób pochowanych w antywampiryczny sposób.

depresja a zębyWciąż pojawiają się nowe informacje potwierdzające, że wraz ze stopniem zaawansowania depresji u nastolatków wzrasta również nasilenie próchnicy. Wielu nastolatków doświadcza depresji, a choroba ta ma bardzo duży wpływ na stan zdrowia jamy ustnej - potwierdzają liczne badania.

Więcej artykułów…