Pojawiło się kolejne badanie, które potwierdza wpływ zdrowia jamy ustnej na ogólne zdrowie organizmu. Naukowcy z University of Eastern Finland i Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia), Karolinska Institutet (Szwecja) i Uniwersytetu Medycznego w Grazu (Austria) twierdzą, że powszechnie występujące infekcje jamy ustnej, choroby przyzębia i próchnica są powiązane z zapalnymi profilami metabolicznymi związanymi ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i chorób metabolicznych.

Pastę do zębów, która nie tylko dba o higienę jamy ustnej, ale i utrzymuje w ryzach alergię na orzeszki ziemne zaprezentowali naukowcy z American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI). Z danych Światowej Organizacji Alergologii (WAO) z 2020 wynika, że na całym świecie uczulonych na orzeszki ziemne było nawet 550 milionów osób, a dziś liczba ta może być zdecydowanie większa.

Naukowcy z Japonii uważają, że jeszcze w tej dekadzie może powstać lek, który umożliwiałby porost zębów tym, którzy utracili własne lub u których nie wykształciły się one w toku rozwoju. Doktor Katsu Takahashi, ordynator oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Instytutu Badań Medycznych w Kitano, pracuje nad lekiem od czasów studiów, czyli od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Choroba przyzębia może mieć wpływ na częstość ataków, a nawet chronifikację migreny. Choroba najczęściej objawia się uporczywymi atakami napadowego, pulsującego bólu głowy, które nasilają się podczas wykonywania rutynowych czynności i którym często towarzyszy nadwrażliwość na światło i hałas, niekiedy występują również nudności i wymioty.

W niedalekiej przyszłości dentyści będą mogli leczyć ubytki lub zastępować całe zęby wyhodowanymi w laboratorium tkankami – tak twierdzą naukowcy z University of Washington. Stworzyli oni produkujące szkliwo organoidy (uproszczone modele narządów) zębów. To krok w kierunku regeneracji ubytków i całych zębów.

85% Polaków kojarzy pojęcie „hipochondria”, ale jedynie 11% z nich połączyło je z częstymi wizytami w placówkach medycznych czy nadmiernym dbaniem o zdrowie. Tak wynika z najnowszych badań opinii publicznej, przeprowadzonych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Pobierz Zdrowie”. Eksperci jednomyślnie podkreślają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie lęków związanych z nieodkrytymi chorobami są profilaktyczne badania, a w bardziej zaawansowanych stadiach obaw także wsparcie psychoterapeutyczne.

Objętość hipokampu uległa zmniejszeniu u osób chorujących na paradontozę – to odkrycie japońskich naukowców. Badacze na podstawie swoich badań odkryli, że prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na pracę ludzkiego mózgu.

Z najnowszych badań opublikowanych przez Medicover Stomatologia wynika, że bruksizm obciąża coraz bardziej zdrowie Polaków. W 2022 roku zdiagnozowano niemal dwa razy więcej przypadków bruksizmu niż rok wcześniej. Nieprawidłowość w pracy narządów żucia rozpoznaje się nawet u 9 na 10 pacjentów, którzy trafiają do gabinetu fizjoterapeuty stomatologicznego.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA