fot. 123rf.com

Regularne palenie marihuany przez kilka lat może aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory głowy. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z kilku ośrodków badawczych w Kalifornii. Wyniki te stanowią ważny krok w zrozumieniu ryzyka zdrowotnego związanego z używaniem konopi.

fot. 123rf.com

Spadła liczba zawałów serca, udarów mózgu oraz różnych zakrzepów po szczepieniach przeciw COVID-19. Tak wynika z analizy danych dotyczących 46 milionów dorosłych osób, przeprowadzonej przez naukowców z University of Cambridge, University of Bristol i University of Edinburgh, z pomocą British Heart Foundation.

fot. 123rf.com

Najnowsze badania opublikowane na początku lipca wskazują na zwiększone ryzyko utraty zębów u pacjentek przyjmujących tamoksyfen, lek powszechnie stosowany w leczeniu raka piersi. Tamoksyfen jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu i zapobieganiu nawrotom nowotworów piersi wykazujących obecność receptorów hormonalnych.

fot. 123rf.com

Badacze z Centrum Ekonomiki Zdrowia i Polityki Innowacji w Imperial College Business School sugerują, że nie tylko napoje słodzone, jak ma to miejsce w Polsce, ale i cała niezdrowa żywność powinna być objęta dodatkowym opodatkowaniem. Środki uzyskane z podatku od żywności wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli czy cukru, mogłyby być przeznaczone na dopłaty do zdrowego jedzenia.

fot. 123rf.com

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wynika, że ChatGPT może tworzyć administracyjne notatki medyczne nawet 10 razy szybciej niż lekarze przy zachowaniu podobnej dokładności. Badania te zostały przeprowadzone we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Bazylei, Szwajcaria.

fot. 123rf.com

U osób starszych z otyłością znacznie częściej występują braki zębowe, a brak każdej pary przeciwstawnych zębów trzonowych znacząco podwyższa prawdopodobieństwo otyłości. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Rutgers School of Health Professions w Newark (USA). Zęby trzonowe są niezbędne do przeżuwania i ułatwiają spożywanie zdrowej żywności, takiej jak surowe warzywa i owoce.

fot. 123rf.com

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Sleep” wykazały, że nastolatki, które śpią mniej niż zalecane 8-10 godzin na dobę, mogą spożywać nawet o 2 kilogramy więcej cukru rocznie. Wyniki badania wskazują, że aż 75 proc. uczniów amerykańskich szkół średnich śpi każdej nocy mniej niż zalecane 8-10 godzin, co może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, zaburzeń behawioralnych oraz trudności w nauce, jak wynika z danych American Academy of Pediatrics.

fot. 123rf.com

Większość pacjentów jest zainteresowana otrzymywaniem porad dietetycznych w gabinecie dentystycznym – tak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „BDJ Open”. Wynika to z tego, że pacjenci chętnie stosują się do zaleceń żywieniowych, które mają na celu zapobieganie zarówno chorobom jamy ustnej, jak i chorobom ogólnoustrojowym.

Japońscy naukowcy podali, że matcha, napój herbaciany, coraz popularniejszy także w Polsce, hamuje wzrost bakterii Porphyromonas gingivalis. Od dawna wiadomo, że ta bakteria jest odpowiedzialna za rozwój choroby przyzębia.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA