Tak jak atrybutem lekarza ogólnego jest stetoskop, tak dla lekarza Dentysty takim narzędziem jest lusterko. Oba te przyrządy wydają Się być dosyć proste konstrukcyjnie. Szczególnie w przypadku lusterka wydawać by się mogło, że nie potrzeba wielkiej wiedzy, aby poprawnie go używać. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, dlatego postaramy się te szczegóły wyjaśnić.

Przez ostatnie trzy dekady mikroskopy zabiegowe na dobre zadomowiły się w stomatologii. Z początkowo dość nieporęcznych i nieergonomicznych stały się nowoczesnymi, naszpikowanymi technologią XXI w., wydajnymi urządzeniami. Współczesna ewolucja elektroniczna i mechaniczna nie ominęła mikroskopów stomatologicznych. To w praktyce przełożyło się na wyższy komfort pracy lekarza i w konsekwencji na wydajniejsze oraz efektywniejsze leczenie pacjentów.

Lupy zabiegowe dzielimy przede wszystkim według rodzajów systemów Optycznych, które oferują poszczególne rozwiązania. Dodatkową wytyczną charakteryzującą rodzaje lup są opcje montażu optyki na ramkach i czepcach. Poniżej prezentujemy szczegółowy podział techniczny lup według konstrukcji optycznych i systemów instalacji optyki.

Szczotkowanie zębów jest czynnością, której celem jest usunięcie Płytki nazębnej, a tym samym zachowanie zdrowia jamy ustnej. Jaka Szczoteczka jest najskuteczniejsza? Manualna czy elektryczna? Będąc precyzyjnym szczoteczki elektryczne dzielimy na te z napędem: oscylacyjno-rotacyjnym, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym, sonicznym i magnetycznym. Technologia daje nam wiele możliwości.

Statystycznie większość wypełnień jest źle utwardzona. Za taki stan rzeczy odpowiadają lekarze dentyści, którzy niezbyt „przykładają” się do polimeryzacji. Znajomość fizycznych i chemicznych procesów zachodzących przy naświetlaniu pomoże lekarzowi zrozumieć, co i dlaczego wykonuje.

Sprzęt cyfrowy zaczyna być powszechnie używany w stomatologii. Dzięki temu możliwe są do realizacji między innymi całkowicie cyfrowe protokoły leczenia protetycznego. Czy systemy te są lepsze od konwencjonalnych? Czy dentyści są już gotowi, aby zmienić system pracy z tradycyjnego na cyfrowy?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu naukowców. Porównywanie jakości wykonanie prac protetycznych przy użyciu protokołu cyfrowego i konwencjonalnego to ciekawy temat doświadczeń i badań. Przejrzeliśmy większość dostępnych badań naukowych na ten temat i płynie z nich ciekawy wniosek.

Nawet przez rok pacjent zastanawia się, czy rozpocząć leczenie stomatologicznego i jaki gabinet wybrać. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji bólowych, ale przypadków dotyczących leczenia z zastosowaniem bardziej skomplikowanych procedur. Dlatego warto poświęcić czas, by edukować pacjentów i budować zaufanie do nas, zanim jeszcze pojawią się w naszym gabinecie. 

W czasie tego roku pacjent będzie szukał informacji w różnych źródłach, będzie czytał o swoich problemach, o dostępnych rozwiązaniach, o tym jak wyglądają zabiegi, ile trwają itd. Poszukiwania te będą odbywać się wielokierunkowo – zarówno wśród znajomych, jak i w Internecie. 

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA