Statystycznie większość wypełnień jest źle utwardzona. Za taki stan rzeczy odpowiadają lekarze dentyści, którzy niezbyt „przykładają” się do polimeryzacji. Znajomość fizycznych i chemicznych procesów zachodzących przy naświetlaniu pomoże lekarzowi zrozumieć, co i dlaczego wykonuje.

Sprzęt cyfrowy zaczyna być powszechnie używany w stomatologii. Dzięki temu możliwe są do realizacji między innymi całkowicie cyfrowe protokoły leczenia protetycznego. Czy systemy te są lepsze od konwencjonalnych? Czy dentyści są już gotowi, aby zmienić system pracy z tradycyjnego na cyfrowy?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu naukowców. Porównywanie jakości wykonanie prac protetycznych przy użyciu protokołu cyfrowego i konwencjonalnego to ciekawy temat doświadczeń i badań. Przejrzeliśmy większość dostępnych badań naukowych na ten temat i płynie z nich ciekawy wniosek.

Nawet przez rok pacjent zastanawia się, czy rozpocząć leczenie stomatologicznego i jaki gabinet wybrać. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji bólowych, ale przypadków dotyczących leczenia z zastosowaniem bardziej skomplikowanych procedur. Dlatego warto poświęcić czas, by edukować pacjentów i budować zaufanie do nas, zanim jeszcze pojawią się w naszym gabinecie. 

W czasie tego roku pacjent będzie szukał informacji w różnych źródłach, będzie czytał o swoich problemach, o dostępnych rozwiązaniach, o tym jak wyglądają zabiegi, ile trwają itd. Poszukiwania te będą odbywać się wielokierunkowo – zarówno wśród znajomych, jak i w Internecie. 

Prawidłowy wybór oraz dopasowanie unitu do indywidualnych potrzeb jest trudne. Tym bardziej, że oferta jest bardzo różnorodna. A wybór musi być przemyślany. Unit służy lekarzowi średnio 10-15 lat, a w przypadku unitów metalowych nawet 30 lat. Na co zatem zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze nowego sprzętu?

To co się podoba jednej osobie, niekoniecznie będzie odpowiadać komuś innemu. Przyjrzyjmy się więc po kolei poszczególnym elementom unitu i odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytania w tym temacie.

Jak wybrać unit stomatologiczny? Każdy z lekarzy dentystów stanął lub stanie kiedyś przed koniecznością wyboru unitu do gabinetu. A wybór jest dosyć trudny, ponieważ oferta na polskim rynku jest wyjątkowo bogata. Sprzedawcy zachwalają swój towar, pokazując jednocześnie braki w sprzęcie oferowanym przez konkurencję oraz sugerując, że ich produkt jest najlepszy i niezawodny. Powstaje zatem pytanie, czy w ogóle można kupić unit bezawaryjny?

Odpowiedź jest tylko jedna, oczywiście że nie. Każdy unit kiedyś odmówi posłuszeństwa. Jak więc wybrać taki, który nie będzie nas często zaskakiwał?

Sterylizacja narzędzi to dziś prawny obowiązek. Na początku obecnego stulecia wprowadzono prawo, że wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku muszą być sterylizowane przed leczeniem każdego pacjenta. Aby ten obowiązek wypełnić można było albo korzystać z usług firm, mających duże sterylizatornię, albo zainstalować w gabinecie autoklaw. Gabinet stomatologiczne właściwie nie miały wyboru, ponieważ ilość sprzętu i jego „obrót” był tak duży, że nie warto było korzystać z rozwiązań zewnętrznych.

Zatem rozwiązaniem było zainstalowanie w gabinecie autoklawu. Urządzenia, które nie przynosi bezpośrednio dochodu, ale jego brak lub niewłaściwa eksploatacja może generować koszty i to duże. Jak więc dbać o autoklaw, aby było z nim jak najmniej kłopotów?

Ostry ból zęba najczęściej pojawia się w związku ze stanami zapalnymi miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych otaczających ząb. Znieczulenie miejscowe jest środkiem farmakologicznym, który ma spowodować nie odczuwanie bólu przez pacjenta. Jednak sama iniekcja środka znieczulającego powoduje dodatkowe dolegliwości. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które są wstanie podać znieczulenie bez zadawania dodatkowego bólu.

Niemal każdy mikroskop zabiegowy, dostępny na rynku, może być podłączony do urządzeń zewnętrznych wyświetlających lub archiwizujących obraz. Aby było to możliwe potrzebny jest tzw. tor wizyjny podłączony do mikroskopu.

Tor wizyjny to układ optyczny, który umożliwia przekazywanie obrazu, który widzi operator mikroskopu, na urządzenia zewnętrzne (monitor, telewizor, komputer). Obraz może być przekazywany „na żywo" (warunkiem jest zastosowanie urządzeń obrazujących z funkcją live view) lub archiwizowany na kartę pamięci, dysk komputera, czy w tzw. chmurze.

Temat separatorów amalgamatu trochę w ostatnim czasie ucichł. To znaczy obowiązek posiadania separatorów w gabinetach stomatologicznych jest, jednak nikt nie sprawdza, czy lekarze rzeczywiście zamontowali separatory. Od czasu do czasu, niektóre terenowe oddziały przypomną sobie o nowych regulacjach prawnych i wysyłają do gabinetów stomatologicznych przypomnienie, że trzeba zamontować w gabinecie separator amalgamatu.

Rozwój obecnego świata zależy od trzech obszarów: informatyki, inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej.Te trzy wzajemnie przenikające się obszary będą dyktować nam warunki, w jakich najbliższych latach będziemy żyć. W przypadku biotechnologii, urządzenia będą wyznaczały nam również możliwości skuteczniejszego leczenia, także w przypadku stomatologii.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA