Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W 2006 roku w miejscowości Flonheim w Niemczech stomatolog Armin Nedjat założył firmę Champions- -Implants. Początkowo najważniejszymi produktami firmy były, opracowane przez Nedjata, jednoczęściowe implanty czterokątne i kulkowe, wykonane z tytanu IV stopnia. W ciągu kilku lat firma awansowała do grona największych firm stomatologicznych. Dziś współpracuje z ponad 4500 gabinetami w samych tylko Niemczech, a jej produkty są eksportowane do ponad 65 krajów świata. Jury wielu nagród naukowych w dziedzinie medycyny zwróciły uwagę na firmę Champions-Implants.

W 2013 roku protokół implantacji minimalnie inwazyjnej MIMI® (wraz z procedurą implantacji nawigowanej przez kość zbitą i podręcznikiem do implantów) przeznaczony dla implantów Champions zdobył w Dubaju renomowaną nagrodę SENSUS Award w kategorii „Najlepsza Innowacja Medyczna”, a w 2017 r. f irma z ostała n ominowana do GERMAN MEDICAL AWARD. W 2021 r. magazyn branżowy C Level Focus (CLF) wybrał dr. Armina Nedjata najlepszym CEO roku.

Rozwój firmy oznaczał też zmianę sposobu pracy laboratoriów dentystycznych. Szczególnie od chwili, kiedy stomatolodzy zaczęli, wraz z dwuczęściowym implantem, wszczepiać śrubę kształtującą profil wyłaniania, tzw. shuttle. Shuttle jest nierozłączną częścią składową systemu Champions (R)Evolution. Z chirurgicznego punktu widzenia stanowi jednocześnie narzędzie do wprowadzenia implantu, chirurgiczną śrubę gojącą, a w wielu przypadkach także śrubę kształtującą profil wyłaniania i transfer wyciskowy (fot. 1).

Również dla protetyki Champions oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Dla wszystkich przekrojów implantów (ø 3,5/ø 4,0/ø 4,5/ø 5,5) jest tylko JEDNA platforma protetyczna, co oznacza, że do dyspozycji mamy wszystkie standardowe łączniki w wysokościach przezdziąsłowych 1, 2, 3, 4 i 5 mm i kątach nachylenia 0°, 15°, 22,5° i 30° (fot. 2).

champions implant 1

Zasada „ONE-PLATFORM“ dotyczy także: Multi-Unit, baz do klejenia, prefabrykatów Preform do wykonania indywidualnych łączników w laboratoriach oraz łączników indywidualnych (ICA). W przypadku pojedynczej korony wnętrze implantu Champions (R)Evolution pozostaje z reguły praktycznie „sterylne”, aż do założenia łącznika i korony, dzięki dostatecznie długiemu stożkowi wewnętrznemu (9,5°) i shuttle. O ile możliwa jest optymalna implantacja, tzn. subkrestalne osadzenie implantu o wysokości 2 mm, to pozostawia się shuttle po wykonaniu kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego na wysokości ok. 5 mm pod dziąsłem. Oznacza to brak konieczności ponownego nacinania dziąsła w celu odsłonięcia implantu po ok. 8 tygodniach od operacji (fot. 3, 4, 5). Estetykę w obszarze profilu wyłaniania można zoptymalizować za pomocą biokompatybilnych Gingiva-Clix PEEK, które są dostępne w 6. typach. Nakłada się je zwyczajnie na shuttle lub tradycyjnie za pomocą sześciu metalowych śrub kształtujących profil wyłaniania (shuttle, Gingiva-Clix i śruba łącząca w jednym).

champions implant 2

Pobieranie wycisku odbywa się naddziąsłowo, powyżej shuttle, bez potrzeby zdejmowania go. Precyzja wycisku jest doskonała zarówno tego tradycyjnego, wykonanego z masy silikonowej czy polieterowej przy pomocy łyżki zamkniętej, jak i wycisku cyfrowego, wykonanego skanerem wewnątrzustnym (fot. 6). Implant Champions (R)Evolution w żaden sposób nie ogranicza stomatologa, ponieważ jego zastosowanie możliwe jest dla wszystkich wskazań i w prosty sposób pozwala osiągnąć efekt estetyczny (fot. 7).

Do dyspozycji lekarze mają łączniki w wysokościach przezdziąsłowych 1 – 2 – 3 – 4 – 5 mm i kątach nachylenia 0° – 15° – 22,5° – 30°. Łączniki masywne umieszcza się w jamie ustnej na stałe, a następnie opracowuje przy użyciu wierteł ze stopów metali nieszlachetnych, osadzonych na kątnicy przyspieszającej (z czerwonym paskiem) lub turbiny z chłodzeniem wodnym. Po opracowaniu formuje się je zgodnie z kształtem naturalnego zęba i wykonuje odlew gipsowy, podobnie jak w przypadku opracowanego zęba – bez transferów wyciskowych czy analogów (fot. 8, 9, 10).

Dla protez ruchomych do dyspozycji są łączniki kulkowe oraz LOC (fot. 11). Używając łączników LOC w połączeniu z łącznikami Multi-Unit można wykonać korekcję osiową implantu (R)Evolution, zaopatrzonego w LOC, w zakresie nawet do 45° (30° Multi Unit + 15° LOC). Ponadto można użyć łączników Multi-Unit, których workflow daje się uprościć poprzez zastosowanie transferu PEEK do wycisku metodą łyżki zamkniętej na czapeczce ochronnej „ArPeRol“. Stosując łączniki Multi-Unit można również wykonywać wyciski w sposób tradycyjny, metodą łyżki otwartej (fot. 12, 13, 14, 15). Do dyspozycji lekarze mają także oprogramowanie Exocad oraz program 3Shape z biblioteką wszystkich ważniejszych łączników (fot. 16).

champions implant 3

Przeprowadzono 10-letnie badania nad 13 834 implantami u 4192 pacjentów, które wykazały całkowity sukces implantacji u 96,5%, tzn. bez utraty kości, periimplantitis, objawów krwawienia w miejscach sondowania i kieszonek dziąsłowych głębszych niż 3 mm. Na trwały sukces systemu Champions (R)Evolution składają się następujące fakty: nienaruszona okostna podczas etapu chirurgicznego, protokół minimalnie inwazyjny podczas implantacji natychmiastowej, brak konieczności ponownego nacinania dziąsła i brak naruszenia szerokości biologicznej na etapie protetycznym. Jeżeli reprezentujecie Państwo pracownie protetyczne i jesteście zainteresowani krótkim, 2-4 godzinnym seminarium dla swoich stałych i nowych klientów, które poprowadziłby dla Państwa profesor (Associate PMS Science & Research) dr Armin Nedjat lub ja, zgłoście się Państwo bezpośrednio w centrali firmy Champions. Celem takiego seminarium jest ugruntowanie współpracy ze stałymi klientami i pozyskanie nowych. Sam, będąc zarówno lekarzem stomatologiem, jak i technikiem dentystycznym, jestem całkowicie przekonany, że implanty Champions (R)Evolution należą do najlepiej przemyślanych, innowacyjnych systemów implantologicznych, nie tylko w chirurgii wykonywanej metodą minimalnie inwazyjną, ale także w protetyce.

Autor: GERHARD QUASIGROCH

lekarz stomatolog i technik dentystyczny

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA