List intencyjny, dotyczący wspólnych działań edukacyjnych i profilaktycznych w zakresie próchnicy wśród dzieci, podpisali przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Dokument podpisano 10 grudnia w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W uroczystości wzięli udział prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, sekretarz PTSD dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr n. med. Artur Drobniak oraz wiceprezes dr n. med. Dariusz Paluszek.
Dziecko u stomatologa
Projekt świadczeń skierowany do dzieci odczuwających lęk dentystyczny
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego przewiduje poszerzenie wykazu świadczeń gwarantowanych m.in. o odbycie co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia, w przypadku dzieci odczuwających lęk dentystyczny.
Duży nacisk na leczenie stomatologiczne uczniów
Władze Wągrowca sfinansowały powstanie gabinetu stomatologicznego dla uczniów. Powstał on w Szkole Podstawowej nr 3, przy ulicy Letniej. Planuje się, że będą tam prowadzone badania kontrolne i zabiegi profilaktyczne.
Plan na walkę z próchnicą dzieci
Najistotniejszą kwestią omawianą podczas ostatniego posiedzenia Rady do spraw Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia był plan na walkę z próchnicą dzieci i potrzeba wsparcia kadry dydaktycznej na kierunkach lekarsko-dentystycznych. Spotkaniu przewodniczył wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha.
Jelenia Góra: otwarto gabinet dentystyczny dla uczniów
Gabinet dentystyczny, świadczący bezpłatną opiekę stomatologiczną dla podopiecznych wszystkich jeleniogórskich placówek oświatowych, został otwarty w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. Tym samym, Jelenia Góra jest trzecim miastem na Dolnym Śląsku, które realizuje tego typu udogodnienie.
Od 2024 r. zakaz sprzedaży „energetyków” dzieciom i młodzieży?
Lekarze, dietetycy i psychoterapeuci popierają pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów z kofeiną i tauryną osobom do 18. roku życia oraz w szkołach – podaje Prawo.pl. Według serwisu takie rozwiązanie zawiera poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym.
Powstanie Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży, w którym leczenie i profilaktyka będą odbywały się bezpłatnie, powstanie w budynku Zespołu Szkół przy ulicy Teatralnej w Pile. Na ten cel powiat pilski przeznaczył milion złotych.
Lęk dziecka u dentysty - zmniejszą go dźwięk i zapach
Lęk dziecka u dentysty. Od dawna wiadomo już, że dziecko bardzo często przeżywa lęk czy strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Dzieci boją się nie tylko samego leczenia, ale niejednokrotnie również osób, które tam pracują. Z analiz wynika, że strach najmłodszych jest wprost proporcjonalny do tego, jak niewiele wiedzą o samym leczeniu, jak i do tego jak wiele zębów jest do leczenia.
Badanie stomatologiczne dziecka będzie elementem bilansu?
1 grudnia br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone opiece stomatologicznej nad populacją dzieci i młodzieży w Polsce. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że w obecnym warunkach ekonomicznych niemożliwy jest powrót w szerszym zakresie gabinetów stomatologicznych do szkół.
Dentobusy spełniają swoją rolę
Wiceminister resortu zdrowia, Waldemar Kraska przekonuje, że zwiększa się liczba osób korzystających z dentobusów. W pierwszym półroczu tego roku w mobilnych gabinetach dentystycznych dla uczniów udzielono ponad 81 tys. porad. Obecnie działa 16 mobilnych gabinetów dentystycznych (dentobusów) dla dzieci, po jednym na każde województwo.
NFZ: nowe gabinety dla dzieci w Wielkopolsce
Osiem szkolnych gabinetów stomatologicznych w Wielkopolsce rozpoczęło działalność w marcu i na początku kwietnia. Zakontraktowana została także poradnia udzielająca świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Poznaniu.
Dentobus przejedzie przez Lubuskie
W trasę po województwie lubuskim wyruszył Dentobus. Pojawia się on przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do tego typu świadczeń medycznych jest utrudniony. W mobilnym gabinecie stomatologicznym, dentyści bezpłatnie leczą zęby. Dentobus w tym regionie będzie jeździł do końca marca, chodzi bowiem o profilaktykę, ponieważ według ostatnich badań na próchnicę zębów choruje ponad połowa trzylatków, osiemdziesiąt procent pięciolatków i aż dziewięćdziesiąt procent siedmiolatków.
Rekomendacje stomatologiczne dla przedszkolaków
Rekomendacje dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym opublikowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. - W Polsce od lat są wysokie wskaźniki próchnicy u dzieci - jest to skutek zarówno nieprawidłowej higieny jamy ustnej, jak i od pewnego czasu ograniczeń związanych z pandemią, co powoduje m.in. utrudniony dostęp dzieci do leczenia.
Świdnica: miasto finansuje szkolny gabinet
W Świdnicy pracę rozpoczął szkolny gabinet stomatologiczny, który finansuje miasto. - Tworząc to miejsce chcieliśmy przede wszystkim zapobiegać próchnicy zębów u dzieci, zachęcając je do systematycznych kontroli. Nawyku dbania o zęby musimy uczyć od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że wielu świdnickich uczniów odwiedzi gabinet dentystyczny w szkole podstawowej nr 4 – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Wielka Brytania: badają znaczenie fluoryzacji wody
Rząd Wielkiej Brytanii planuje wznowienie prac nad schematami fluoryzacji wody. Badacze z tego kraju rozpoczęli analizy, które dostarczą im odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Podstawą badań są doświadczenia kanadyjskie. Porównywane są dwa miasta Edmonton i Calgary.
Nie tylko próchnica poważnym problemem u dzieci
Z pojawiających się badań wynika, że stan zębów polskich dzieci jest wciąż bardzo poważny - problemy obserwuje się już u 39 proc. pociech w wieku od 0 do 2 lat. Im dziecko jest starsze, problemów jest coraz więcej.
Wielkopolski NFZ zachęca dzieci do wizyt u dentysty
Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podaje informacje, z których wynika, że do dentysty przestali chodzić najmłodsi pacjenci. - Od początku roku do końca maja w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych wyłącznie dla dzieci i młodzieży, 16 placówek w Wielkopolsce zrealizowało poniżej 50 proc. umowy - informuje NFZ.
Sukces w profilaktyce dzieci, pomimo pandemii
Prawie 100 000 uczniów klas I – VI z ponad 740 szkół podstawowych wzięło udział w wyjątkowych lekcjach poświęconych prawidłowej higienie jamy ustnej. Było to możliwe dzięki programowi edukacyjnemu „Dziel się Uśmiechem”.
Co podczas wizyty u dentysty lubią dziewczynki a co chłopcy?
Warszawski Uniwersytet Medyczny przeprowadził badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, co dzieci lubią u dentysty. Chłopcy lubią dostawać prezenty, a dla dziewczynek istotniejsza od zabawki jest atmosfera w gabinecie.
Dlaczego dzieci boją się dentysty?
Ponad 1,6 milionów funtów na badania od angielskiego publicznego ubezpieczyciela otrzymał zespół lekarzy dentystów i naukowców z Wydziału Stomatologii Klinicznej Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Badania mają wyjaśnić, czy terapia poznawczo-behawioralna może pomóc zmniejszyć liczbę dzieci odczuwających strach przed dentystą.