Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży, w którym leczenie i profilaktyka będą odbywały się bezpłatnie, powstanie w budynku Zespołu Szkół przy ulicy Teatralnej w Pile. Na ten cel powiat pilski przeznaczył milion złotych.

Lęk dziecka u dentysty. Od dawna wiadomo już, że dziecko bardzo często przeżywa lęk czy strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Dzieci boją się nie tylko samego leczenia, ale niejednokrotnie również osób, które tam pracują. Z analiz wynika, że strach najmłodszych jest wprost proporcjonalny do tego, jak niewiele wiedzą o samym leczeniu, jak i do tego jak wiele zębów jest do leczenia.

1 grudnia br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone opiece stomatologicznej nad populacją dzieci i młodzieży w Polsce. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że w obecnym warunkach ekonomicznych niemożliwy jest powrót w szerszym zakresie gabinetów stomatologicznych do szkół.

Wiceminister resortu zdrowia, Waldemar Kraska przekonuje, że zwiększa się liczba osób korzystających z dentobusów. W pierwszym półroczu tego roku w mobilnych gabinetach dentystycznych dla uczniów udzielono ponad 81 tys. porad. Obecnie działa 16 mobilnych gabinetów dentystycznych (dentobusów) dla dzieci, po jednym na każde województwo.

Osiem szkolnych gabinetów stomatologicznych w Wielkopolsce rozpoczęło działalność w marcu i na początku kwietnia. Zakontraktowana została także poradnia udzielająca świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Poznaniu.

W trasę po województwie lubuskim wyruszył Dentobus. Pojawia się on przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do tego typu świadczeń medycznych jest utrudniony. W mobilnym gabinecie stomatologicznym, dentyści bezpłatnie leczą zęby. Dentobus w tym regionie będzie jeździł do końca marca, chodzi bowiem o profilaktykę, ponieważ według ostatnich badań na próchnicę zębów choruje ponad połowa trzylatków, osiemdziesiąt procent pięciolatków i aż dziewięćdziesiąt procent siedmiolatków.

Rekomendacje dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym opublikowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. - W Polsce od lat są wysokie wskaźniki próchnicy u dzieci - jest to skutek zarówno nieprawidłowej higieny jamy ustnej, jak i od pewnego czasu ograniczeń związanych z pandemią, co powoduje m.in. utrudniony dostęp dzieci do leczenia.

szkolny gabinetW Świdnicy pracę rozpoczął szkolny gabinet stomatologiczny, który finansuje miasto. - Tworząc to miejsce chcieliśmy przede wszystkim zapobiegać próchnicy zębów u dzieci, zachęcając je do systematycznych kontroli. Nawyku dbania o zęby musimy uczyć od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że wielu świdnickich uczniów odwiedzi gabinet dentystyczny w szkole podstawowej nr 4 – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. 

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówRząd Wielkiej Brytanii planuje wznowienie prac nad schematami fluoryzacji wody. Badacze z tego kraju rozpoczęli analizy, które dostarczą im odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Podstawą badań są doświadczenia kanadyjskie. Porównywane są dwa miasta Edmonton i Calgary.

Więcej artykułów…