Dzieci w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wiceminister resortu zdrowia, Waldemar Kraska przekonuje, że zwiększa się liczba osób korzystających z dentobusów. W pierwszym półroczu tego roku w mobilnych gabinetach dentystycznych dla uczniów udzielono ponad 81 tys. porad. Obecnie działa 16 mobilnych gabinetów dentystycznych (dentobusów) dla dzieci, po jednym na każde województwo.

Zdecydowany wzrost wizyt w Dentobusach

– W 2019 r. udzielono w nich 82 tys. porad, a w kolejnych latach pandemicznych było ich zdecydowanie mniej: 39 tys. w 2020 r. i 78 tys. w 2021 r., ale już pierwsze półrocze tego roku mamy ponad 81 tys. udzielonych porad, więc widzimy, że ta forma się sprawdza

– powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Wiceminister takie informacje przekazał podczas posiedzenia sejmowych komisji: Zdrowia oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas którego przedstawiono informację o realizacji ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Ponad 3 tys. gabinetów w szkołach i współpracujących
Podczas spotkania poinformowano również o tym, że obecnie w Polsce są 2344 gabinety stomatologiczne współpracujące ze szkołami, a w samych szkołach funkcjonuje ok. 700 gabinetów. Jak się okazuje, Ministerstwo Zdrowia nie planuje na razie zakupu kolejnych mobilnych gabinetów. Te, które są – według resortu zdrowia - mają spełniać swoją rolę, docierają do takich miejscowości na terenie kraju, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do szeroko pojętych świadczeń stomatologicznych w gabinetach stacjonarnych. Temat dotyczący dentobusów jest w ostatnim czasie znowu głośny.

Problemy Dentobusów na sejmowym forum

Przypomnijmy, że w październiku poseł Jan Łopata skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o możliwość zmian w programie funkcjonowania dentobusów. Poseł twierdzi, że w trakcie funkcjonowania programu dentobusów uwidoczniły się jego niedociągnięcia. Chodzi o brak toalet w pojazdach dla załogi, obowiązek ubezpieczenia OC pojazdu oraz rosnące koszty zakupu paliwa po stronie gabinetu. Podniesiona została również kwestia pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego na przeprowadzenie badania dziecka w dentobusie. Poseł Łopata wskazał również, że badania wciąż pokazują wysoki odsetek dzieci mających próchnicę. O ile w większych ośrodkach nie ma trudności z otrzymaniem fachowej opieki stomatologicznej, o tyle w mniejszych miejscowościach wciąż jest to poważny problem.

Dowiedz się więcej - Dentobusy spełniają swoją rolę - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.