Dzieci w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

1 grudnia br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone opiece stomatologicznej nad populacją dzieci i młodzieży w Polsce. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że w obecnym warunkach ekonomicznych niemożliwy jest powrót w szerszym zakresie gabinetów stomatologicznych do szkół.

Koszty ich prowadzenia są ogromne, a szkół, samych lekarzy i lokalnych władz na to nie stać.

Badanie stomatologiczne elementem bilansu zdrowia dziecka

– Zakup sprzętu, wyposażenie to są koszty tak wysokie, że środki, jakie lekarz dentysta prowadzący taki gabinet może uzyskać w ramach kontraktu, nie pozwolą mu na jego prowadzenie. Dodatkowym problemem pozostaje fakt, że dziecko nie może być leczone bez obecności rodzica. (...) Wyobraźmy sobie, ilu rodziców jest w stanie wziąć dzień wolny, bo w szkole będzie przegląd zębów u dzieci. To bardzo istotna kwestia

– zwróciła uwagę Joanna Zabielska-Cieciuch z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.


Joanna Zabielska-Cieciuch z Porozumienia Zielonogórskiego podkreśliła również, że badanie stomatologiczne powinno być elementem bilansu zdrowia dziecka. Takie rozwiązanie mogłoby być dodatkowym element nacisku na rodziców, by wypełniali obowiązek dbania o stan zdrowia jamy ustnej ich dziecka.

Rezydentury na specjalizacji ze stomatologii dziecięcej

– Nadal mamy wolne rezydentury na specjalizacji ze stomatologii dziecięcej. Czy będą za tym szły pieniądze w kontraktowaniu? Jeśli poprawimy kondycję finansową lekarzy, wówczas będziemy mogli lepiej zadbać o dzieci. (...) Powinniśmy zacząć myśleć o wprowadzeniu delikatnego przymusu: obowiązku badania jamy ustnej, podobnie jak w przypadku szczepień

– zauważył Paweł Barucha z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Z kolei głos w sprawie finansowania świadczeń stomatologicznych zabrał wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

– Wskutek pandemii COVID-19 nastąpił regres w finansowaniu świadczeń stomatologicznych w 2020 r., w porównaniu do roku poprzedniego, ale nie we wszystkich zakresach. Bardzo wysoki wzrost finansowania zaobserwowaliśmy szczególnie w obszarze świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych uczniom: o ponad 336 proc. (...) Wydatki na leczenie stomatologiczne dzieci w 2021 roku wróciły do poziomu z roku 2019 r.

– poinformował Kraska.

Dowiedz się więcej - Badanie stomatologiczne dziecka - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA