Dzieci w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Lęk dziecka u dentysty. Od dawna wiadomo już, że dziecko bardzo często przeżywa lęk czy strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Dzieci boją się nie tylko samego leczenia, ale niejednokrotnie również osób, które tam pracują. Z analiz wynika, że strach najmłodszych jest wprost proporcjonalny do tego, jak niewiele wiedzą o samym leczeniu, jak i do tego jak wiele zębów jest do leczenia.

Tematem lęku dzieci, które trafiają do gabinetów dentystów postanowili zająć się naukowcy z Tajlandii. Sprawdzili, czy można podjąć skuteczne działania, które zredukują lęk u dentysty.

Muzykoterapia z aromaterapią

Zaproponowali wykorzystanie muzykoterapii połączonej z aromaterapią. W badaniu wzięło udział 128 dzieci w wieku 10 – 12 lat. Losowo przydzielono ich do czterech grup: kontrolnej, z muzykoterapią, z aromaterapią, z muzykoterapią i aromaterapią razem.

Z przeprowadzonego badania wynika, że dzieci, które w czasie wizyty w gabinecie zostały przydzielone do grupy kontrolnej, miały przyspieszone tętno. Z kolei te, które były w grupie muzykoterapeutycznej, odczuwały mniejszy strach przed leczeniem. Zanotowano u nich również niższe skurczowe ciśnienie krwi. Dzieci przydzielone do grupy aromaterapii wykazywały zwiększone nasycenie tlenem. Natomiast dzieci z grupy, w której wykorzystywano muzykoterapię wraz z aromaterapią, wykazywały mniejszy strach przed dentystą, spadek częstości akcji serca i wartości skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Odnotowano również u dzieci z tej grupy zwiększone nasycenie tlenem.

To sposób na Dentofobię

Badacze z Tajlandii wyciągnęli wnioski, że zastosowanie jednocześnie aromaterapii z muzykoterapią skutecznie zmniejsza lęk u dentysty. Jest skuteczniejsze, niż zastosowanie tych metod osobno. Badanie to może okazać się szczególnie cenne w świetle statystyk, które notuje się w naszym kraju. Aż u 90% Polaków rozpoznaje się strach przed wizytą u dentysty. Występuje ona zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Osoby cierpiące na dentofobię chodzą do dentysty zazwyczaj wtedy, kiedy muszą, omijając wizyty kontrolne. Wprowadzenie niewielkich zmian w gabinecie może wpłynąć znacząco na poprawę tych statystyk.


Dowiedz się więcej -  Lęk dziecka u dentysty - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA