Wielkopolski Urząd Marszałkowski zakończył ostatni etap realizacji dużego projektu informatycznego związanego z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną pod nazwą Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci zyskają m.in. zdalny dostęp do swojej e-dokumentacji medycznej.

3601303 xxlWnioski o wydanie dokumentacji medycznej mogą być składane przez pacjentów pisemnie jak i ustnie. Wymaganie od pacjentów złożenia wniosku pisemnie jest naruszeniem prawa. Taką decyzję wydał 12 grudnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Potwierdził tym samym stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie decyzji o uznaniu stosowania praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów do dokumentacji medycznej.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówLekarze mogą już bezpłatnie podpisywać elektroniczne zwolnienia. Wystarczy uwierzytelnić je w Platformie Usług Elektronicznych. Lekarz powinien pobrać z systemu certyfikat i ustalić hasło, które umożliwi mu podpisywanie zwolnień.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówNie do końca tego roku, ale do 31 grudnia 2018 lekarze mają czas, aby wdrożyć w swoich gabinetach systemy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. 20 lipca Sejm przyjął znowelizowaną ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, która obowiązuje od kilku dni.

59422491 xxlChcemy, aby w lutym 2018 roku wystartować już z działającą e-receptą, powiedział Marcin Węgrzyniak - dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Będzie to wdrożenie testowe. CSIOZ opublikowało wczoraj pierwszą część dokumentacji technicznej, która pozwoli na integrację e-recepty z systemami e-dokumentacji wdrozonymi w gabinetach i szpitalach.

Niewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, otwierając konferencję organizowaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówObrazy przechowywane w elektronicznej dokumentacji medycznej powinny być zapisane w standardzie DICOM 3.0 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dotyczy to wszystkich zdjęć typu USG, RTG, czy archiwizacji starszych dokumentów, które są w wersji papierowej. Jest to wskazówka dla lekarzy, którzy stoją przed wyborem programu.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA