Dwie naukowe instytucje z Indianapolis (USA) - Regenstrief Institute oraz Indiana University School of Dentistry postanowiły odpowiedzieć na pytanie, czy lekarz dentysta powinien mieć dostęp do ogólnomedycznej dokumentacji swojego pacjenta.
Dokumentacja medyczna - Stomatologia - Dentyści - Informatyzacja
Wielkopolska: pacjenci uzyskają dostęp do dokumentacji
Wielkopolski Urząd Marszałkowski zakończył ostatni etap realizacji dużego projektu informatycznego związanego z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną pod nazwą Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci zyskają m.in. zdalny dostęp do swojej e-dokumentacji medycznej.
e- zwolnienia będą mogli wystawiać asystenci medyczni
Asystenci medyczni, a nie koniecznie lekarze, od października będą mogli wystawiać e – zwolnienia. Rząd przyjął nowelizacje ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Elektroniczne zwolnienia od lipca – to już pewne
Od 1 lipca 2018 r. będzie trzeba wystawiać zaświadczenia o niezdolności do pracy w formie elektronicznej. To zapowiedź minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.
Wnioski o wydanie dokumentacji mogą być składane ustnie
Wnioski o wydanie dokumentacji medycznej mogą być składane przez pacjentów pisemnie jak i ustnie. Wymaganie od pacjentów złożenia wniosku pisemnie jest naruszeniem prawa. Taką decyzję wydał 12 grudnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Potwierdził tym samym stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie decyzji o uznaniu stosowania praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów do dokumentacji medycznej.
Łatwiej z elektronicznymi podpisami
Lekarze mogą już bezpłatnie podpisywać elektroniczne zwolnienia. Wystarczy uwierzytelnić je w Platformie Usług Elektronicznych. Lekarz powinien pobrać z systemu certyfikat i ustalić hasło, które umożliwi mu podpisywanie zwolnień.
e-dokumentacja o rok później
Nie do końca tego roku, ale do 31 grudnia 2018 lekarze mają czas, aby wdrożyć w swoich gabinetach systemy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. 20 lipca Sejm przyjął znowelizowaną ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, która obowiązuje od kilku dni.
e-recepta w lutym 2018
Chcemy, aby w lutym 2018 roku wystartować już z działającą e-receptą, powiedział Marcin Węgrzyniak - dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Będzie to wdrożenie testowe. CSIOZ opublikowało wczoraj pierwszą część dokumentacji technicznej, która pozwoli na integrację e-recepty z systemami e-dokumentacji wdrozonymi w gabinetach i szpitalach.
Większość placówek nie jest gotowa na informatyzację
Niewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, otwierając konferencję organizowaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.
DICOM 3.0 standardem archiwizowania obrazów
Obrazy przechowywane w elektronicznej dokumentacji medycznej powinny być zapisane w standardzie DICOM 3.0 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dotyczy to wszystkich zdjęć typu USG, RTG, czy archiwizacji starszych dokumentów, które są w wersji papierowej. Jest to wskazówka dla lekarzy, którzy stoją przed wyborem programu.