Lekarze i lekarze dentyści opłacający składki członkowskie na izby lekarskie mogą uwzględniać je w kosztach uzyskania przychodu. Przypomina o tym Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku. Konkretną analizę w tej kwestii przygotowała główna księgowa Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.

5 marca obchodzony jest dzień dentysty. Jak się okazuje świętować można na różne sposoby. Dla Super Expressu była to okazja do przyjrzenia się zarobkom w tej branży. Jak czytamy na stronie se.pl: oficjalne dane dotyczące wynagrodzeń lekarzy dentystów mogą wielu zdziwić. Okazuje się bowiem, że pensja na takim stanowisku jest niższa niż średnia krajowa. Jak to możliwe?

Od 1 lipca można spodziewać się kolejnych podwyżek w ochronie zdrowia. Jest to związane ze sposobem ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Obejmuje ono również osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach świadczących usługi ochrony zdrowia.

O 16,8 procent więcej zamierza w tym roku wydać Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie stomatologiczne. Na te działania ma być przeznaczona kwota 2,807 mld zł. Zwiększona wycena najbardziej będzie odczuwalna w województwie śląskim, tam wzrośnie aż o 70,4 procenta. Duży wzrost zanotował również Lubuski OW 38,3 proc., Wielkopolski 25,9 proc. oraz Podkarpacki 25,4 proc.

Średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku asystentki stomatologicznej wynosi 4040 zł brutto, zaś higienistki stomatologicznej – 4310 zł brutto. Tak wynika z danych firmy Sedlak&Sedlak z pierwszej połowy stycznia 2023 r. Dane te pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w którym zaprezentowane zostały m.in. pensje w miastach i regionach, płace w działach, wynagrodzenia w branżach oraz na szczeblach i poszczególnych stanowiskach.

Nowoczesny gabinet stomatologiczny stanowią nie tylko wysokiej klasy specjaliści i obsługa na najwyższym poziomie, to także wyposażenie gabinetu w innowacyjny sprzęt medyczny oraz systematyczna wymiana aparatury. W przypadku, gdy finansowanie gotówką nie jest możliwe, należy rozważyć czy są inne możliwości pozyskania środków na zakup sprzętu.

Od stycznia przyszłego roku znacznie wzrośnie składka ZUS dla przedsiębiorców. Będą oni płacić co miesiąc ponad 1400 zł. Nie licząc w tym składki zdrowotnej. Aktualnie składka ta wynosi 1200 złotych. Podwyżki ZUS nie ominą tych, którzy po raz pierwszy założyli działalność gospodarczą i korzystają z ulg.

Premiowanie lekarzy, którzy zadeklarują pracę w jednym miejscu zapowiada Minister Zdrowia. - Z prezesem myślimy, żeby wykonać taki ruch, który będzie promował zatrudnienie w jednym miejscu, tak żeby nie było wielozatrudnienia, które odbija się na jakości wykonywanych świadczeń - powiedział minister Adam Niedzielski 4 grudnia w Polsat News.

Więcej artykułów…