fot. 123rf.com

Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Eksperci podkreślają, że o potencjalnym bagatelizowaniu problemów zdrowotnych jamy ustnej i o braku regularnej opieki stomatologicznej świadczy fakt, że niektórzy decydują się na wizytę kontrolną dopiero w momencie odczuwania uporczywego bólu. Dodają, że wciąż istnieje poważna potrzeba edukacji społeczeństwa na temat znaczenia profilaktyki stomatologicznej.

Z przeprowadzonego badania wynika, że raz na rok u stomatologa bywa 26,7% ankietowanych, a co dwa lata lub rzadziej 14,3%. Natomiast raz na kwartał u lekarza wizytę składa 11,3% przebadanych.

W UCE ankiecie wzięło udział 1172 dorosłych Polaków.

Częstotliwość wizyt a zarobki i wykształcenie

Badania wykazały wyraźną korelację między zarobkami a częstotliwością wizyt stomatologicznych:

  • 1000-2999 zł netto miesięcznie: wizyty raz w roku
  • 3000-6999 zł netto miesięcznie: wizyty co pół roku
  • 7000-8999 zł netto miesięcznie oraz powyżej 9000 zł netto miesięcznie: wizyty częstsze niż co pół roku

Wykształcenie również wpływa na regularność wizyt – osoby z wyższym wykształceniem częściej odwiedzają dentystę. Ponadto, kobiety wykazują większe zainteresowanie zdrowiem jamy ustnej niż mężczyźni.

Czynniki odraczające wizyty

Badanie wskazuje również, że oprócz kwestii związanych z zarobkami pacjenci omijają stomatologów także ze względu na negatywne emocje. Jak wskazuje raport UCE, oprócz zarobków, na unikanie wizyt stomatologicznych wpływają negatywne emocje, takie jak strach przed bólem oraz inflacja, która skłania Polaków do oszczędzania na wydatkach zdrowotnych. W efekcie, wielu pacjentów odwiedza dentystę dopiero w momencie odczuwania silnego bólu.

Te wnioski podkreślają potrzebę intensyfikacji działań edukacyjnych oraz promowania profilaktyki stomatologicznej w Polsce.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: zarobki a liczba wizyt w gabinecie

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.