Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny wizyt u dentystów w Polsce znacznie wzrosły. Główne czynniki wpływające na ten wzrost to rosnące koszty materiałów stomatologicznych, wynagrodzeń personelu oraz ogólna inflacja.

Wzrost cen usług stomatologicznych

Z danych rynkowych wynika, że ceny usług stomatologicznych wzrosły średnio o 20-30% w ciągu ostatnich pięciu lat. Na przykład, cena za wypełnienie kompozytowe wzrosła z około 150-200 zł w 2019 roku do 200-300 zł w 2024 roku. Podobne podwyżki odnotowano w przypadku innych procedur, takich jak leczenie kanałowe czy zabiegi chirurgiczne.

Przyczyny wzrostu cen

1. Koszty materiałów: Ceny materiałów stomatologicznych, takich jak kompozyty, ceramika i narzędzia, wzrosły ze względu na rosnące koszty produkcji i transportu. Pandemia COVID-19 dodatkowo wpłynęła na zakłócenia w łańcuchach dostaw, co przyczyniło się do wzrostu cen tych materiałów.

2. Wynagrodzenia personelu: Wzrost płac w sektorze zdrowotnym, w tym dla stomatologów, higienistek stomatologicznych i asystentek, również przyczynił się do podniesienia kosztów usług stomatologicznych. Wyższe koszty utrzymania personelu musiały być pokryte z opłat pobieranych od pacjentów.

3. Inflacja: Ogólny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, który w 2022 roku osiągnął nawet 15,6%, miał bezpośredni wpływ na ceny usług medycznych, w tym stomatologicznych

Wpływ na pacjentów

Wyższe koszty leczenia stomatologicznego mogą prowadzić do opóźnień w podejmowaniu leczenia lub całkowitego rezygnowania z wizyt u dentysty, co z kolei może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia jamy ustnej w społeczeństwie. W odpowiedzi na rosnące ceny, niektórzy pacjenci mogą szukać tańszych alternatyw, takich jak podróże do krajów, gdzie usługi stomatologiczne są tańsze.

Wnioski te sugerują, że sektor stomatologiczny w Polsce stoi przed wyzwaniem zapewnienia dostępności i przystępności cenowej swoich usług, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów i inflacji.