fot. 123rf.com

Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ponad 8,5 tysiąca brutto. Tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie lekarzy rezydentów od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia. 22 maja br. do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Wyższe zarobki dla rezydentów ortodontycznych

Na jeszcze wyższe wypłaty liczyć mogą lekarze rezydenci specjalizujący się w dziedzinach priorytetowych, czyli takich gdzie lekarzy jest najmniej. Podczas pierwszych dwóch lat zatrudnienia ich wynagrodzenie będzie wynosić 9 368 zł, natomiast po dwóch latach będzie to 10 220 zł. Co niezwykle ważne, lekarze dentyści, którzy zostali zakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie ortodoncji w trybie rezydentury przed 1 lipca 2020 r., zachowują prawo do otrzymywania wynagrodzenia zasadniczego w wysokości określonej dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w dziedzinie priorytetowej, do dnia zakończenia odbywania tego szkolenia w tym trybie.

- Wynagrodzenia rezydentów są kształtowane w zależności od roku odbywania specjalizacji oraz od wybranej dziedziny medycyny. Na dzień 1 lipca 2024 r. do uzyskania podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego kwalifikują się wszyscy lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację w trybie rezydentury – czytamy w projekcie rozporządzenia. Najniższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów wyliczane są jako iloczyn współczynnika pracy właściwego dla lekarza bez specjalizacji (1,19) oraz kwoty przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w 2023 r., czyli 7 155,48 zł.

Ile zarabiają lekarze rezydencji?

W zależności od roku odbywania specjalizacji oraz obecności danej specjalizacji na liście dziedzin priorytetowych rezydenci zostali podzieleni na cztery grupy: lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację w pierwszych dwóch latach rezydentury w dziedzinie medycyny niezaliczanej do dziedzin priorytetowych – mnożnik 1,0, lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację po drugim roku rezydentury w dziedzinie medycyny niezaliczanej do dziedzin priorytetowych – mnożnik 1,03, lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację w pierwszych dwóch latach rezydentury w priorytetowej dziedzinie medycyny – mnożnik 1,1, lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację po drugim roku rezydentury w priorytetowej dziedzinie medycyny – mnożnik 1,2.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Rezydenci zarobią więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA