Doskonale wiadomo, że praca dentysty związana jest z ryzykiem zawodowym wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. Nawet 86 proc. dentystów doświadcza bólów szyi i pleców każdego roku.1 Z tego powodu przestudiowano ich pozycję pracy w różnych badaniach, w celu jej optymalizacji, tak by zminimalizować występowanie problemów mięśniowo-szkieletowych.

Od około 20 lat, obserwuje się w Polsce tendencję, zalecania lekarzom stomatologom pracy w pozycji siedzącej. Dotyczy to zwłaszcza studentów uniwersytetów medycznych. Coraz więcej stomatologów stosuje się do tej zasady. Pracują na siedząco. Powstaje pytanie, czy to jest słuszna decyzja?

Mieszanie to jeden z ważnych elementów pracy lekarza stomatologa. Ma ono za zadanie połączenie dwóch substancji, tak aby mogły one przereagować ze sobą we właściwy sposób. Od właściwego wymieszania np. płynu i proszku będzie zależało, jaki uzyskamy np. cement, materiał wyciskowy lub też materiał tymczasowy. Na rynku jest wiele urządzeń upraszczających ten etap pracy.

Jakimi zasadami należy się kierować projektując gabinet stomatologiczny? Oprócz tego, że ma być on ładny i funkcjonalny, powinien być ergonomiczny. Kluczem do optymalnego układu jest prawidłowe rozmieszczenie względem siebie unitu i fotela pacjenta, tacki z instrumentami ręcznymi oraz blatu.

Leczenie endodontyczne jest zabiegiem stomatologicznym polegający na usunięciu zawartości komory i kanału korzeniowego, a następnie opracowaniu kanału korzeniowego i jego szczelnym wypełnieniu. Głównym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są choroby miazgi zęba, najczęściej wywołane przez próchnicę, a także choroby tkanek przyzębia, urazy zębów lub zakażenia ogólnoustrojowe. Ponadto wskazaniem może być też przygotowanie zęba do leczenia protetycznego lub ortodontycznego.

Elektroniczna dokumentacja medyczna to termin, który osobom niezbyt biegłym w informatyce, brzmi złowrogo. Jeśli do tego dodamy, że to na lekarzu lub właścicielu kliniki spoczywa obowiązek zachowania bezpieczeństwa dokumentacji to sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Na podstawie wytycznych ministerialnych przedstawimy wszystkie dopuszczalne rozwiązania informatyczne do przechowywania dokumentacji medycznej.

Polimeryzacja - kompendium postępowania w praktyce. Wraz z rozwojem nowych technologii oraz technik pracy i zaleceń, których celem jest wdrażanie minimalnie inwazyjnych procedur dla maksymalnego zachowania naturalnych tkanek zębów, intensywnie od wielu lat rozwija się stomatologia adhezyjna. Okazuje się, że właściwa polimeryzacja materiałów ma kluczowy wpływ na jakość wykonanej odbudowy.

Alternatywą dla powszechnie znanej technologii cad-cam, która na dobre już zagościła w stomatologii, jest proces drukowania 3d. Łatwiej i taniej jest bowiem spajać ze sobą niż frezować i oddzielać nadmiar materiału. Do spajania potrzebna jest mniejsza ilość energii, nie powstają odrzuty ze sfrezowanych materiałów i wreszcie nie trzeba używać frezów. Wydaje się, że jest to przyszłość stomatologii, w szczególności protetyki.

Programy do prowadzenia e-dokumentacji (przegląd funkcjonalności wszystkich programów). Wielkimi krokami zbliża się 1 stycznia 2018 roku. W tym dniu dokumentacja medyczna prowadzona w formie papierowej zostanie zastąpiona elektroniczną dokumentacją medyczną. Oznacza to, że każdy gabinet będzie musiał mieć wdrożony program komputerowy do prowadzenia dokumentacji medycznej. Ale który wybrać? Na rynku jest ponad 20 programów.

Więcej artykułów…

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA