Rozwój obecnego świata zależy od trzech obszarów: informatyki, inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej.Te trzy wzajemnie przenikające się obszary będą dyktować nam warunki, w jakich najbliższych latach będziemy żyć. W przypadku biotechnologii, urządzenia będą wyznaczały nam również możliwości skuteczniejszego leczenia, także w przypadku stomatologii.
Technologia, eksploatacja sprzętu
Membrany izolujące
O koferdamie zapewne słyszeli już wszyscy dentyści. Szczególnie modny stał się on w ostatnich 15 latach. Jednak pomysł izolacji zębów z zastosowaniem gumowej membrany w stomatologii nie jest odkryciem XXI wieku. Po raz pierwszy wpadł na taki pomysł amerykański dentysta z Nowego Jorku – Sanford Christie Barnum – w roku 1864.
Kompozyt dopasuje się do koloru zęba
Na targach IDS w marcu tego roku firma Tokuyama przedstawiła materiał kompozytowy o nazwie Omnichroma. Jest on dostępny w dwóch kolorach: opakerowym i kolorze uniwersalnym. Według producenta możliwe jest użycie jednego koloru w 90% przypadków klinicznych zamiast całej gamy kolorów. Dodatkowo z informacji uzyskanych od wytwórcy wiadomo, że materiał ten wykorzystuje technologię kolorów strukturalnych.
Lupy stomatologiczne
Lupy stomatologiczne. Wielu lekarzy stomatologów cierpi na bóle pleców związane z niewłaściwą pozycją pracy. Sprawa bardzo często dotyczy również asystentek stomatologicznych. Problem ten został zdefiniowany jako nowa jednostka chorobowa – zaburzenie mięśniowo-szkieletowe (MSD). Jednym ze sposobów ograniczenia występowania tej choroby u lekarzy dentystów jest ergonomiczna pozycja pracy. W jej osiągnięciu może pomóc stosowanie lup stomatologicznych o odpowiednio dobranej odległości roboczej.
Instrumenty stomatologiczne
Instrumenty stomatologiczne to narzędzia służące do mechanicznego opracowywania twardych tkanek zęba oraz materiałów stomatologicznych za pomocą wierteł i innych narzędzi rotacyjnych. Ze względu na prędkość obrotową podczas pracy dzielimy je na szybko i wolnoobrotowe. Czym różnią się turbiny drogie, od tych tanich, czy tylko ceną? Jak skutecznie o nie dbać, aby mogły długo pracować?
Mikroskopy w stomatologii
Mikroskopy w stomatologii. Oko ludzkie jest w stanie dostrzec punkt o wielkość 0,2 mm. Dla porównania: odległość pomiędzy kwadratami, stanowiącymi tło banknotu o nominale 1 dolar za prezydentem Washingtonem wynosi 0,1 mm. Większość osób widzi to tło jako jeden kolor. Bakterie, które wynikają przez nieszczelnie zacementowaną koronę mają wielkość około 1 mikrona. Na jednym, „niewidocznym” okiem ludzkim, kwadracie tła jednodolarówki może znajdować się ich ponad 1000.
Nie będzie kar za brak separatorów
Do czasu nowelizacji polskich przepisów dotyczących rtęci Sanepid może prowadzić działania informujące i uświadamiające o istniejących obowiązkach wynikających z przepisów prawa UE – poinformował Nowy Gabinet Stomatologiczny Krzysztof Jakubiak Dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia. Z listu przesłanego do naszej redakcji wynika, że lekarze nie będą karani za brak separatorów. Potwierdził to też rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Lasery w stomatologii
Współcześnie używane lasery w stomatologii dzielimy na różne sposoby. W zależności od medium wytwarzającego wiązkę światła (gaz lub kryształ), w zależności od miejsca jej aplikacji (tkanki twarde lub miękkie), lub też w zależności od długości emitowanej fali. Nie ma lasera uniwersalnego.
Separator amalgamatu potrzebny od zaraz?
Wraz z wejściem w życie europejskich przepisów dotyczących pracy z rtęcią pojawiły się nowe obowiązki po stronie lekarzy dentystów. 1 stycznia 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie rtęci (jego oznaczenie to 2017/852). Dotyczy ono sposobów i warunków przetwarzania oraz wykorzystywania rtęci, jako substancji w różnych dziedzinach gospodarki. W przepisach tych znalazł się jeden artykuł (art. 10) odnoszący się do pracy lekarza dentysty. Przepisy te mają zastosowanie bezpośrednie, tzn. do ich obowiązywania nie są potrzebne żadne dodatkowe przepisy krajowe. Jest to więc sytuacja identyczna, jak z osławionym RODO. Konieczne jest więc już teraz podjęcie działań dostosowujących gabinet do już obowiązujących przepisów. Co prawda część z nich zacznie obowiązywać od przyszłego roku, to jednak już pewne skutki występują. Szczególnie chodzi tu o zastosowanie separatora amalgamatu.
Cała prawda o dentobusach
Pod koniec zeszłego roku 16. dentobusów wyjechało z radomskiej firmy Zeszuta. Przez pierwszy kwartał tego roku trwały konkursy mające wyłonić lekarzy, którzy będą przyjmować w dentobusach. Jak się okazało, wcale to nie jest takie proste. Lekarze nie specjalnie garną się do popisywania kontraktów. Głownie dlatego, że nie tylko będą odpowiadać za leczenie, ale będą zajmować się również eksploatacją samochodu.
Skaner czy wycisk
Wycisk jest jednym z pierwszych elementów wykonywania nowego uzupełnienia protetycznego. Późniejszy sukces kliniczny w dużej mierze zależy od precyzyjności wycisku oraz wykonanego z niego modelu gipsowego. Dziś posługujemy się różnymi materiałami oraz technikami pobierania wycisków. Do głosu dochodzi technologia cyfrowa. Czy rzeczywiście jest ona na tyle precyzyjna, że może już zastąpić wycisk tradycyjny?
Umiejętne piaskowanie
Zastosowanie urządzeń oraz proszków ściernych okazało się sposobem mniej czasochłonnym i alternatywą dla konwencjonalnych instrumentów ręcznych. Do piaskowania powierzchni korzeni używa się specjalnego drobnego piasku, na bazie aminokwasów, który jest mało inwazyjny i nie wymaga polerownia pastami. Po zastosowanym zabiegu piaskowania ilość pozostawionego biofilmu jest kilkakrotnie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych narzędzi ręcznych.
Ergonomiczne ustawienie gabinetu
Jakimi zasadami należy się kierować projektując gabinet stomatologiczny? Oprócz tego, że ma być on ładny i funkcjonalny, powinien być ergonomiczny. Kluczem do optymalnego układu jest prawidłowe rozmieszczenie względem siebie unitu i fotela pacjenta, tacki z instrumentami ręcznymi oraz blatu.
Pilniki endodontyczne
Leczenie endodontyczne jest zabiegiem stomatologicznym polegający na usunięciu zawartości komory i kanału korzeniowego, a następnie opracowaniu kanału korzeniowego i jego szczelnym wypełnieniu. Głównym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są choroby miazgi zęba, najczęściej wywołane przez próchnicę, a także choroby tkanek przyzębia, urazy zębów lub zakażenia ogólnoustrojowe. Ponadto wskazaniem może być też przygotowanie zęba do leczenia protetycznego lub ortodontycznego.
Bezpieczne przechowywanie e-dokumentacji
Elektroniczna dokumentacja medyczna to termin, który osobom niezbyt biegłym w informatyce, brzmi złowrogo. Jeśli do tego dodamy, że to na lekarzu lub właścicielu kliniki spoczywa obowiązek zachowania bezpieczeństwa dokumentacji to sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Na podstawie wytycznych ministerialnych przedstawimy wszystkie dopuszczalne rozwiązania informatyczne do przechowywania dokumentacji medycznej.
Lampy polimeryzacyjne
Polimeryzacja - kompendium postępowania w praktyce. Wraz z rozwojem nowych technologii oraz technik pracy i zaleceń, których celem jest wdrażanie minimalnie inwazyjnych procedur dla maksymalnego zachowania naturalnych tkanek zębów, intensywnie od wielu lat rozwija się stomatologia adhezyjna. Okazuje się, że właściwa polimeryzacja materiałów ma kluczowy wpływ na jakość wykonanej odbudowy.
Drukowanie 3D – recepta na wszelkie problemy?
Alternatywą dla powszechnie znanej technologii cad-cam, która na dobre już zagościła w stomatologii, jest proces drukowania 3d. Łatwiej i taniej jest bowiem spajać ze sobą niż frezować i oddzielać nadmiar materiału. Do spajania potrzebna jest mniejsza ilość energii, nie powstają odrzuty ze sfrezowanych materiałów i wreszcie nie trzeba używać frezów. Wydaje się, że jest to przyszłość stomatologii, w szczególności protetyki.
Programy do prowadzenia e-dokumentacji (przegląd funkcjonalności wszystkich programów)
Programy do prowadzenia e-dokumentacji (przegląd funkcjonalności wszystkich programów). Wielkimi krokami zbliża się 1 stycznia 2018 roku. W tym dniu dokumentacja medyczna prowadzona w formie papierowej zostanie zastąpiona elektroniczną dokumentacją medyczną. Oznacza to, że każdy gabinet będzie musiał mieć wdrożony program komputerowy do prowadzenia dokumentacji medycznej. Ale który wybrać? Na rynku jest ponad 20 programów.
Urządzenia do mieszania wykorzystywane w gabinecie stomatologicznym
Mieszanie to jeden z ważnych elementów pracy lekarza stomatologa. Ma ono za zadanie połączenie dwóch substancji, tak aby mogły one przereagować ze sobą we właściwy sposób. Od właściwego wymieszania np. płynu i proszku będzie zależało, jaki uzyskamy np. cement, materiał wyciskowy lub też materiał tymczasowy. Na rynku jest wiele urządzeń upraszczających ten etap pracy.
Ergonomia na co dzień - praktyczne porady dla kupujących unit stomatologiczny
Wybierając unit stomatologiczny kierujemy się ceną, opinią o niezawodności, wyposażeniem, coraz częściej także wyglądem. Oprócz tych kryteriów warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, który może zaważyć na komforcie nasze codziennej pracy – ergonomię.