Separatory amalgamatu. Zaledwie 1 gram rtęci – substancji stanowiącej podstawę amalgamatu - może zanieczyścić nawet 100 000 litrów wody. Wobec tak znacznego i destrukcyjnego wpływu na środowisko nie mogli przejść obojętnie unijni urzędnicy. Zalecają oni montowanie w unitach stomatologicznych specjalnych separatorów, dzięki którym trujące związki zostaną zabezpieczone, a w efekcie unieszkodliwione.

Wywiad z Michałem Madejem z firmy BTL Polska, specjalizującej się w sprzedaży laserów medycznych, w tym też stomatologicznych. Lasery w stomatologii to bardzo bliska przyszłość. Na rynku pojawiły się urządzenia o parametrach pozwalających wykonywać bezboleśnie większość procedur stomatologicznych. Jedyna kwestia – trzeba przekonać do nich lekarzy – mówi Michał Madej z firmy BTL Polska.

Na świecie pracuje tylko 10 takich tomografów, a ten zamontowany w Warszawie jest jedynym w Europie Środkowej. - New Toma zamontowaliśmy w miejsce innego tomografu, który już nie spełniał naszych oczekiwań. Miał zbyt małe pole obrazowania – mówi Bogusław Kucicki, dyrektor kliniki. – Teraz mamy najlepszy tomograf z produkowanych na świecie. Jakość zdjęć jest nieporównywalna. W elektoralna dental clinic zainstalowano najnowocześniejszy model tomografu wolumetrycznego CBCT – Newtom 5G.

Wzrastająca cena kauczuku spowodowała, że diagnostyczne rękawiczki lateksowe nie są już wcale dużo tańsze od syntetycznych. A syntetyczne mają dużo lepsze właściwości i co ważne nie uczulają. Przez wiele dziesięcioleci można było powiedzieć, że rękawice lateksowe są nie do pokonania. Nawet dzisiaj elastyczność tego materiału i wrażliwość dotykowa są wzorcem, którym się kierują producenci rękawic syntetycznych. Co się zmieniło, że dzisiaj nie jest to już takie oczywiste? Jest kilka czynników, które mają na to istotny wpływ.

Wybieramy kasę fiskalną. 1 maja 2011 wszyscy będziemy musieli mieć w gabinecie funkcjonującą kasę fiskalną, a w zasadzie nawet dwie kasy. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń przeznaczonych dla lekarzy. Jak wybrać najlepsze? Oto krótki poradnik. Lekarzom, którzy przyjmują pacjentów w jednym lub nawet kilku gabinetach w różnych lokalizacjach, polecamy lekkie, przenośnie kasy fiskalne z wydajnymi akumulatorami.

Polski lekarz dentysta ma do wyboru kilkaset modeli unitów. Od tych najtańszych kosztujących ok. 15 tys. zł do takich, których cena grubo przekracza 150 tys. zł. Tanie sprzęty kuszą ceną, ale czy będą bezawaryjnie pracować tyle lat, co te droższe? Który z unitów ma najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny? Cena nie jest najważniejsza przy podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu. Wolimy zapłacić więcej, ale mieć lepszy sprzęt. Znaczenie ma kraj produkcji. Raczej staramy się unikać urządzeń produkowanych w Chinach. Jednak prawda jest taka, że nawet renomowane firmy korzystają z chińskich fabryk. Produkują w nich niektóre podzespoły lub nawet całe unity. Więc skoro i tak trafi do gabinetu unit z chińskiej fabryki, to może lepiej wybrać ten tańszy – mniej markowy.

Doskonale wiadomo, że praca dentysty związana jest z ryzykiem zawodowym wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. Nawet 86 proc. dentystów doświadcza bólów szyi i pleców każdego roku.1 Z tego powodu przestudiowano ich pozycję pracy w różnych badaniach, w celu jej optymalizacji, tak by zminimalizować występowanie problemów mięśniowo-szkieletowych.

Od około 20 lat, obserwuje się w Polsce tendencję, zalecania lekarzom stomatologom pracy w pozycji siedzącej. Dotyczy to zwłaszcza studentów uniwersytetów medycznych. Coraz więcej stomatologów stosuje się do tej zasady. Pracują na siedząco. Powstaje pytanie, czy to jest słuszna decyzja?

Więcej artykułów…