Fot. Krakdent

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w EXPO Kraków podczas Jubileuszowych 30. Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT®, odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, mające na celu wyłonienie laureatów Konkursu o Medal Najwyższej Jakości KRAKDENT 2024. Celem konkursu jest wyróżnienie firm prezentujących innowacyjne produkty z branży.

fot. 123rf.com

W tym roku osobą odpowiedzialną za kierowanie i koordynacje zespołu organizacyjnego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD Task Team) była Polka dr Anna Lella, członek zarządu (Councillor) Światowej Federacji Dentystycznej, wybrana na tę odpowiedzialną i prestiżową funkcję w 2021 roku. Obchodzony co roku 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to największa na świecie kampania uświadamiająca na temat zdrowia jamy ustnej.

fot. 123rf.com

Polakom nie jest do śmiechu… przez zęby. Niemal co drugi Polak nie jest zadowolony ze stanu swojego uzębienia, a im jest starszy, tym częściej dotyka go ten problem. W konsekwencji rzadziej się uśmiechamy – tak odpowiedziało aż 42 proc. uczestników badania „Otwieramy usta Polakom” zrealizowanego na zlecenie enel-med stomatologia. Najbardziej zawstydzeni stanem swoich zębów są najmłodsi respondenci – z tego powodu aż 7 na 10 osób w wieku 18-24 lata nie uśmiecha się. W szczególności przeszkadzają nam braki w uzębieniu (68 proc.), nieładny odcień szkliwa (35 proc.) oraz wada zgryzu (24 proc.). Eksperci zwracają uwagę, że zęby bardzo mocno wpływają na atrakcyjność fizyczną oraz pewność siebie. Polacy wskazali je nawet na wyższej pozycji niż fryzura.

Fot. Mars Polska

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie zasady profilaktyki próchnicy i nie tylko. Jest to szczególnie ważne, gdyż według badania WHO Global Oral Health Report z 2022 r. choroby jamy ustnej to najczęściej występujące choroby niezakaźne na świecie. Globalnie aż 3,5 miliarda osób cierpi z powodu różnych problemów związanych ze złym stanem zdrowia jamy ustnej.

Co roku 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Choroba ta nie omija również lekarzy i lekarzy dentystów. Choć w środowisku lekarskim zaburzenia depresyjne i lękowe nie stanowią nowości, to pandemia koronawirusa spowodowała, że w przestrzeni publicznej coraz częściej zaczęto poruszać ten temat.

Ostatnie lata przyniosły dynamiczną cyfryzację sektora medycznego w Polsce. Pośrednio było to związane z wybuchem pandemii koronawirusa i nagłą potrzebą rozwoju telemedycyny. Przełożyło się to m.in. na standardy utrzymane w opiece pacjenta. Coraz częściej placówki medyczne korzystają z asystentów głosowych. Rozwój tego typu narzędzi stanowi jeden z kierunków przyszłości telemedycyny. Poznaj rolę voicebotów w opiece nad pacjentem. 

Zmarła prof. dr hab. n. med. Anna Komorowska, inicjatorka, współzałożycielka i pierwsza prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (PTO). Profesor Anna Komorowska swoje życie zawodowe związała przede wszystkim z lubelskim środowiskiem medycznym. Zmarła 17 lutego 2024 r. w wieku 84 lat.

W Stanach Zjednoczonych ograniczeniu ma ulec stosowanie opioidów w leczeniu bólu zębów. To nowe wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA). Z wytycznych wynika, że w leczeniu pierwszego rzutu w przypadku krótkotrwałego bólu zębów u nastolatków i dorosłych mają być stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), przyjmowane samodzielnie lub w skojarzeniu z acetaminofenem.

Stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest zatrważający. Na jej niewystarczającą higienę, będącą przyczyną wielu problemów, zwracają uwagę nie tylko rodzime organizacje, takie jak Polskie Towarzystwo Stomatologiczne czy Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, ale także międzynarodowe jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Niemalże wszyscy Polacy mają próchnicę, przyznają się do rzadkiego mycia zębów bądź mówią o strachu przed wizytą u stomatologa. Czy zaawansowanie technologiczne sprzętu do domowej higieny jamy ustnej może w jakikolwiek sposób zmienić ten stan rzeczy?

Światowa Federacja Dentystyczna opracowała zalecenia dotyczące szczotkowania zębów. World Dental Federation podjęła się ustanowienia eksperckiego konsensusu w sprawie metod szczotkowania zębów, ponieważ obserwujemy aktualnie mnogość dostępnych technik – od zmodyfikowanych metod Bass, Scrub i Fone po techniki stosowane przy użyciu szczotek elektrycznych i sonicznych.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA