Znamy już termin kolejnej edycji targów CEDE 2024. Odbędą się one w dniach 7-9 listopada 2024 r. w hali EXPO Łódź. Będzie to już 32 edycja tych najbardziej znanych targów stomatologicznych w Polsce. Na razie więcej szczegółów przedstawiciele firmy Exactus nie chcą zdradzać, ale z zamieszczonej informacji prasowej wynika, że w przyszłym roku mocny akcent zostanie postawiony na stomatologię cyfrową.

Po Atenach, Sienie i Wilnie, kolejny, 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego (EPA European Prosthodontic Association) odbędzie się w Białymstoku w dniach 19-21 września 2024.Na kongresie wileńskim insygnia Prezydenta EPA odebrała Pani Profesor Teresa Sierpińska (UM Białystok), ona też z polskiej strony będzie dbała o poziom merytoryczny Kongresu. Temat przewodni to okluzja, a w zasadzie pytanie, czy okluzja jest kluczem do sukcesu w rehabilitacji protetycznej.

Fot. Tomasz Walów/UMW

Nagrodę w uznaniu działań na rzecz nowych standardów kształcenia odebrał z rąk ministra Piotra Brombera prof. Tomasz Konopka – prodziekan ds. kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym.

W tym tygodniu w Warszawie rozpocznie się 10. Zjazd Lekarzy Dentystów. Jak co roku w drugi weekend grudnia w Hotelu Lord spotka się kilkuset lekarzy dentystów. Organizatorzy Zjazdu przygotowali 15 sesji szkoleniowych. Patronat nad Zjazdem objęła Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza. Na niektóre sesje jeszcze są wolne miejsca.

Polska stomatologia w ostatnim czasie straciła dwie niezwykle cenne osoby. 9 listopada 2023 roku zmarła prof. dr hab. n. med. Danuta Kaźmierczak – wybitna postać polskiej ortodoncji, wieloletnia kierownik Zakładu Ortodoncji Akademii Medycznej w Poznaniu oraz prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. Stomatologii poznańskiej uczelni.

W Polsce od kilku lat jest notowany gwałtowny wzrost sprzedaży papierosów. Zakłada się, że sięga on nawet 20 proc. Jest to o tyle niepokojące, ponieważ przez kilka dekad Polska była przykładem skutecznie i konsekwentnie prowadzonej walki z paleniem papierosów i nałogiem tytoniowym. Teraz to się zmienia.

Kręci się karuzela nazwisk na nowego ministra zdrowia w przyszłym rządzie. Przykład Katarzyny Sójki pokazuje, że to stanowisko może objąć ktoś, kogo nawet nie brano pod uwagę w dotychczasowych poszukiwaniach. Eksperci typują, że jednym z kandydatów jest prof. Tomasz Grodzki, dotychczasowy marszałek Senatu, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, chirurg, transplantolog, od lat zaangażowany również politycznie.

Dobór pasty do zębów to, obok regularnego i prawidłowego szczotkowania, kluczowy element dbania o zdrowie jamy ustnej. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Wiemy przecież, że nie wszystkie pasty są takie same. Różnią się między sobą składem, konsystencją, smakiem i zapachem, a przede wszystkim składnikami czynnymi. Mogą one wspierać leczenie pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł, nadwrażliwością bólową zębiny, akumulacją płytki nazębnej, próchnicą, halitozą czy przebarwieniami zewnętrznymi. Idealna pasta do zębów powinna być dobrze tolerowana przez pacjenta oraz przyjemna w użyciu, a także mieć szerokie spektrum działania, by jak najlepiej zaadresować mnogość problemów stomatologicznych i działać profilaktycznie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jaką pastę najczęściej używają dentyści w Polsce?

Pracownię druku 3D uruchomił Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Jest to jedyny w Polsce ośrodek ekspercki w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci. Będą tam powstawały specjalne szyny do operacji ortognatycznych, zmieniających kształt twarzy małych pacjentów.

W Radzie ds. Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia priorytetem przez najbliższe pół roku będą działania na rzecz poprawy warunków pracy kadry dydaktycznej na wydziałach lekarsko-dentystycznych. Przewodnictwo w niej przejmuje przedstawiciel zawodowego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA