Kolejne dwanaście uczelni stara się otworzyć kierunek lekarski. Naczelna Rada Lekarska obawia się jednak o jakość kształcenia. Aktualnie w Polsce medycynę wykładają już 24 szkoły wyższe, a od października ich liczba wzrośnie do co najmniej 27.

Nowe wytyczne MEiN dla uczelni medycznych stawiają na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Studenci dwóch pierwszych lat mają mieć kontakt z pacjentami, a studia medyczne będzie kończył jednolity wystandaryzowany egzamin praktyczny (OSCE). To krok w dobrą stronę – uważają eksperci portalu Prawo.pl.

Studenci z Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zapraszają mieszkańców Szczecina do leczenia zębów. Będą to robić w większości przypadków bezpłatnie albo pacjenci będą musieli zapłacić tylko za materiały dentystyczne.

Psychoterapię – nową specjalizację chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Będą mogli do niej przystąpić m.in. lekarze, pielęgniarki, psycholodzy. Jednak resort zdrowia takiej możliwości nie stworzy dla lekarzy dentystów.

LDEK należy do wrocławskich lekarzy dentystów. Tak można skwitować wyniki jesiennego egzaminu. Wszyscy dentyści z Wrocławia, którzy przystąpili do egzaminu, i którzy ukończyli studia w ostatnich dwóch latach nie tylko go zaliczyli, ale też w stolicy Dolnego Śląska zanotowano najlepszy wynik spośród wszystkich uczelni dentystycznych w Polsce.

O najbliższym terminie Lekarskiego-Dentystycznego Egzaminu Końcowego poinformowało Centrum Egzaminów Medycznych. Egzamin zaplanowano na 7 lutego 2023 roku. Poinformowano również, w jaki sposób można się na niego zgłosić.

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, spotkał się z ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem, by omówić problemy i zagrożenia dla jakości opieki zdrowotnej, a tym samym dla pacjentów, wynikające z niemal niekontrolowanego tworzenia kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych.

Egzamin PES. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski odniósł się do statystyk zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego wśród lekarzy, którzy z części pisemnej uzyskali ocenę co najmniej dobrą. Dlatego proponuje radykalne kroki i zmianę zasad egzaminowania lekarzy.

leczenie przez studentówNie zaboli ani podczas zabiegu, ani w portfelu - w taki sposób zachęcają studenci stomatologii w Szczecinie, którzy szukają pajentów. - Szukamy chętnych do leczenia, bo od III roku studiów musimy odbywać z nimi praktyki - tłumaczy Natalia Walczuk, prezes szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

Więcej artykułów…