Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Tematem przewodnim tego wydania są lusterka stomatologiczne. Być może jest to pierwsza w historii duża publikacja na ten temat. Przygotowując się do napisania tego artykułu przeszukaliśmy cały Internet w poszukiwaniu informacji, niestety jest ich bardzo mało i są tylko szczątkowe. Na szczęście udało nam się napisać obszerny artykuł na ten temat, a chyba najciekawszą częścią jest kompendium wiedzy na temat konserwacji, czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania lusterek.

Specjalnie na targi CEDE 2023 przygotowaliśmy kolejne (6/2023) wydanie Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Jak zwykle spotkał się on z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród gości odwiedzających łódzką wystawę. W tym wydaniu nie zabrakło artykułów z zakresu prawa medycznego, prac naukowych - typowo stomatologicznych, a także opracowań związanych z prowadzeniem działalności lekarza dentysty.

Przede wszystkim na uwagę przykuwa artykuł pt. „Czy lekarze dentyści mogą stosować sedację? Ministerstwo Zdrowia zajęło stanowisko. Publikujemy oficjalne stanowisko ministerstwa, które wydało stosowne rozporządzenie. W nim odmówiono lekarzom dentystom możliwości zdobycia umiejętności z zakresu sedacji płytkiej. Czy w związku z tym dentyści muszą przestać wykonywać procedurę sedacji w swoich gabinetach?

Wciąż nie milkną echa rozporządzenia umożliwiającego lekarzom zdobywanie umiejętności. Poprosiliśmy prawnika o szczegółowe opisanie konsekwencji tego aktu prawnego. W szczególności chodziło nam o określenie, czy implanty może wszczepiać każdy lekarz dentysta, czy tylko ci z umiejętnościami i czy sedację płytką można wykonywać w gabinecie stomatologicznym czy nie? Uzupełnieniem tych rozważań jest opis przypadku prawniczego, w którym sąd musiał powołać biegłych z kilku dziedzin medycyny, aby doszukać się prawdy o błędzie medycznym. Prawniczki Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża szczegółowo opisały ten przypadek.

Wakacyjny numer (4/2023) Nowego Gabinetu Stomatologicznego już jest. Niestety tuż przed wakacjami rząd zafundował lekarzom sporo zmian prawnych. O nich wszystkich, istotnych dla lekarza dentysty, napisaliśmy w tym wydaniu. Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie, dające lekarzom możliwość zdobywania umiejętności. To zupełna nowość w polskim systemie prawnym. O tym pomyśle mówiono od lat, w końcu doczekaliśmy się rozwiązań prawnych. Drugą nowością jest konieczność powoływania doradcy do spraw odpadów. Mamy pewien problem, ponieważ nie wszyscy i nie w każdym przypadku muszą takiego doradcę powołać. Niemniej firmy wywożące odpady proponują zatrudnienie takiego człowieka. Czy rzeczywiście tak trzeba?

Obszerna analiza skuteczności różnego typu szczoteczek do zębów, opis fizycznych zasad leczenia alignerami, druga część praktycznego poradnika dotycząca lup stomatologicznych to tematy przewodnie najnowszego wydania  Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Tuż przed Krakdentem ukazał się nr 2/2023 Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Tematem przewodnim numeru jest artykuł w praktyczny sposób opisujący zastosowanie i użytkowanie lup stomatologicznych. Jest to pierwszy z serii trzech tekstów, które opublikujemy na ten temat w kolejnych wydaniach naszego magazynu. Jak nakleić naczepy w leczeniu alignerami? – to z kolei tytuł trzeciego już z cyklu artykułów wprowadzających do leczenia nakładkami ortodontycznymi autorstwa lek. dent. Agnieszki Czechumskiej. Kolejnym ciekawym tekstem jest publikacja naukowa pt. „Mesjodens u dorosłych”. Autorki lek. dent. Agnieszka Cegłowska i lek. dent. Katarzyna Nowak przedstawiły na podstawie opisu przypadku klinicznego proces diagnostyczny i terapeutyczny mesjodensu. Lek. dent. Izabella Kaczmarczyk oraz lek dent. Borys Tomikowski w obszernym artykule zajęli się „Zastosowaniem endokoron celem stabilnej odbudowy zębów leczonych endodontycznie”, a dr Zbigniew Raszewski w swoim artykule przedstawił najważniejsze informacje dotyczące użycia materiałów do czasowego miękkiego podścielania protez dentystycznych. Zwieńczeniem tematów stomatologicznych jest cykl lek. dent. Tomasza Łukasika - „Przegląd nauki okiem Łukasika”, w którym publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych, opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej.

Dobór pacjentów do leczenia nakładkowego, nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych, projektowanie estetyki zębów przednich – to najciekawsze artykuły pierwszego zeszytu Nowego Gabinetu Stomatologicznego w 2023 roku. Nowością w tym roku jest możliwość czytania artykułów nie tylko w wersji drukowanej, ale także za pośrednictwem naszej strony internetowej www.nowygabinet.pl.

Bardzo nas ciekawi, czy zmieniający się świat wszechobecna informatyzacja przyczyni się do zmian przyzwyczajeń polskich dentystów. Nasz periodyk jest dostępny w formie papierowej i elektronicznej na stronie internetowej. Oczywiście dostęp do najnowszych artykułów będą miały osoby z aktywną prenumeratą cyfrową bądź prenumeratą premium obejmująca wersje papierowa i elektroniczną. Prenumeraty można ją aktywować klikając tutaj.

Aspekty leczenia nakładkami ortodontycznymi dla dentystów – to temat przewodni najnowszego numeru Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Jednocześnie artykuł ten rozpoczyna całą serię artykułów związanych z leczeniem nakładkowym. Swoją wiedzą w następnych wydaniach naszego magazynu, będzie dzieliła się dr Agnieszka Czechumska. Dużo miejsca w tym numerze poświęciliśmy również leczeniu implantologicznemu. Zapraszamy do zapoznania się z dwoma artykułami. Pierwszy – pt. Implantacja bezpłatowa: wolna od bólu i objawów zapalnych, drugi – Leczenie implantoprotetyczne pacjentki z agenezją siekacza bocznego lewego górnego.

Nowy Gabinet StomatologicznySanepid znów zaskakuje lekarzy dentystów kontrolami. Tym razem sprawdza, czy lekarz jest przygotowany do robienia zdjęć RTG. W najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego opisujemy, jakie wymagania stawia przed lekarzem prawo w zakresie wykonywania zdjęć RTG. Zostając w temacie obrazowania proponujemy bardzo ciekawy artykuł autorstwa duetu Anna Gurniak i Emilia Klein-Dębek na temat zastosowania CBCT w ocenie jakości tkanek wyrostka zębodołowego i przyzębia, poparty kilkoma opisami przypadków. Michał Paulo wraz z prof. Joanna Wysokińską-Miszczuk opisali metodę MP-scan jako prosty i skuteczny sposób na rejestracje zmian w zgryzie. Tomasz Łukasik przygotował kolejny przegląd zagranicznej prasy stomatologicznej, tym razem skupiając się na „suchym” zębodole.

Nowy Gabinet StomatologicznyCzy nakładki ortodontyczne to leczenie, które powinno być dostępne w każdym gabinecie stomatologicznym; jakie są sposoby leczenia nadwrażliwości; jak na zdjęciu rozpoznać zębiaka, który jest najczęstszym guzem zębopochodnym; stosowanie laków szczelinowych - to naszym zdaniem najciekawsze artykuły, wydrukowane w najnowszym, 5 już w tym roku, numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA