Nowy Gabinet Stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Obszerna analiza skuteczności różnego typu szczoteczek do zębów, opis fizycznych zasad leczenia alignerami, druga część praktycznego poradnika dotycząca lup stomatologicznych to tematy przewodnie najnowszego wydania  Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Uzupełnieniem tego wydania jest doniesienie naukowe dotyczące chlorheksydyny, prawne spojrzenie na problem powikłań w leczeniu endodontycznym (perforacja kanału), a także opis prostego i skutecznego sposobu mierzenia efektywności pracy gabinetu. Oczywiście nie zabrakło również przeglądu prasy naukowej dokonanego przez lek. dent. Tomasza Łukasika

Skuteczna higiena jamy ustnej po podstawa profilaktyki stomatologicznej. Jest wiele czynników determinujących jej skuteczność: szczoteczka, pasta, płukanka, nitkowanie, szczoteczka międzyzębowa. W tym wydaniu bliżej przyjrzeliśmy się szczoteczkom. Na rynku jest wysyp ich różnego rodzaju. Od manualnych do elektrycznych – sonicznych, oscylacyjnych, jonowych. Jak działają? Które są najskuteczniejsze? Na to pytanie dajemy obszerną odpowiedź w tym artykule.

Leczenie nakładkowe to ostatnio bardzo popularna dziedzina stomatologii. W artykule pt. fizyczne podstawy leczenia nakładkowego, od strony mechaniki pokazujemy dlaczego to leczenie „działa” i jak skutecznie je prowadzić, jakich zasad przestrzegać i jakich błędów nie popełniać.

Praktycznie o lupach stomatologicznych. Cz. II – przydatna wiedza techniczna – to tytuł kolejnego artykułu. Opisaliśmy w nim wszystkie rodzaje lup stomatologicznych. Pokazaliśmy ich zalety oraz wady, tak aby każdy lekarz mógł dobrać dla siebie właściwą lupę, w zależności od własnych preferencji..

Podczas leczenia endodontycznego może wystąpić wiele trudnych do przewidzenia problemów, prowadzących w konsekwencji do powikłań w leczeniu. Jednym z najczęstszych, bo występujących

w aż 12 proc. przypadków powikłań jest perforacja. Czy zawsze winny jest lekarz? Przedstawiamy prawne spojrzenie na ten temat, na podstawie konkretnego przypadku.

Mierzenie efektywność pracy gabinetu może się okazać kluczowe, aby podnieść jego wydajność. Jak to skutecznie zrobić i jak zachęcić pracowników do wydajniejszej pracy. Prosty i skuteczny sposób znajdą Państwo w artykule Arka Buziewicza.

Na koniec polecamy jeszcze artykuł dr Jakuba Lipskiego pt. chlorheksydyna jako złoty standard

utrzymania zdrowia tkanek przyzębia.

Zapraszamy do lektury tego wydania Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Spis treści znajduje się tutaj, a prenumeratę lub poszczególne numery w wersji papierowej lub elektronicznej można wykupić tutaj.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA