ImageTechnika
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego.
60 lat na rynku
Tegoroczna wystawa stomatologiczna w Sao Paulo była okazją do inauguracji świętowania 60 rocznicy powstania brazylijskiej firmy Dabi Atlante. Produkty o tej nazwie znane są również w Polsce, ale pierwszy oficjalny importer Dabi Atlante pojawił się w Polsce dopiero 10 lat temu.
Aby zatrudnić, trzeba wynająć
Jest oczywiste, że lekarze nie posiadający własnego gabinetu, a mający zamiar prowadzić indywidualną praktykę lekarską muszą taki gabinet wynająć. Nie wydaje się jednak tak samo oczywiste, że lekarz, który chciałby pracować u innego lekarza prowadzącego indywidualną praktykę, z prawnego punktu widzenia również musi od niego nająć gabinet. Jakie są wzajemne obowiązki po zawarciu umowy najmu pomiędzy lekarzami?
Stomatolog musi widzieć
Dużo ostatnio mówi się o ergonomii pracy w gabinecie stomatologicznym. Jednak mało kto zwraca uwagę na potrzebę dobrego oświetlenia miejsca pracy. Co prawda Polska Norma jednoznacznie określa jak powinien być oświetlony gabinet, ale wielu z lekarzy lekceważy te przepisy. A przecież złe oświetlenie prowadzi do szybszego zmęczenia, osłabia wzrok, utrudnia wydajną pracę.
Ręczna endodoncja
Na rynku jest wiele instrumentów do leczenia kanałowego. Różnią się one od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, sposobem używania (ręczne i maszynowe), przeznaczeniem, kształtem i właściwościami. W jaki sposób należy wybrać narzędzie, którym będzie się najlepiej pracowało? Nie jest to łatwe i wymaga wielu prób.
Bezpieczna praca
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek systematycznego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek taki zapisany jest w 94 artykule kodeksu pracy. Dotyczy to również lekarzy zatrudniających w gabinecie asystentki czy recepcjonistki.
Analogowe rentgeny
Błony, wywoływarki odczynniki z tym wszystkim mają do czynienia stomatolodzy korzystający z analogowych metod wywoływania zdjęć RTG. I choć metody cyfrowe coraz mocniej wdzierają się na rynek, nie należy się jednak spodziewać, że systemy analogowe zupełnie z niego znikną.
Psychologiczny savoir vivre
Ułożenie dłoni, przyjęcie właściwej pozycji za biurkiem lub na stołku stomatologicznym to wciąż niedoceniane przez lekarzy gesty, które - jak się okazuje - mogą mieć wpływ na przebieg leczenia. To czy pacjent czuje się szanowany i mile widziany w gabinecie, zależy tak naprawdę od drobiazgów. A jeśli przychodzi do dentysty z pozytywnym nastawieniem, również pozytywny wynik leczenia będzie łatwiejszy do osiągnięcia.
Zauważy próchnicę
Diagnodent Pen firmy Kavo zdobył w tym roku na Krakdencie nagrodę w kategorii sprzętu stomatologicznego. Urządzenie to służy do bezinwazyjnego wykrywania próchnicy na wszystkich powierzchniach zębów, nawet powierzchniach stycznych.
Bez stresu i zmęczenia
Największym kłopotem, jaki sprawiają rotacyjne narzędzia niklowo-tytanowe, jest ich skłonność do łamania się w kanałach. Czy można temu zapobiec? Tej wady wyeliminować się nie da, ale można ją znacznie zredukować.

ImageTechnika
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
Nowe pilniki z firmy Poldent
Firma Poldent wprowadziła do sprzedaży pilniki NiTi TEE ND oraz pilniki NiTi TWO. NiTi TEE ND to system pilników niklowo-tytanowych Big Taper do łatwiejszego i szybszego, mechanicznego opracowania kanału i stanowi ulepszoną wersję poprzedniego systemu. Z kolei system NiTi TWO przeznaczony jest do opracowywania kanału metoda tradycyjną.
Stołek z „Fan Clubem”
Nie często się zdarza, aby jakaś rzecz miała swój fan club. Zazwyczaj miłośnicy kierują swoje uczucia od znanych osób: piosenkarzy, aktorów, sportowców. Przedmiotów, które można pokochać jest znacznie mniej, ale oczywiście są. Wielbiciele garbusów, czy miniaków spotykają się regularnie na swoich zlotach, są fani konkretnych filmów czy  książek. Okazuje się, że wśród polskich stomatologów działa nieformalny fan club siedziska lekarskiego Support produkowanego przez firmę Stern Weber.
Ergonomiczny unit
Zachwalanie unitów jako ergonomicznych jest w reklamach sprzętu stomatologicznego często nadużywane. Większość z nich znacząco odbiega od ideału, który byłby skonstruowany zgodnie ze wszystkimi zasadami ergonomii. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze unitu.
Zagmatwane prawo RTG
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16.01.2006r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. z 2005 r., Nr 194, poz.1625) jest tak nieścisłe, że są możliwe różne interpretacje jego zapisów. Opisujemy kwestie testów jakim powinny być poddane aparaty RTG w świetle polskiego prawa.
Napięcie w RTG
Lekarze planujący zakupić nowy aparat RTG, mają duży problem. Serwisanci niekiedy używają forteli mówiąc: proszę nie kupować aparatu w danej firmie, bo nie spełnia on wymogów nowych regulacji prawnych. Inni serwisanci mówią to samo o produktach proponowanych przez tych pierwszych. Jakie parametry powinien mieć aparat RTG, aby nie było problemu z jego akceptacją przez Sanepid?
Czy te oczy mogą kłamać…
Kontakt wzrokowy stomatologa z pacjentem, ułożonym na fotelu i przygotowanym do zabiegu, jest nieodzowny. Pacjent nie może nic powiedzieć - jego „narząd mowy” jest bowiem wyłączony. Może jedynie oczami dawać lekarzowi sygnały, że się boi bólu, borowania, że chce wiedzieć, co będzie dalej, jak długo…
Nie lekceważmy hemofilii
Jak postępować z dziećmi chorymi na hemofilię? Co rodzice i opiekunowie dzieci chorych na hemofilię powinni usłyszeć od lekarza dentysty? Co warto sobie przypomnieć o osoczowych skazach krwotocznych?
Wybielanie zębów na jednej wizycie
Co zrobić, gdy do gabinetu zgłasza się pacjent z palącą potrzebą posiadania promiennego uśmiechu już dziś wieczorem na przyjęciu lub jutro rano na ważnym spotkaniu w pracy. Nie jesteśmy bez szans!
Profilaktyka pierwotna
Na występowanie próchnicy mają wpływ różne czynniki, ale za najważniejsze uważa się niewłaściwe zachowania higieniczno – dietetyczne oraz brak opieki profilaktyczno - leczniczej. W zapobieganiu istotną rolę odgrywa dokładne oczyszczanie powierzchni zębów, dieta ograniczająca częstość spożywania posiłków zawierających cukry oraz regularne uzupełnianie zasobów jonów fluorkowych.
W zamian za amalgamat
Wypełnienia amalgamatowe są tańsze i czas potrzebny na ich wykonanie znacznie krótszy w porównaniu do wypełnień kompozytowych aplikowanych techniką wielowarstwową, jednak coraz rzadziej są akceptowane jako metoda leczenia uniwersalnego. Czy jest możliwość zastąpienia amalgamatu innym nowoczesnym materiałem?

ImageTechnika
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z polskiego rynku stomatologicznego.Sprzątać każdy może…
Sprzątać każdy może, trochę lepiej lub gorzej…
Sprzątanie, a zwłaszcza mycie podłóg, powierzamy na ogół osobom o niskich kwalifikacjach, bo przecież … każdy może. Ale czy skutecznie?
Paczkę rękawic poproszę...
Lateksowe, winylowe, nitrylowe, pudrowe i bezpudrowe, zapachowe i bezwonne - wydaje się, że zakup rękawic jest prostą czynnością. Jednak nie do końca. Na rynku jest tak duży wybór różnego rodzaju rękawic, że często trudno o najwłaściwszą decyzję przy ich zakupie.
CBCT - skrót do przyszłości
Litery CBCT na razie niewielu stomatologom cokolwiek mówią. Jednak za kilka, może kilkanaście lat będą tak popularne, jak dziś RTG. Bo zamiast wykonywać u pacjenta kilkakrotne badanie RTG, skierujemy  go raz na badanie CBCT.
Kamery stomatologiczne
Kamery wewnątrzustne znajdują się w ofercie prawie każdej większej firmy dystrybucyjnej. Niektóre z nich kosztują niewiele ponad 1000 zł, a za inne trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Skąd taka duża różnica cen? Czym naprawdę różnią się kamery między sobą?
Hałas z myjki
Na rynku pojawiło się ostatnio sporo myjek ultradĽwiękowych, które są kilka krotnie tańsze od tych oferowanych przez znanych dystrybutorów stomatologicznych. Jednak po zakupie taniej myjki może się okazać, że lekarz skarży się na  bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, senność w ciągu dnia oraz nadmierne zmęczenie. Przyczyną tych dolegliwości może być hałas ultradĽwiękowy, którego nie słyszymy, a jednak ma silne oddziaływanie na organizm ludzki.
Endodoncja nie jest straszna
Chociaż efektów leczenia endodontycznego pacjenci nie mogą zobaczyć i często trudno im zrozumieć, na czym ono polega, to jakość tego leczenia ma ogromny wpływ na renomę naszego gabinetu. Dlatego warto opanować przynajmniej podstawy endodoncji i zabiegi wykonywać skutecznie.
Szczególny pacjent
Kobieta spodziewająca się dziecka to w gabinecie stomatologicznym niewątpliwie pacjent szczególny, wymagający specjalnej uwagi. Jakie zabiegi można wykonywać, czy można i czym znieczulać, jak ułożyć pacjentkę na fotelu, jakie stosować leki, kiedy najlepiej przeprowadzać zabiegi?
Niteczki nowoczesności
Materiały zawierające włókna szklane, jak się wydaje, spełniają rosnące zapotrzebowanie na leczenie estetyczne i minimalnie inwazyjne lub wręcz nieinwazyjne. Wykorzystanie ich mechanicznych właściwości pozwala wzmocnić znane już i używane materiały stomatologiczne, ale także znajduje dla nich całe szerokie pole nowych zastosowań.

ImageNowości
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
Lupy stomatologiczne
Lekarze, żeby mieć lepszą widoczność w polu zabiegowym, posługują się lupami. Jest to coraz bardziej popularny sprzęt zwiększający precyzję wykonywanej pracy.
Autoklaw tylko z zezwoleniem
Przysłowie mówi, że „lepiej dmuchać na zimne”. W przypadku stomatologów może dotyczyć ono pracy z autoklawami. Za nie zgłoszenie autoklawu do Urzędu Dozoru Technicznego właściciel gabinetu może trafić nawet do więzienia! Czy warto ryzykować?
Unowocześniona Lisa
We włoskim oddziale austriackiej firmy W&H Dentalwerk wyprodukowano nową wersję autoklawu. Lisa II dostępna jest w dwóch wariantach seria: 300 i 500. Czy nowy produkt W&H Sterilization zdobędzie taką renomę, jak poprzednie wcielenie Lisy?
Sterylizować? Tak, ale jak?
Podczas sterylizacji trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Największym błędem jest mycie końcówki olejem przed sterylizacją. Olej należy wprowadzić do końcówki przed sterylizacją, ale gdy jest już umyta.
Podwójny diament
Wybór różnych rodzajów wierteł sprzedawanych na naszym rynku jest wręcz przeogromny. Nie wszystkie jednak są warte używania, mimo że są bardzo tanie. Zła jakość wiertła może doprowadzić do uszkodzenia kątnicy lub turbiny, a leczenie nie będzie tak sprawne, jak prowadzone wiertłami dobrej jakości.
Leczenie cudzoziemców
Do Polski przyjeżdża coraz więcej pacjentów z zachodniej Europy. Korzystają oni z naszych gabinetów stomatologicznych, ponieważ kosztuje ich to mniej niż we własnych krajach, a ponadto jakość oferowanych usług przez polskich lekarzy jest bardzo wysoka. Jak zaprosić cudzoziemca do naszego gabinetu?
Omdlenie
Głęboki ładunek emocjonalny, jaki niesie ze sobą wizyta u dentysty może spowodować omdlenie pacjenta. Pacjenci potocznie mówią się, że mdleją ze strachu, ale jest to znaczne uproszczenie. Przyczyn omdleń może być bardzo wiele, czasem mogą być pierwszym objawem rozwijającej się poważnej choroby.
Tytanowe Unity
Z okazji sześćdziesięciolecia istnienia firma Dabi Atlante wprowadziła do sprzedaży serię unitów o nazwie Titanium 200. Ich charakterystycznym znakiem są ramiona wykonane z materiału imitującego tytan. Cena unitu gotowego do pracy z końcówkami i kompresorem wynosi niecałe 35 tys. zł. Jednak najważniejsze są zmiany konstrukcyjne i, co ciekawe, w większości wymuszone przez… polskich stomatologów.
Bez reklam w ZOZ-ach
Od czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej. Nowe przepisy zakazują, chociażby akwizycji na terenie ZOZ-u i nakładają na właścicieli ZOZ-ów, i to zarówno publicznych, jak i niepublicznych pewne nowe wymagania. Odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów jest właściciel.
Opanowany stomatolog
Asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontaktach z ludĽmi. Stomatolog ujawniając swoje emocje i oczekiwania, musi zarazem respektować uczucia i oczekiwania pacjentów. Jest to postawa akceptowania siebie, ale bez naruszania praw pacjentów.
Kiedy wymienić szczoteczkę
Badania wykazały, że Polacy zbyt rzadko wymieniają swoje szczoteczki do zębów. Zaledwie połowa z nas kupuje nowa częściej niż raz w roku. Średnio Polak wymienia szczoteczkę co 14 miesięcy.

Widzieć więcej

Rzecz o mikroskopach W życiu zawodowym wielu stomatologów następuje moment, w którym odczuwają coraz większe zniechęcenie i zmęczenie pracą. Zauważają, że doszli do szczytu możliwości precyzyjnej i wydajnej pracy. Wydaje im się, że więcej nie mogą osiągnąć. Gdy kilka lat temu odczuwałem coś podobnego, doskonałym lekarstwem na moje problemy okazał się mikroskop.


Ząbkowanie

Ząbkowanie, czyli pojawianie się w buzi niemowlęcia kolejnych zębów mlecznych, jest zazwyczaj trudnym okresem dla niego samego oraz jego rodziców, a zarazem początkiem pracy stomatologa z przyszłym małym pacjentem. Co prawda obserwacja rozpoczynającego się procesu wyrzynania zazwyczaj przypada pediatrom, ale pojawiające się kolejne zęby wymagają właściwej higieny iprofilaktyki, o czym zawsze warto przypominać rodzicom.


Rozmowa

Rozmowa jest podstawą wzajemnego porozumiewania się. Wzajemnego, ponieważ jest procesem dwustronnym. Człowiek, który chce skutecznie porozumiewać się musi być zarówno dobrym mówcą, jak i słuchaczem. Ważny jest przy tym wybór sposobu przekazywania komunikatu. Lekarz, stomatolog musi przecież rozmawiać z pacjentami.


Dokumentacja medyczna

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w ustawie o ZOZ-ach zmiany dotyczące dokumentacji medycznej. Określono, co powinna zawierać, w jaki sposób można ją udostępniać, ile kosztuje jej udostępnienie oraz jak długo należy ją przechowywać.


Kliniki muszą zniknąć

Znowelizowana w połowie lipca tego roku ustawa zakazuje zakładom opieki zdrowotnej, które nie prowadzą prac badawczych lub naukowych, używania w nazwach słów: klinika oraz uniwersytecki. Wszystkie ZOZ-y, które w nazwie mają słowo „klinika” będą musiały ją zmienić. Jeśli tego nie uczynią, mogą zostać wykreślone z rejestru zakładów opieki zdrowotnej.


Co rok to… zmiana

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kolejne rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Poprzednie rozporządzenie zostało podpisane w połowie 2005 roku. Teraz szykują się kolejne zmiany.


Sposób na złom

Zespół Ci się autoklaw? Masz zniszczony aparat RTG? Lepiej nie próbuj ich wyrzucić na śmietnik, bo możesz zapłacić mandat. Walka o ochronę środowiska toczy się na wielu frontach. Część związanych z nią działań znalazła swoje odbicie w prawodawstwie, miedzy innymi w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jej przepisy dokładnie określają, co należy zrobić z urządzeniami nie nadającymi się do dalszego użytku.


Ergonomia w stomatologii

Obszerna relacja z odbywającego się co rocznie we Wrocławiu Forum Ergonomicznego.


Bezpieczniejsza rentgenodiagnostyka

Od początku września obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi. Zmiany w porównaniu z poprzednimi regulacjami prawnymi nie są wielkie, ale warto się z nimi zapoznać.

Image

Zarządzanie RTG
Wszystkie pracownie rentgenowskie, a więc także i gabinety stomatologiczne, w których zainstalowane są lampy RTG, muszą do 31 grudnia 2006 roku wprowadzić system zarządzania jakością. Jeśli tego nie zrobią, narażają się na wymierzenie kary w wysokości ok. 12 tys. zł oraz natychmiastowe zamknięcie gabinetu. Jak wprowadzić system zarządzania jakością?
Łagodny Sanepid?
1 stycznia 2007 r. wchodzą w życie przepisy zobowiązujące do wdrażania programu zapewniania jakości bezpieczeństwa pracy narażającej na promieniowanie jonizujące. Dotyczą one również gabinetów stomatologicznych, które wyposażone są w rentgeny. Lekarze, którzy z wdrażaniem nie zdążą na czas, mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony Sanepidu, ale do jej stosowania nie będzie on zobligowany.
Szybkie dofinansowanie
Co najmniej 500 tys. zł można dostać od Unii Europejskiej decydując się na zakup tomografii komputerowej, systemu pantomograficznego działającego w technice CBCT, czy innej nowości. Dofinansowanie może wynieść nawet 70 proc. wartości inwestycji, a oprócz samego urządzenia jako koszt można wliczyć wszystkie prace przygotowawcze, łącznie z postawieniem lub remontem budynku, w którym będzie pracowało urządzenie.
Pracownia w gabinecie
Cyfrowe systemy CAD/CAM coraz częściej wykorzystywane są zarówno w pracowniach protetycznych, jak i w gabinetach stomatologicznych. Umożliwiają wykonanie koron ceramicznych i mostów, licówek, onlay, inlay podczas tylko jednej wizyty pacjenta.
Polsko-austriackie kompresory
Firma DentalHolding wprowadziła do sprzedaży produkty austriackiej firmy Metasys. Austriacy specjalizują się w produkcji pomp ssących, kompresorów oraz separatorów amalgamatu. W ich ofercie znajdziemy także linie preparatów do dezynfekcji i czyszczenia.
Zmiana po roku
Latem 2005 roku minister Religa podpisał nowe rozporządzenie dotyczące wymagań sanitarnych w ZOZ-ach. Minęło niewiele ponad 12 miesięcy i mamy kolejne rozporządzenie w tej sprawie. Na szczęście jest ono mniej rygorystyczne, jednak wszystkie przychodnie, działające w ramach zakładów opieki zdrowotnej będą musiały się dostosować do nowych wymagań do końca 2008 roku.
Sterylizatornia w przychodni
W najbliższym czasie wejdzie w życie przepis nakazujący wszystkim przychodniom diagnostycznym, w tym również stomatologicznym działającym jako ZOZ, urządzenie pomieszczenia do sterylizacji. Zakazane będzie ustawianie autoklawów bezpośrednio w gabinecie lekarskim – dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Zdrowia.
Pranie bez paragrafów
Utrzymanie właściwej higieny jest podstawową działalności każdego gabinetu medycznego. Dotyczy to praktycznie każdej rzeczy, która jest używana w gabinecie. Wydawać by się mogło, że wszelkie rodzaje czyszczenia, mycia, prania są już unormowane odpowiednimi przepisami. Jednak nie. Nie ma przepisów dotyczących prania fartuchów stomatologicznych.
Unieruchamianie zębów - jak, kiedy, dlaczego?
Choroby przyzębia dotykają wielu osób. Lekarze bardzo często mają do czynienia z pacjentami z rozchwianym pojedynczym zębem lub kilkoma zębami. Ruchomość zębów w przebiegu chorób przyzębia uniemożliwia prawidłowe, stabilne funkcjonowanie układu stomatognatycznego. Pacjentom najczęściej dokucza brak możliwości odgryzania i żucia pokarmów.  

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA