Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kilka lat temu postanowiłem poprawić swój uśmiech i udałem się na pierwszą wizytę do ortodonty. To co na początku zauważyłem wchodząc do gabinetu to wielki stos modeli gipsowych poukładanych w pojemnikach na regałach. Cała ściana modeli to wątpliwa ozdoba gabinetu i miejsce, gdzie kurz zalega kilogramami.

Po wymianie kilku zdań z Panią doktor dowiedziałem się, że to tylko część modeli, a na resztę przeznaczone jest oddzielne pomieszczenie. Prawo w Polsce nakazuje archiwizację dokumentacji medycznej. To sprawia, że gabinety ortodontyczne zmuszone są poświęcić część powierzchni lokalu na magazyn, w którym składowane są modele. Czy naprawdę nie ma alternatywy?

Zarchiwizuj cyfrowo modele

Dziś technologia wychodzi naprzeciw temu problemowi proponując archiwizację cyfrową. Jest to możliwe dzięki laboratoryjnym skanerom 3D. Słowo „laboratoryjny” sugeruje przeznaczenie tych skanerów do laboratoriów protetycznych – nic bardziej mylnego. Oczywiście, głównymi odbiorcami są  pracownie protetyczne, które używają skanerów do otrzymania cyfrowej powierzchni trójwymiarowej skanując modele gipsowe. Następnie korzystając z tej powierzchni projektują prace, które są  drukowane lub frezowane.

Zatem, jeżeli pracownia protetyczna używa skanera do przekształcenia modelu gipsowego w trójwymiarową powierzchnię cyfrową, to nie widzę przeszkód, aby taką samą czynność wykonywać w gabinecie ortodontycznym. Efekt? Brak magazynu z modelami i pusta ściana, którą można sobie zaaranżować w dowolny sposób.

Skanerów laboratoryjnych na polskim rynku jest bardzo dużo. Różnią się wyglądem, oprogramowaniem, wymaganiami odnośnie komputera, szybkością i jakością skanowania, uniwersalnością, jak również ceną. Firmy prześcigają się w zachęcaniu klientów do zakupu ich właśnie sprzętu, ale…

Jaki skaner wybrać?

Zastanówmy się jakie parametry powinien mieć skaner przeznaczony do ortodoncji:

- Wygląd – kwestia gustu. Skanery różnią się designem, wymiarami. Część z nich jest kompaktowa i można je bez problemu przenieść w razie konieczności.

- Oprogramowanie – intuicyjne, łatwe w obsłudze, bez zbędnych funkcji, bez dodatkowych opłat licencyjnych. Do ortodoncji nie potrzebujemy zaawansowanego oprogramowania CAD do projektowania prac protetycznych. Potrzebujemy za to mieć możliwość darmowego zapisu pliku w formacie .stl.

- Wymagania odnośnie komputera – oprogramowanie skanera nie może zbyt mocno obciążać komputera, to powodowałoby konieczność zakupu lepszego procesora, a to odbija się na cenie.

- Szybkość i jakość skanowania – producenci skanerów tworzą coraz szybciej skanujące urządzenia. Należy jednak pamiętać, że do czasu samego skanowania należy dodać czas zarejestrowania pacjenta, czy umiejscowienia modelu. Zatem parametr szybkości skanowania nie musi być najważniejszy przy doborze skanera. Ważniejsza jest jakość, czyli dokładność skanowania, która powinna być jak najlepsza. Należy jednak zauważyć, że od pewnego poziomu ceny urządzeń rosną drastycznie w porównaniu do ich dokładności.

- Uniwersalność skanera – dodatkowymi zaletami skanerów jest skanowanie nie tylko modeli, ale również samych wycisków, czy modeli w artykulatorze.

Przykładowy skaner

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki i cenę, która powinna być rozsądna, dobrym rozwiązaniem zdaje się być skaner Shining DS-EX. Mała konstrukcja, biała obudowa, estetyczny i minimalistyczny design, sprawiają, że sprzęt będzie ozdobą w gabinecie. Modułowa budowa urządzenia pozwala na ewentualną naprawę lub upgrade we własnym zakresie, bez konieczności wzywania serwisu. Aczkolwiek trzeba przyznać, że bezawaryjność tego skanera jest na niespotykanie wysokim poziomie.

Shining DS-EX pozwala na skanowanie nie tylko modeli gipsowych. Producent przewiduje dodatkowe podstawki i uchwyty, dzięki którym można skanować również wyciski, czy modele gipsowe w praktycznie dowolnym artykulatorze dostępnym na rynku, co w przypadku ortodoncji jest dodatkowym, ważnym atutem. Jednocześnie ani skaner, ani jego oprogramowanie nie są wymagające sprzętowo, co nie zmusza użytkownika do kupna mocnych i drogich komputerów. Samo oprogramowanie jest niezwykle intuicyjne i krok po kroku prowadzi osobę obsługującą skaner przez kolejne etapy procesu skanowania.

Uważam, że Shining DS-EX to skaner laboratoryjny o najlepszych parametrach w porównując je do ceny samego urządzenia.


Autor: Kamil Bogucki

 

Artykuł opublikowany w numerze 1/2020 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA