Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ostatnio pisałem o skanerach wewnątrzustnych i laboratoryjnych. Mam nadzieję, że w jakiś sposób zobrazowałem Państwu możliwości, jakie dają te urządzenia i zachęciłem przynajmniej do zastanowienia się nad zaletami posiadania takiego sprzętu.

Co zrobić z posiadanymi skanami 3D pacjentów? Oczywiście pierwszą rzeczą jest archiwizacja tych skanów, która jest niezbędna, bo takie skany są dokumentacją medyczną. Kolejną rzeczą jest wysłanie takiego skanu do laboratorium protetycznego. Tam technicy przy użyciu oprogramowania CAD są w stanie zaprojektować praktycznie wszystko. Przy użyciu drukarek 3D i frezarek CNC te projekty stają się rzeczywistością. Ostatnią rzeczą, jaka mi się nasuwa to zakup takiego oprogramowania, drukarki i frezarki, aby móc wszystkie prace wykonywać samodzielnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas i pieniądze, a prestiż gabinetu rośnie.

Dziś poruszę temat drukarek. Drukarki 3D dostępne są na rynku od dawna, natomiast od niedawna stały się przystępne cenowo i dobre jakościowo. Co to znaczy „przystępne cenowo i dobre jakościowo”? Ceny drukarek zaczynają się od nawet kilkuset złotych, a kończą się na setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Jakość wydruku najtańszych drukarek pozostawia bardzo dużo do życzenia i w stomatologii nie znajdą zastosowania. Druki z najdroższych drukarek są bez wątpienia bardzo dokładne, ale czy aż taka dokładność jest potrzebna? Moim zdaniem zakres cenowy drukarek do zastosowania w stomatologii waha się pomiędzy 20 000 zł, a 500 000 zł. Przy czym drukarki do 50 000 zł służą raczej do druku modeli, których jakość nie musi być na najwyższym poziomie. Skąd tak duży przedział cenowy? Jakie są rodzaje drukarek? Jaką wybrać?

Pisząc wyżej o cenach drukarek mam na myśli urządzenia drukujące w żywicy światłoutwardzalnej i wiadomości o  takich  właśnie urządzeniach chciałbym przybliżyć.. 

Jakość druku to oczywiście tylko jeden z wielu parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki. Kolejnymi parametrami są: wielkość platformy, szybkość drukowania, jakość oprogramowania oraz technologie druku.

Szybkość drukowania to parametr o którym nie trzeba nic pisać. Im szybszy druk, tym lepiej. Ciekawiej jest z wielkością platformy. Nie jest tajemnicą, że im większa platforma tym więcej prac można ułożyć i wydrukować. Oczywiście, im więcej prac do wydruku tym dłuższy łączny czas wydruku. Natomiast, jeżeli druk dwóch modeli trwa jedną godzinę, to nie oznacza, że druk czterech modeli będzie trwał dwie godziny – będzie znacznie krótszy. W związku z tym im większa platforma tym potencjalny czas wydruku pojedynczej pracy jest krótszy.

Przy wyborze drukarki należy zwrócić uwagę, z jakim oprogramowaniem jest ona dostarczana i jakie są jego możliwości. Zmiany parametrów wydruku, optymalizacja podpór i ich ustawiania mają bezpośredni wpływ na szybkość wydruku i ilość zużytej żywicy.

Na rynku dostępne są dwie główne technologie druku: DLP i SLA. W drukarkach DLP żywice utwardzane są za pomocą projektora lub ekranu LCD. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest szybkość druku, niestety kosztem jakości. Projektor/ekran LCD utwardza całą warstwę w tym samym czasie, przez co ten proces jest krótszy.

W przypadku technologii SLA, żywice utwardzane są za pomocą lasera. Laser „skanuje” warstwę, przez co proces utwardzania pojedynczej warstwy jest dłuższy. Zaletą technologii SLA jest niewątpliwie jakość druku.

Moim zdaniem, jeżeli chcemy sprzęt dobry jakościowo i przystępny cenowo musimy wybrać technologię SLA. Tutaj mogę polecić drukarkę XFAB 2500PD firmy DWS. Mało popularna w stomatologii, ale powszechnie znana i ceniona w jubilerstwie, firma z Włoch, zajmująca się produkcją drukarek, oprogramowania do nich oraz żywic od wielu lat. DWS stawia na innowacje, posiada wiele kluczowych do procesu druku patentów czyniących drukarki jednymi z najlepszych na rynku.

Opatentowany algorytm utwardzania pojedynczej warstwy oraz plamka lasera 50 µm sprawiają, że jakość wydruku jest porównywalna z drukarkami droższymi nawet dwukrotnie. Platforma o średnicy 180 mm umożliwia ustawienie wielu prac, a konstrukcja podpór umożliwia ich szybki i łatwy demontaż bez ryzyka uszkodzenia wydruku. Innowacyjny system ochrony zbiornika na żywicę wydłuża czas jego przydatności i redukuje koszty eksploatacji.

Kolejnymi zaletami drukarek DWS jest ich oprogramowanie. Inteligentne dodawanie podpór w miejscach, gdzie są one potrzebne sprawia, że zużywa się mnie żywicy podczas druku. Dodatkowo istnieje możliwość edycji parametrów druku. Dzięki temu można spersonalizować proces druku indywidualnie do własnych potrzeb.

Szeroka gama dostępnych żywic umożliwia drukowanie: wszelkiego rodzaju modeli stomatologicznych, masek dziąsła, szablonów chirurgicznych, prac tymczasowych w kolorach od A1 do B1 oraz w kolorze N, indywidualnych łyżek wyciskowych, szyn relaksacyjnych,czy elementów konstrukcyjnych do odlewania.

Duży zakres możliwości XFAB 2500PD oraz jakość wydruku sprawiają, że jest to drukarka, która bez wątpienia zainteresować powinna każdego kto myśli o profesjonalnym sprzęcie w przyzwoitej cenie.


Autor: Kamil Bogucki


 

Artykuł opublikowany w numerze 2/2020 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA