Pytania do prawnika

Siatka Lista

Czy po przeniesieniu danych z dokumentacji medycznej do chmury mogę bez obaw zniszczyć całą dokumentację papierową?

Czy to prawda, że dokumentacja medyczna może być prowadzona w dalszym ciągu w formie papierowej, jeśli techniczno-organizacyjne uwarunkowania w placówce medycznej uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej? Można prosić o podstawę prawną tego stanu rzeczy?

Mam problem z wgraniem certyfikatów przy pomocy systemu P1. Z kim powinnam się skontaktować, aby uzyskać pomoc w tym zakresie oraz uniknąć konsekwencji?

Chciałabym, aby w moim gabinecie odbywało się leczenie zębów pod narkozą. Proszę o informacje, jakich formalności muszę dopełnić oraz czy wystarczy, że rozpocznę współpracę z anestezjologiem czy muszę spełnić jakieś inne wymagania?

Czy dziecko w wieku lat 12 może samo przychodzić na wizytę ortodontyczną? Dodam, że są to wizyty planowane. Rodzic dziecka, z racji swojej pracy, chciałby napisać upoważnienie, że dziecko może samo przychodzić na wizyty.

Jestem lekarzem dentystą. Ostatnio zadzwonił pacjent, który napisał na mnie skargę do Izby Lekarskiej. Czy mam obowiązek przyjąć tego pacjenta czy mogę odmówić przyjęcia? Czy muszę podać informację, z jakiego powodu nie chcę go leczyć?

Jestem lekarzem ortodontą. Miałam pacjentowi założyć aparat ortodontyczny. Pacjent był na kilku wizytach, ale zawsze diagnozowałam jakąś infekcję w jamie ustnej, zaczerwienienia. Nie pomagała nawet antybiotykoterapia. Na jednej z kolejnych wizyt pacjent przyznał się, że jest nosicielem wirusa HIV. W naszym gabinecie istnieje specjalna procedura dla takich pacjentów. Zostałam narażona ja oraz mój personel. Czy mogę i jeśli tak, to w jaki sposób powinnam pociągnąć pacjenta do odpowiedzialności?

Mam problem z jednym z moich pracowników. Około roku temu zatrudniłem panią na stanowisko higienistki. Jednak bardzo często przebywa ona na L4. W jaki sposób mogę dać jej do zrozumienia, że bardziej potrzebuję osoby do pracy, a nie osoby, która wciąż jest na L4?

Jestem pracownikiem publicznej placówki służby zdrowia. Mam problem ze wzrostem agresji ze strony pacjentów. Wynika ona w dużej mierze z braku dostępnych terminów do specjalistów oraz przez zbyt długie oczekiwanie do lekarza. W jaki sposób mogę się chronić przed ich agresją i co odpowiadać, aby zmniejszyć ich złość?

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówCzy mogę dawać pacjentom drobne upominki po skończonej wizycie? Chodzi o upominki w postaci: past do zębów, szczoteczek, przyborów szkolnych, książeczek dla dzieci, itp. Jak na to patrzy urząd skarbowy?

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówJestem młodym lekarzem, który właśnie założył działalność gospodarczą. Proszę o informację, w jaki sposób będę obliczać od uzyskanego przychodu podatek dochodowy oraz VAT.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówCzy zabieg wybielania jest świadczeniem zwolnionym z VAT-u, czy należy do ceny zabiegu doliczyć VAT?

Pytanie: W styczniu tego roku otworzyłem z żoną klinikę stomatologiczną. Kiedy mogę się spodziewać przyjścia kontroli z Urzędu Wojewódzkiego? Czy taka kontrola musi być zapowiedziana?

nowygabinet.pl - Pytania do PrawnikaMamy bardzo niemiłe doświadczenia związane z wizytą osób kontrolujących naszą klinikę. Czy podczas kolejnej kontroli możemy taką kontrolę nagrać, oczywiście za zgodą kontrolera? Co o takim działaniu mówią przepisy?

nowygabinet.pl - Pytania do PrawnikaDostałam zawiadomienie o kontroli NFZ w mojej klinice. Bardzo proszę o informacje, co przedstawiciele NFZ-u mogą kontrolować, w jakim zakresie i jak się przygotować na taką kontrolę?

nowygabinet.pl - Pytania do prawnikaPełnię funkcję ABI-ego w małej placówce medycznej. Po powrocie z urlopu dowiedziałem się, że w firmie nastąpił wyciek danych. Szef chce, abym całą odpowiedzialność za tą sytuację przejął na siebie, mimo że fizycznie nie było mnie w placówce. Na miejscu był natomiast mój zastępca, który jest jednocześnie dalszą rodziną szefa. Uważam, że to mój zastępca powinien ponieść odpowiedzialność za sytuację, która miała miejsce. Kto ma rację?

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówCoraz częściej dzwonią do mnie firmy, które mówią o obowiązku przesłania jakiegoś sprawozdania z zakresu ochrony danych osobowych do GIODO. Czy taki obowiązek rzeczywiście istnieje? Czego to sprawozdanie dotyczy i jak powinno wyglądać?

GibinskiMDzwoniono do nas z firmy, która oferuje pomoc w przygotowaniu zestawienia do GIODO, które należało  złożyć do końca grudnia 2015. Czy mogę poprosić o odpowiedź, czy rzeczywiście należy do końca grudnia złożyć jakieś sprawozdanie?

nowygabinet.pl - Pytania do PrawnikaJedna z naszych asystentek została przez nas wysłana na szkolenie. Szkolenie zostało opłacone przez pracodawcę, tak samo jak przejazd w miejsce szkolenia. Okazało się, że asystentka nie dotarła na szkolenie. W jaki sposób należy ukarać taką osobę? Czy zwrot kosztów poniesionych przez nas na jej szkolenie będzie odpowiednią karą?

nowygabinet.pl - Pytania do PrawnikaByłam na szkoleniu dla rejestratorek medycznych. Okazało się, że osoba przeprowadzająca szkolenie ma bardzo małą wiedzę. Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy, które zainwestowałam w to szkolenie? Czy z punktu prawnego osoba nie posiadająca wykształcenia w danym kierunku może przeprowadzać szkolenia?

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystów25 maja, czyli na dwa dni przed rozpoczęciem obowiązywania nowego, zaostrzonego rozporządzenia o ochronie danych osobowych zapraszamy na szkolenie pt. RODO: ochrona danych osobowych w placówce medycznej - wszystko, co właściciel gabinetu powinien wiedzieć o nowych wymaganiach.

RTG

nowygabinet.pl - Pytania do prawnikaCzy to prawda, że w związku ze zmianą przepisów prawo atomowe, konieczne jest dokonywanie zmian w gabinetach?

RTG

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówCzy pomoc stomatologiczna może wykonywać zdjęcia RTG?

RTG

GibinskiMCzy zdjęcie punktowe można wykonywać tylko na podstawie przyniesionego przez pacjenta skierowania?