Perforacja kanału. Czy to błąd lekarza?

Podczas leczenia endodontycznego może wystąpić wiele trudnych do przewidzenia problemów, prowadzących w konsekwencji do powikłań w leczeniu. Jednym z najczęstszych, bo występujących w aż 12 proc. przypadków powikłań jest perforacja.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Przegląd nauki okiem Łukasika

W cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika” publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych, opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Przeglądu dokonuje lek. dent. Tomasz Łukasik.

Autor: lek. dent. Tomasz Łukasik


Jak zmierzyć efektywność pracy gabinetu?

Czy wiecie Państwo ilu potencjalnych pacjentów próbowało skontaktować się z Waszym gabinetem w minionym miesiącu? Ile z tych osób umówiło się na konsultacje? Ile z nich faktycznie przyszło potem na wizytę? I w końcu – ile osób wśród tych, które zadzwoniły, podjęło ostatecznie leczenie?

Autor: Arek Buziewicz


Praktycznie o lupach stomatologicznych. Cz. II – przydatna wiedza techniczna. Rodzaje lup zabiegowych

Lupy zabiegowe dzielimy przede wszystkim według rodzajów systemów optycznych, które oferują poszczególne rozwiązania. Dodatkową wytyczną charakteryzującą rodzaje lup są opcje montażu optyki na ramkach i czepcach. Prezentujemy szczegółowy podział techniczny lup według konstrukcji optycznych i systemów instalacji optyki.

Autor: Cyprian Seliga


Szczoteczki do zębów

Szczotkowanie zębów jest czynnością, której celem jest usunięcie płytki nazębnej, a tym samym zachowanie zdrowia jamy ustnej. Jaka szczoteczka jest najskuteczniejsza? Manualna czy elektryczna? Będąc precyzyjnym szczoteczki elektryczne dzielimy na te z napędem: oscylacyjno-rotacyjnym, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym, sonicznym i magnetycznym. Technologia daje nam wiele możliwości.

Autor: dr Zbigniew Raszewski

Współautor: Anna Papuga-Mikiciuk


Chlorheksydyna jako złoty standard utrzymania zdrowia tkanek przyzębia

Autorzy: dr n. med Jakub Lipski, lek. dent. Natalia Lipska


Fizyczne podstawy leczenia nakładkowego

Jeszcze do niedawna leczenie ortodontyczne było synonimem ust pełnych „nieatrakcyjnych drutów“, co skutecznie zniechęcało pacjentów do wyrażenia zgody na taki typ leczenia. Wprowadzenie w ostatnich latach przezroczystych aparatów ortodontycznych w postaci nakładek stało się momentem przełomowym dla pacjentów ortodontycznych.

Autor: dr Zbigniew Raszewski

Recenzent: dr n. med. Agnieszka Czechumska


Od 2011 roku Implanty Champions (R)Evolution® oferują wszystkie możliwe rozwiązania protetyczne.

Autor: lek. stom., tech. dent. Gerhard Quasigroch


Alfa Romeo Stelvio

Przez kilka dni miałem okazję jeżdżenia wersją Estrema Alfy Romeo Stelvio. Ta specjalna wersja auta wyposażona jest w silnik benzynowy GME 2.0 o mocy 280 KM. Model Stelvio to auto typu SUV, zaskakująco duże i ładne.

Autor: Piotr Szymański

Przegląd nauki okiem Łukasika

W cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika” publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych, opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Przeglądu dokonuje lek. dent. Tomasz Łukasik

Autor: lek. dent. Tomasz Łukasik


Pacjent połknął wiertło

Czy zdarzyło się Państwu, aby podczas zabiegu pacjent połknął narzędzie dentystyczne? To nie częsta sytuacja, ale wcale nie niemożliwa. Takie przypadki się zdarzają. Zapraszamy na kolejną analizę przypadku.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Praktycznie o lupach stomatologicznych. Cz. I.

Powiększenie optyczne zrewolucjonizowało stomatologię. Jeszcze piętnaście lat temu stosowanie instrumentów poprawiających widoczność pola zabiegowego w praktyce lekarza dentysty wydawało się być egzotyką. Dzisiaj standardem jest wykorzystywanie lup zabiegowych do większości procedur stomatologicznych.

Autor: Cyprian Seliga


Krótkotrwałe podścielanie protez

Celem tego artykułu jest przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących użycia materiałów do czasowego miękkiego podścielania protez dentystycznych. Omówione zostaną materiały, techniki pracy oraz najczęstsze problemy, jakie występują podczas zastosowania tego typu produktów.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Jaki wpływ na podmioty wykonujące działalność leczniczą ma ustawa o wyrobach medycznych?

Co warto wiedzieć o ustawie o wyrobach medycznych? Czym jest reklama wyrobów medycznych? Reklamą czy informacją o działalności leczniczej? Wejście w życie od 1 stycznia 2023 r. przepisów dotyczących reklamy wyrobów medycznych wprowadziło nagłe zainteresowanie kwestią prowadzonych działań marketingowych przez podmioty lecznicze oraz praktyki zawodowe.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Mesjodens u dorosłych

Proces diagnostyczny i terapeutyczny na podstawie opisu przypadku klinicznego.

Autor: Agnieszka Cegłowska, Katarzyna Nowak


Zastosowanie endokoron celem stabilnej odbudowy zębów leczonych endodontycznie

Celem rehabilitacji protetycznej zębów leczonych endodontycznie jest odbudowa anatomii oraz wzmocnienie ich struktury, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia lub złamania. Dużym wyzwaniem jest uzyskanie szczelnej odbudowy, która trwale odizoluje wypełnione kanały korzeniowe od dostępu bakterii znajdujących się w jamie ustnej oraz wzmocni pozostałą strukturę zęba.

Autor: Izabella Kaczmarczyk, Borys Tomikowski


Gabinet stomatologiczny w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma niemal nieograniczony dostęp do Internetu. To właśnie tam toczy się nasze życie.

Autor: Oliwia Seliga


Czym jest social proof?

Jesteś w nowym mieście. Chcesz znaleźć dobrą restaurację. Chwytasz za telefon, googlujesz i po chwili masz do wyboru 4 różne miejsca. Co robisz? Niech zgadnę – zaczynasz czytać opinie, prawda? 5 gwiazdek. Idziemy!

Autor: Arek Buziewicz


Lokalizacja gabinetu w biurowcu na 15. piętrze. Czy podejmiecie to wyzwanie?

Ktoś musi być pierwszy. Nasz rodak stwierdził, że Ziemia nie jest wcale środkiem wszechświata. Elon Musk ze swoją stajnią elektrycznych samochodów dokonał przełomu w motoryzacji. Obaj mieli odwagę – pierwszy przeciwstawił się Kościołowi, drugi stawił opór potężnemu przemysłowi naftowemu. A Państwo, czy posiadacie tę śmiałość, żeby Wasz gabinet stomatologiczny zlokalizować na 15. piętrze wieżowca?

Autor: Marcin Głuszek


Jak nakleić naczepy w leczeniu alignerami?

Wprowadzenie do leczenia nakładkami ortodontycznymi dla stomatologów.

Autor: lek. dent. Agnieszka Czechumska


Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania lokalu

Inwestorzy planujący otwarcie nowej placówki, w której ma być prowadzona działalność lecznicza, mają świadomość konieczności spełnienia wymagań stawianych im przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Niestety, wiedza dotycząca ich obowiązków wynikających z przepisów budowlanych jest już znacznie mniejsza. A kontrola nadzoru budowlanego może być dużym zaskoczeniem.

Autor: Marta Maliszewska


Toyota Highlander

Toyota Highlander to duże auto typu SUV, mierzące niemal 5 metrów. Waży ponad 2 tony, ale w eksploatacji jest zaskakująco oszczędne. Środek auta wykonany jest perfekcyjnie, kierowca czuje się jak w dobrej limuzynie.

Autor: Piotr Szymański

Przegląd nauki okiem Łukasika

W cyklu „Przegląd nauki okiem Łukasika” publikujemy streszczenia najciekawszych prac naukowych, opublikowanych ostatnio na łamach zagranicznej prasy stomatologicznej. Przeglądu dokonuje lek. dent. Tomasz Łukasik

Autor: lek. dent. Tomasz Łukasik


Zdjęcie pantomograficzne - czy zawsze potrzebne

Pacjent oskarżył lekarza, że podczas leczenia nie korzystał z możliwości jakie dają zdjęcia pantomograficzne i w wyniku tego terapia nie była skuteczna, doprowadzając do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jednak zważywszy na szkodliwość promieniowania jonizującego, aby wysłać pacjenta na takie badanie lekarz musi mieć pewność, że korzyści uzyskane z badania przewyższają
szkody wyrządzone przez promieniowanie.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych

Od początku 2023 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące reklamowanie wyrobów medycznych. Jest to efekt wprowadzonej w życie 7 kwietnia 2022 r. nowej ustawy o wyrobach medycznych.
Kwestie dotyczące reklamy wyrobów medycznych weszły z 9-miesięcznym opóźnieniem i zaczęły obowiązywać od Nowego Roku. Jakie zmiany przynoszą nowe przepisy dla praktykujących lekarzy? Czy zmieni się możliwość i zakres reklamowania gabinetów medycznych?

Autor: Tomasz Popielski


Dobór pacjentów do leczenia nakładkowego

Leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami wymaga wiedzy na temat diagnostyki oraz umiejętności selekcji pacjentów do leczenia. Oba te elementy wpływają na płynność w projektowaniu planu leczenia, jak i efektywność klinicznego prowadzenia pacjenta podczas terapii. To co dla jednych jest trudne, dla innych może być standardową procedurą.

Autor: lek. dent. Agnieszka Czechumska


Szkoła okluzji: Projektowanie estetyki zębów przednich. Problemy z konwersją informacji z projektów 2D do projektów 3D i do systemów CAD

W Polsce lekarze planując duże odbudowy protetyczne zazwyczaj używają cyfrowych systemów do projektowania uśmiechu na komputerze, w wersji 2D. Większość lekarzy korzysta z systemu DSD, ale dostępne są również inne programy: włoski system DDS, system Smile Cloud czy Smylist, który jest używany głównie na Węgrzech i w Dubaju (ZEA).

Autor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz


Materiały biozgodne, bioaktywne oraz biomimiczne

W ostatnich latach słyszymy coraz to nowe nazwy i słowa określające materiały użytkowane w stomatologii. Czy jest to tylko chwyt reklamowy producentów, chcących sprzedać swoje produkty, czy też mamy do czynienia z nową grupą materiałów? Chcemy przybliżyć, co oznaczają poszczególne terminy oraz przytoczyć najistotniejsze publikacje na ten temat.

Autor: dr Zbigniew Raszewski, lek. stom. Łukasz Balcerzak


Ja do Ciebie, Ty do mnie. Wyzwania w komunikacji w gabinecie stomatologicznym. Cz. I.

Dziś poruszę temat komunikacyjny. Ale nie będę pisał o nowym tramwaju czy pociągu. Przyjrzę się natomiast komunikacji międzyludzkiej, a więc sposobom porozumiewania się. Pokażę dialogi, które
prowadzą wprost do mini-wojen, a później szybkie sposoby zawarcia trwałych rozejmów. Przedstawię komunikację, która za pomocą umiejętnej retoryki, nawet w wybitnie trudnych sytuacjach, nie dopuszcza do konfliktów.

Autor: Marcin Głuszek


Pierwszy kontakt pacjenta z gabinetem

Budowanie relacji z pacjentami jest najtańszą formą marketingu, wpływa na lojalność i przywiązanie pacjentów, wspomaga polecenia i rekomendacje, diametralnie obniża  koszty pozyskiwania pacjentów z zewnątrz i zwiększa dochody stomatologa.

Autor: Arek Buziewicz


Ambulatorium stomatologiczne z czterema gabinetami

Inwestor wynajął lokal użytkowy o powierzchni 135 m², usytuowany w parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, aby prowadzić w nim działalność ambulatorium stomatologicznego. Na podstawie przeprowadzonego przez siebie bilansu powierzchni użytkowej założył, że uda się w nim wydzielić cztery gabinety stomatologiczne. Do jednego z nich miał być dodatkowo wstawiony pantomograf.

Autor: Marta Maliszewska


Ford Mustang Mach-E

Nazwa Mustang zobowiązuje. Co prawda wyglądem i koncepcją oba auta do siebie nie pasują, ale za to przyjemnością jazdy już tak. Mach-E jest szybki, dynamiczny i sprawia przyjemność podczas prowadzenia, zupełnie jak jego spalinowy odpowiednik. 

Autor: Piotr Szymański

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA