Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Od 12 lat w tym samym miejscu funkcjonują gabinet stomatologiczny i galeria na wyspie w Lęborku. Mają też wspólną stronę internetową i fanpage’a na Facebooku. Lek. dent. Katarzyna Gączarzewicz oraz Wojciech Pasko-Porys są współwłaścicielami posesji, na której obok gabinetu stomatologicznego jest galeria sztuki i antyków.        

W galerii, do której wstęp jest bezpłatny, eksponowany jest obraz Włodzimierza Cerańskiego, szefa nieformalnego stowarzyszenia lekarzy- malarzy. Sądząc po społecznych pismach lekarskich i targach medycznych sztuka jest także przedmiotem zainteresowania lekarzy.

Historia      

Galeria mieści się na Pomorzu na trenie posesji zamieszkiwanej do 1945 r. przez Ursulę Siemens. Mąż Ursuli był prawdopodobnie związany z posiadaczami majątku ziemskiego w Cewicach. W Lęborku był właścicielem młyna zamkowego na wyspie. Główny budynek mieszkalny powstał około 1926 r., w czasie regulacji rzeki Łeby i likwidacji Wyspy Olchowej. Od tego czasu została tylko jedna wyspa zwana Młyńską. Wewnętrzną ścianę stylizowanego marynistycznie budynku galerii tworzą odsłonięte XIV w. mury obronne.

Zewnątrz – ogród marynistyczny      

Galeria na Wyspie otoczona jest ogrodem marynistycznym, z takim też oświetleniem. Od strony głównej ulicy widoczna jest aluminiowa szalupa z masztem, pochodząca ze statku „Runek II” Gdynia, zbudowanego w usteckiej stoczni. Obok są także dwa maszty z kutrów pełnomorskich z pełnym oświetleniem. Właśnie taki jest widok z dużej poczekalni w gabinecie stomatologicznym Katarzyny Gaczarzewicz. Widać też „króla ogrodu”, jest nim 150-letni buk czerwony. Galeria to stylizowany marynistycznie budynek, na posesji otoczonej wodami rzeki Łeba, z jedynym zamkiem na wyspie w Polsce.

Stomatologia i sztuka 3

Wewnątrz – antyki morskie

W przebudowanym starym budynku galerii z XIX w. są 3 pomieszczenia, piwnica i studnia, do której wpływa woda z rzeki Łeby. W Galerii na Wyspie znajduje się największa prywatna kolekcja antyków morskich w Polsce, w tym z okresu I i II wojny światowej. Są to m.in. 20 duże stojące kompasy, 100 lamp, liczne telegrafy i kolumny sterowe, bulaje. Ponadto jest nurek klasyczny angielski z lat 1905–1935 oraz rosyjski z 1952 r., instrumenty i wiele innych marynistycznych pamiątek. Jest też archeologia podwodna związana z jej cywilnym pionierem w Polsce – Jerzym Janczukowiczem. Dodatkowo są stylizowane meble, które mogą być inspiracją do marynistycznego stylu w wystroju wnętrz.

Stomatologia i sztuka 1

Wizyty dzieci

Galeria marynistyczna to inspiracja dla młodych do pracy na morzu i w sztuce. Malowanie, to ćwiczenie precyzji rąk i cierpliwości. Jest to ważne także dla innych zawodów, takich jak: stomatolog, chirurg czy architekt. Dla dzieci atrakcyjne są zdjęcia w hełmie nurka, kręcenie sterem, telegrafem okrętowym i dzwonienie. Dla odważnych natomiast czeka galeryjna piwnica pod murami obronnymi, gdzie można zobaczyć „pająka i szczura”.

Stomatologia i sztuka 6

Wystawy i obrazy w galerii

Obecnie w galerii prezentowane są zbiorowe wystawy malarskie własne: „Łeba, Rowy à la Pechstein”, (nagroda okolicznościowa ministra kultury) i „Hannibal –1945 marynistyczne rekonstrukcje”. Dotyczą najbardziej znanej osoby z regionu i największego wydarzenia w historii Bałtyku. Ponadto obejrzeć można wystawę pt. “Okręty na 100-lecie marynarki wojennej” (Marek Kogut – Gdynia). Jest także cykl „Piaski (plaże) świata” Barbary Wypustek z Gdańska. Można zobaczyć również przegląd 10-lecia plenerów marynistycznych „M jak Morze” w Ustce. W galerii jednorazowo może być prezentowane ok. 40 obrazów, ale na życzenie odwiedzających możemy udostępnić także inne, które są tylko przechowywane.

Stomatologia i sztuka 4

Zaproszenie

Galeria ma znaczący odbiór w mediach i publikacjach, ale minimalny w lokalnych odwiedzinach. Obrazy z galerii rzadko są oglądane na miejscu, jeżdżą jednak w delegacje polskie i zagraniczne, na wystawy i konferencje.

Z Galerii na Wyspie depozyty do stałej ekspozycji przyjęły Muzeum Prus Zachodnich w Warendorf i Naval Museum w Laboe/Kiel. O ile termin ekspresjonizm marynistyczny à la Max Pechstein jest raczej dla koneserów, to same obrazy są łatwe w odbiorze dla oglądających. Lekarze i wszyscy inni zainteresowani ogrodami i sztuką są rzadkimi gośćmi, ale są mile widziani. Galeria nie próbuje sprzedawać obrazów, udostępnia ewentualnie kontakt do malarzy.

 

Wstęp bezpłatny, na życzenie: tel. 602 593 125. Lokalizacja: Lębork, Wyspa Młyńska, rz. Łeba. Galeria na jedynej wyspie z zamkiem w Polsce firmowana jest przez Stowarzyszenie Marynistów Polskich i inne morskie stowarzyszenia.

 

 

 Stomatologia i sztuka 2

Wejście boczne do budynku Galerii na Wyspie Wystawa w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Widok na gabinet stomatologiczny, rzeka Łeba, Wyspa Młyńska, Lębork

 Stomatologia i sztuka 5

Galeria wewnątrz: Marynistyka – antyki i malarstwo Wystawa "Kanał przez mierzeje" (w Sali BHP Gdańsk), ekspozycja równoległa również w Galerii na Wyspie (Lębork)  

 

Autor: Wojciech Pasko-Porys

Stowarzyszenie Marynistów Polskich FOT. AUTOR

 


Artykuł opublikowany w numerze 4/2023 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.

Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA