Aktualności

Siatka Lista

Do izb lekarskich coraz częściej docierają sygnały świadczące o tym, że lekarze dentyści podają do publicznej wiadomości informacje zawodowe niezgodne z rzeczywistością. O nierobienie tego apeluje Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku.

Wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą są zobowiązane do środy 15 marca 2023 r.  złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi za rok 2022 r.

Sprawozdanie to składa się w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy BDO (Baza Danych o Odpadach) do właściwego ze względu na miejsce wytwarzania odpadów marszałka województwa.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o wyrobach medycznych. Najważniejsze zmiany dotyczą sposobów reklamowania. Wielu lekarzy i kierowników przychodni zastanawia się, jak nowe przepisy wpłyną na funkcjonowanie gabinetów.

Rozpoczynają się sprawy sądowe 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii COVID-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów zniechęcając ich do szczepień. O ewentualnej winie lekarzy i lekarzy dentystów będą decydować trzy okręgowe sądy lekarskie – w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione zostały przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności.

Z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że lekarze dentyści i inni pracownicy kliniczni gabinetów dentystycznych uniknęli zwiększonego ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 podczas pandemii.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że znacznie zwiększyła się w ostatnim czasie potrzeba korzystania z zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu. Co ważne, obserwuje się również trend dotyczący upodobań klientów w tym zakresie.

Pierwszy implant laryngologiczny z tworzywa polimerowego pokrytego cienką warstwą srebra stworzyli naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badacze zakładają, że antybakteryjne działanie nanosrebra pozwoli uniknąć zakażeń będących poważnym powikłaniem po operacji wszczepienia implantu.

Pionierski, pierwszy na świecie bank umożliwiający przechowywanie tkanek dziąsła powstaje w Poznaniu, na terenie Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Projekt zakłada uruchomienie pierwszego w naszym kraju banku tkanek i komórek pozyskanych z miazgi zębów.

Bakterie powodujące infekcje jamy ustnej są szkodliwe nie tylko dla zębów, ale mogą również przyczynić się do rozwoju potencjalnie zagrażających życiu ropni w mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Dwie naukowe instytucje z Indianapolis (USA) - Regenstrief Institute oraz Indiana University School of Dentistry postanowiły odpowiedzieć na pytanie, czy lekarz dentysta powinien mieć dostęp do ogólnomedycznej dokumentacji swojego pacjenta.

Wielkopolski Urząd Marszałkowski zakończył ostatni etap realizacji dużego projektu informatycznego związanego z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną pod nazwą Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci zyskają m.in. zdalny dostęp do swojej e-dokumentacji medycznej.

Asystenci medyczni, a nie koniecznie lekarze, od października będą mogli wystawiać e – zwolnienia. Rząd przyjął nowelizacje ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe ponad 43 mld zł. Minister zdrowia poinformował o tym za pośrednictwem Twittera i dołączył tabelkę, z której wynika że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną z 77,2 mld zł w 2015 roku do 159,6 mld zł w 2023 r.

Szkolenia, podczas których lekarze dowiedzą się, jak dawkować medyczną marihuanę mają ruszyć w połowie kwietnia. Mariusz Janikowski, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakterapii w NIL poinformował o wstępnych ustaleniach w tej sprawie.

Opieka stomatologiczna dla dzieci wymaga znacznej poprawy - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Zwrócił się on z apelem do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Bardzo dynamicznie w najbliższych latach będzie się rozwijać rynek przeszczepów kostnych wykorzystywanych w stomatologii i substytutów naturalnych materiałów. Szacuje się, że rozwój tego segmentu swoje apogeum osiągnie w 2030 roku. Eksperci szacują, że jest wiele czynników, które na to wpływają.

Światowa Organizacja Zdrowia FDI wydała rekomendacje dotyczące wycofywania amalgamatu. Będzie to możliwe do osiągnięcia poprzez zwiększenie nacisku na zapobieganie chorobom i promocję zdrowia, a także badania nad rozwojem i dostępnością alternatywnych metod leczenia.

Do dezynfekcji w gabinetach. W ostatnich latach wzrosło zrozumienie konieczności zapobiegania zakażeniom pacjentów i personelu. Złożyły się na to: pandemia COVID-19, niepokojące dane dotyczące epidemiologii wirusa HBV, wzrost liczby zakażonych wirusem HCV, coraz większe wymagania  oraz świadomość pacjentów przy wyborze gabinetu. Sporo strachu napędziła wszystkim także epidemia wirusa HIV.

Lekarze i lekarze dentyści opłacający składki członkowskie na izby lekarskie mogą uwzględniać je w kosztach uzyskania przychodu. Przypomina o tym Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku. Konkretną analizę w tej kwestii przygotowała główna księgowa Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.

5 marca obchodzony jest dzień dentysty. Jak się okazuje świętować można na różne sposoby. Dla Super Expressu była to okazja do przyjrzenia się zarobkom w tej branży. Jak czytamy na stronie se.pl: oficjalne dane dotyczące wynagrodzeń lekarzy dentystów mogą wielu zdziwić. Okazuje się bowiem, że pensja na takim stanowisku jest niższa niż średnia krajowa. Jak to możliwe?

Od 1 lipca można spodziewać się kolejnych podwyżek w ochronie zdrowia. Jest to związane ze sposobem ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Obejmuje ono również osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach świadczących usługi ochrony zdrowia.

Prof. Konrad Małkiewicz, prof. Halina Ey-Chmielewska, dr Aldona Chloupek, a także lek. dent. Marcel Firlej, lek. dent. Witold Popowicz, lek. dent. Mariusz Cięciara i lek. dent. Krzysztof Adamowicz – to wykładowcy 16. Konferencji Stomatologicznej Wojskowej Izby Lekarskiej, która odbędzie się od 11 do 14 maja 2023 r. w Juracie, nad polskim Bałtykiem. Na spotkanie zaproszeni są lekarze dentyści ze wszystkich innych okręgowych izb lekarskich, nie tylko z wojskowej.

Danuta Kaczmarska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Higienistek Dentystycznych, zapowiada, że Targi Kraktent to coś więcej niż wystawa i szkolenia. Zapewnia, że jest to miejsce, w którym jesteśmy świadkami postępu technologicznego, poznajemy kierunki rozwoju stomatologii, zdobywamy wiedzę i spotykamy się z wykładowcami z Polski i innych krajów. W tym roku gościem specjalnym będzie Ellen Bol z Holandii, wiceprzewodnicząca EDHF (European Dental Hygienists Federation).

Od 14 do 16 kwietnia br. we Wrocławiu odbędzie się 17. Kongres Światowej Federacji Stomatologii Laserowej (The World Federation For Laser Dentistry). Jest to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń stomatologicznych w kraju.

COVID-19 sprawił, że zmieniło się wiele rzeczy, które przed pandemią wydawały się nie do pomyślenia. Takim przykładem jest działanie jednej z higienistek pracujących w szkockim miasteczku Perthshire. Kobieta – higienistka stomatologiczna – świadczy swoje usługi z wykorzystaniem dwóch kółek.

125279661 sMinisterstwo Edukacji Narodowej zamierza od 1 września wprowadzić nowe przepisy dotyczące podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej. MEN zrezygnował z obowiązujących dotychczas zapisów, które stanowiły, iż wykonywanie zadań przez higienistkę powinno odbywać się pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówW połowie marca zostanie wybrany zarząd sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Zarząd zostanie wyłoniony spośród zgromadzonych członków higienistek i asystentek stomatologicznych.

W Polsce wzrasta liczba osób, które decydują się na założenie własnej praktyki stomatologicznej. W takiej sytuacji niezwykle ważny jest sposób docierania do nowych pacjentów. Wciąż niekwestionowanym liderem wśród marketingu cyfrowego jest tak zwany marketing e-mailowy.

Media społecznościowe dają ogromne możliwości nie tylko informowania o nowościach czy promocjach. To także niezastąpione narzędzie do utrzymywania kontaktów ze swoimi stałymi klientami. Media społecznościowe to miejsce, w którym liczy się dialog z użytkownikami.

nowygabinet.pl - portal dla lekatrzy dentystówOd kilku dni dentyści z Warszawy rozdają swoim pacjentom książkowe bestsellery. Powód? Czytanie ma ich zrelaksować i sprawić, że zapomną o lęku i stresie, jaki towarzyszy leczeniu. To pierwsza, tak nietypowa akcja u polskiego dentysty, wykorzystująca elementy biblioterapii.

Rezygnacje ze świadczeń w ramach NFZ. To nie jest dobra informacja dla mieszkańców zachodniej części Polski. Kolejnych sześć gabinetów dentystycznych ubyło z wielkopolskiej mapy, która wskazuje miejsca, gdzie udzielane są świadczenia w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pogotowie stomatologiczne. NFZ w województwie kujawsko-pomorskim wielokrotnie ogłaszał postępowania konkursowe na świadczenia stomatologii doraźnej w tym regionie, systematycznie zwiększając kwotę ryczałtu. W styczniu za 12-godzinny dyżur oferował 1500 zł. Jednak chętnych na pomoc w weekendy i święta nie było, więc w lutym konkurs, z powodu braku ofert, unieważniono. Co się zmieniło?

Dolny Śląsk to kolejny region w kraju, w którym systematycznie spada liczba gabinetów leczących w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wielu dentystów twierdzi, że proponowane przez NFZ stawki są zupełnie nierentowne.