Aktualności

Siatka Lista

3 grudnia br. przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej ich realizacji.

Naczelna Izba Lekarska chce zmian dotyczących wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Aktualnie do tego uprawnieni są tylko lekarze pracujący w jednostkach mających podpisaną umowę z NFZ-em. Po zmianach również lekarze dentyści mogliby wystawiać recepty na darmowe leki.

Stwierdzeniem naruszenia prawa w kwestii wyrażenia zgody przez pacjenta na zabieg oraz prawa do informacji kończy się 7 na 10 postępowań prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta. Jest to dowodem na to, że choć zgoda pacjenta co do zasady jest ważna bez względu na formę, jakiej została wyrażona, to lekarze i lekarze dentyści są narażeni na liczne roszczenia.

Nowa szczepionka przeciw COVID-19, dopasowana do dominującego obecnie wariantu wirusa – XBB (Kraken) będzie dostępna w Polsce 6 grudnia. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, w którym zachęca do przyjęcia szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej.

Co miesiąc w Polsce wykrywa się ponad 3000 przypadków zachorowań na COVID-19 pomimo ustania zagrożenia epidemicznego. Zdaniem ekspertów możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na COVID-19, w tym ciężkich przypadków wymagających hospitalizacji czy przyjęcia na oddział intensywnej terapii, w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Według ekspertów powinniśmy się szczepić raz do roku przed sezonem infekcyjnym, szczepionką ukierunkowana na warianty wirusa SARS-CoV-2, które odpowiadają za największą liczbę zachorowań w Europie i na świecie.

Nowe wytyczne i rekomendacje, dotyczące osób z grup ryzyka, powikłań i ciężkiego przebiegu COVID-19, wydały organizacje pacjentów oraz ekspertów działające w ramach Sojuszu na Rzecz Zwalczania Chorób Zakaźnych Układu Oddechowego. Eksperci wskazują, że choć epidemia jest już za nami, to COVID-19 jest nadal jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.

Pojawiło się kolejne badanie, które potwierdza wpływ zdrowia jamy ustnej na ogólne zdrowie organizmu. Naukowcy z University of Eastern Finland i Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia), Karolinska Institutet (Szwecja) i Uniwersytetu Medycznego w Grazu (Austria) twierdzą, że powszechnie występujące infekcje jamy ustnej, choroby przyzębia i próchnica są powiązane z zapalnymi profilami metabolicznymi związanymi ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i chorób metabolicznych.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Powonienia i Smaku Zakładu Otorynolaryngologii Uniwersytetu Pensylwanii wynika, że pacjenci, u których usunięto trzecie zęby trzonowe, doświadczają poprawy smaku po latach od wykonania ekstrakcji.

Większa niż kiedykolwiek jest liczba przypadków i zgonów z powodu raka jamy ustnej – ostrzegają eksperci. Jako jedną z konsekwencji takiego stanu wymieniają niewystarczający dostęp do publicznej opieki stomatologicznej.

Dwie naukowe instytucje z Indianapolis (USA) - Regenstrief Institute oraz Indiana University School of Dentistry postanowiły odpowiedzieć na pytanie, czy lekarz dentysta powinien mieć dostęp do ogólnomedycznej dokumentacji swojego pacjenta.

Wielkopolski Urząd Marszałkowski zakończył ostatni etap realizacji dużego projektu informatycznego związanego z Elektroniczną Dokumentacją Medyczną pod nazwą Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci zyskają m.in. zdalny dostęp do swojej e-dokumentacji medycznej.

Asystenci medyczni, a nie koniecznie lekarze, od października będą mogli wystawiać e – zwolnienia. Rząd przyjął nowelizacje ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe ponad 43 mld zł. Minister zdrowia poinformował o tym za pośrednictwem Twittera i dołączył tabelkę, z której wynika że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną z 77,2 mld zł w 2015 roku do 159,6 mld zł w 2023 r.

Szkolenia, podczas których lekarze dowiedzą się, jak dawkować medyczną marihuanę mają ruszyć w połowie kwietnia. Mariusz Janikowski, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakterapii w NIL poinformował o wstępnych ustaleniach w tej sprawie.

Opieka stomatologiczna dla dzieci wymaga znacznej poprawy - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Zwrócił się on z apelem do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jak stomatolog może zachęcić swoich pacjentów do rozpoczęcia leczenia wad zgryzu? Wizualizując jego efekty w postaci nowego pięknego uśmiechu. Invisalign Smile Architect, najnowocześniejsze rozwiązanie do planowania leczenia ortodontyczno-odtwórczego z uwzględnieniem anatomii twarzy, umożliwia stomatologom ogólnym zintegrowanie terapii nakładkowej z ich kompleksowymi planami leczenia. Dzięki niemu wyrównanie zębów i planowanie ich odbudowy możliwe jest za pomocą jednej cyfrowej platformy. Narzędzie dostępne dla certyfikowanych lekarzy Invisalign Go. Invisalign Smile Architect to innowacyjne narzędzie Align Technology dedykowane stomatologom ogólnym do planowania leczenia ortodontycznego i protetycznego w czasie rzeczywistym. Za pomocą cyfrowej platformy Invisalign Smile Architect lekarz może zintegrować leczenie systemem przezroczystych nakładek Invisalign z kompleksowym planem terapii, a następnie na podstawie zdjęcia twarzy, zwizualizować efekty leczenia i przedstawić pacjentowi jego przyszły uśmiech. To znaczna poprawa jakości, efektywności i skali planowania leczenia.

Zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej mogą mieć etiologię m.in. grzybiczą i bakteryjną. Często towarzyszą im zapalenie, ból, dyskomfort czy pieczenie. Lekiem roślinnym o właściwościach korzystnych w leczeniu tego typu dolegliwości jest Dentosept A. To gęsty roztwór do aplikacji w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. W swoim składzie zawiera wyciąg etanolowy z koszyczka rumianku, kory dębu, liścia szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej i ziela tymianku. Preparat posiada w swoim składzie również benzokainę działającą miejscowo znieczulająco.

Bardzo dynamicznie w najbliższych latach będzie się rozwijać rynek przeszczepów kostnych wykorzystywanych w stomatologii i substytutów naturalnych materiałów. Szacuje się, że rozwój tego segmentu swoje apogeum osiągnie w 2030 roku. Eksperci szacują, że jest wiele czynników, które na to wpływają.

Naczelna Rada Lekarska odniosła się do niespełnionej obietnicy Ministerstwa Zdrowia, dotyczącej przekazania funduszom regionalnym NFZ środków na zapłaty za wykonaną pracę lekarzy dentystów w ciągu pierwszego półrocza 2023 r. Ministerstwo obiecało dodakowe 140 milionów złotych.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że wciąż wzrastają ceny usług stomatologicznych. W sierpniu 2023 r. – w stosunku do lipca 2023 r. – wzrosły o 0,4 proc. To więcej niż w lipcu (wobec czerwca – 0,3 proc.). Z kolei wzrost cen usług stomatologicznych, w ujęciu rocznym, wyniósł w sierpniu 2023 r. aż 13,7 proc., przy średniej w sektorze zdrowie wynoszącej 9,7 proc.

Ustalono kwotę, która w najbliższych kilkunastu dniach zostanie przekazana na nadwykonania w stomatologii. Chodzi o 140 milionów złotych, które pochodzą z środków publicznych. Informacje na ten temat przekazała Naczelna Rada Lekarska.

10. Zjazd Lekarzy Dentystów odbędzie się w drugi weekend grudnia 2023 r. (8-10 grudnia 2023 r.) w warszawskim Hotelu Lord. W ramach Zjazdu przygotowano czternaście niezależnych od siebie sesji wykładowych i warsztatowych, a także całodniowe szkolenie dla stomatologów z zakresu ratownictwa medycznego oraz prawa medycznego.

„Stomatologia walczy z otyłością” – to nazwa konferencji, na którą lekarzy zaprasza Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Otyłość to już problem społeczny. Co czwarty Polak ma problem z tą chorobą.

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że w jesiennej rekrutacji, do komisji stażu podyplomowego wpłynęło 947 wniosków, z czego 774 złożyli lekarze, a 173 lekarze dentyści. To wraz z marcowymi rekrutacjami zamyka bieżący rok wynikiem 1010 aplikacji i świadczy o dodatnim bilansie.

COVID-19 sprawił, że zmieniło się wiele rzeczy, które przed pandemią wydawały się nie do pomyślenia. Takim przykładem jest działanie jednej z higienistek pracujących w szkockim miasteczku Perthshire. Kobieta – higienistka stomatologiczna – świadczy swoje usługi z wykorzystaniem dwóch kółek.

125279661 sMinisterstwo Edukacji Narodowej zamierza od 1 września wprowadzić nowe przepisy dotyczące podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej. MEN zrezygnował z obowiązujących dotychczas zapisów, które stanowiły, iż wykonywanie zadań przez higienistkę powinno odbywać się pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówW połowie marca zostanie wybrany zarząd sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Zarząd zostanie wyłoniony spośród zgromadzonych członków higienistek i asystentek stomatologicznych.

W Polsce wzrasta liczba osób, które decydują się na założenie własnej praktyki stomatologicznej. W takiej sytuacji niezwykle ważny jest sposób docierania do nowych pacjentów. Wciąż niekwestionowanym liderem wśród marketingu cyfrowego jest tak zwany marketing e-mailowy.

Media społecznościowe dają ogromne możliwości nie tylko informowania o nowościach czy promocjach. To także niezastąpione narzędzie do utrzymywania kontaktów ze swoimi stałymi klientami. Media społecznościowe to miejsce, w którym liczy się dialog z użytkownikami.

nowygabinet.pl - portal dla lekatrzy dentystówOd kilku dni dentyści z Warszawy rozdają swoim pacjentom książkowe bestsellery. Powód? Czytanie ma ich zrelaksować i sprawić, że zapomną o lęku i stresie, jaki towarzyszy leczeniu. To pierwsza, tak nietypowa akcja u polskiego dentysty, wykorzystująca elementy biblioterapii.

Narodowy Fundusz Zdrowia w III kwartale tego roku przeprowadził tylko dwie kontrole w placówkach stomatologicznych. W sumie przeprowadzono ogólnie 133 kontrole na realizację umów w tym okresie na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Placówki najczęściej dopuszczały się uchybień przez nieprawidłowe kwalifikowanie i sprawozdawanie świadczeń do rozliczenia.

Czy w koszyku świadczeń gwarantowanych znajdzie się leczenie zębów trzonowych i przedtrzonowych? Czy dorośli będą mogli leczyć kanałowo na NFZ wszystkie zęby? Za takimi rozwiązaniami jest Rada Przejrzystości AOTMiT. Rada uznała za zasadne zakwalifikowanie, jako świadczeń gwarantowanych, kilku procedur stomatologicznych związanych z leczeniem kanałowym, ale nie tylko.

Ponad 7 miesięcy trzeba czekać, by dostać się do lekarza dentysty na NFZ. Jest to jeden z najgorszych wskaźników w całym sektorze ochrony zdrowia w Polsce, biorąc pod uwagę nawet to, że kolejki te skróciły się o ponad 1,3 miesiąca w porównaniu do poprzedniego badania. Z najnowszego raportu Barometr WHC wynika również, że jeszcze dłużej trzeba czekać na wizytę u ortodonty.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA