NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Fundusz Zdrowia w III kwartale tego roku przeprowadził tylko dwie kontrole w placówkach stomatologicznych. W sumie przeprowadzono ogólnie 133 kontrole na realizację umów w tym okresie na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Placówki najczęściej dopuszczały się uchybień przez nieprawidłowe kwalifikowanie i sprawozdawanie świadczeń do rozliczenia.

Kogo najczęściej kontroluje NFZ?

Największa liczba kontroli dotyczyła leczenia szpitalnego (75 kontroli), podstawowej opieki zdrowotnej (17 kontroli) oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (17 kontroli), co stanowiło ponad 81% zakończonych kontroli w III kwartale.

Skutki finansowe przeprowadzonych w III kwartale 2023 r. kontroli świadczeń wyniosły łącznie 27,48 mln zł. Dla porównania – w II kwartale br. łącznie przeprowadzono 164 kontrole, z czego 11 (6,7%) w stomatologii. Oprócz nieprawidłowego kwalifikowania i sprawozdawania świadczeń do rozliczenia, najczęściej stwierdzone nieprawidłowości to między innymi udzielanie świadczeń w sposób lub w warunkach nieodpowiadających wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie, gromadzenie informacji lub prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób naruszający przepisy prawa.

Kontrole NFZ-u w gabinetach stomatologicznych

W II kwartale terenowe wydziały kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadziły także 386 czynności sprawdzających dotyczących świadczeń. Wśród kontroli o najwyższych skutkach finansowych były dwie w placówkach stomatologicznych. Pierwsza z nich miała miejsce w regionie Zielonej Góry.

– Sprawdzono kwalifikacje lekarzy dentystów realizujących konsultacje specjalistyczne oraz poprawność dokumentowania i rozliczenia świadczeń o kodzie 5.13.00.2301050 (konsultacja specjalistyczna). Wszystkie zweryfikowane świadczenia (189) zostały sprawozdane nieprawidłowo do rozliczenia. Świadczenia były zrealizowane przez osobę bez wymaganych kwalifikacji. Nałożono kary finansowe w wysokości 38 034,43 zł – czytamy w raporcie NFZ-u.

Druga kontrola odbyła się w regionie krakowskim

– W 58 przypadkach wpisy w dokumentacji medycznej nie uzasadniły kwalifikacji i nie potwierdziły realizacji sprawozdanych świadczeń, gdyż nie udokumentowano pobrania wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej, czyli nie spełniono warunku realizacji zaopatrzenia bezzębnej szczęki/żuchwy za pomocą protezy akrylowej całkowitej – napisano w raporcie.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: NFZ w czasie kontroli

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA