Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Czy mi to zagwarantujesz?

W zrozumieniu sensu gwarancji nie pomaga wielość znaczeń wprowadzających zamęt. Ich rozróżnienie może być przydatne w codziennej praktyce.

Autor: Tomasz Popielski


Zdrowy uśmiech dzięki finansowaniu zewnętrznemu

Nowoczesny gabinet stomatologiczny to nie tylko wysokiej klasy specjaliści i obsługa na najwyższym poziomie, to także niezbędne wyposażenie gabinetu w innowacyjny sprzęt medyczny oraz systematyczna wymiana aparatury.

Autor: Łukasz Kociszewski


Lasery w stomatologii

Publikujemy pierwszy artykuł z cyklu lasery w stomatologii. Autorem cyklu jest Ludwik Pokora, polski konstruktor laserów. W kilkunajbliższych wydaniach Nowego Gabinetu Stomatologicznego opiszemy, wszystkie najistotniejsze z punktu widzenia stomatologa, zasady stosowania laserów.

Autor: prof. Ludwik Pokora


Kongres FDI w Bangkoku – podglądanie i kuszenie

Bangkok faktycznie może wciągnąć, jak przekonywali bohaterowie serii niezbyt lotnych, ale popularnych komedii, w których stale mieli kaca, ale za każdym razem w innym mieście. Swoim ogromem, tajemnicami, odmiennością. Jedzenie, zapachy, szalone podróże tuk-tukiem - dla większości Europejczyków to egzotyka w każdym możliwym elemencie.

Autor: Łukasz Sowa


Po co stomatologom medycyna estetyczna?

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podobnie jest z ludzkim wyglądem. Dziś pacjentowi nie wystarczy już samo wyleczenie, wybielenie i prawidłowe ustawienie zębów. Pacjenci od dentystów oczekują, aby zadbali całościowo o wygląd ich twarzy.

Autor: Urszula Brumer


Abrazja powietrzna

Według licznych badań przeprowadzanych na pacjentach stomatologicznych, czynnikiem powodującym największy stres jest znieczulenie. Moment ukłucia i ból przy podawaniu znieczulenia oraz odrętwienie tkanek po zabiegu ma bardzo istotny wpływ na odczuwanie leczenia.

Autor: Wojciech Wilk


Kongres FDI – pięć powodów, dla których przyjedziesz do Poznania

Za rok, od 7 do 10 września 2016 r., w Poznaniu odbędzie się najważniejsze wydarzenie światowej stomatologii – Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Impreza – na rok – zastąpi popularną wystawę CEDE.

Autor: Łukasz Sowa


Pytania o Kongres FDI

Na temat dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, który odbędzie się we wrześniu 2016 roku w Poznaniu z profesorem Bartłomiejem W. Losterem, prezydentem Kongresu i szefem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego rozmawia Piotr Szymański.

Autor: Piotr Szymański


Spełnione marzenie

Doktor Derek Srokowski to niezwykle – nawet jak na stomatologa – zapracowany człowiek. Swój czas dzieli między dwa gabinety prowadzone przez siebie w Kanadzie oraz liczne placówki, z którymi współpracuje w Polsce jako ceniony implantolog. Odwiedzamy go w rzeszowskiej klinice „Dental Implant Academy”.

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Pacjent zarazi lekarza

W październiku 2014 r. świat obiegła informacja o tym, że lekarz pracujący dla organizacji humanitarnej zaraził się wirusem Ebola.

Autorzy: Kamil Stolarski i Konrad Majewski


Dokumentacja medyczna – nowe regulacje

Koszt uzyskania kopii dokumentacji medycznej będzie niższy. Zmienią się także zasady udostępniania i przekazywania dokumentacji
medycznej, a także jej przechowywania po zamknięciu placówki.

Autor: Piotr Szymański


Nie tylko błędy w sztuce

Temat odpowiedzialności lekarza zazwyczaj jest poruszany w kontekście błędu w sztuce lekarskiej.

Autor: Tomasz Popielski


NFZ gwarantuje 

Ministerstwo zdrowia przygotowało projektnowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Autor: Piotr Szymański


Woski w stomatologii

Używane są już od ponad 100 lat i nadal pozostają podstawowym materiałem pomocniczym w technice dentystycznej.

Autor: Zbigniew Raszewski


Preparacja zęba pod koronę w 10 minut

Preparacja zęba pod koronę jest ważnym etapem pracy stomatologa-protetyka. Obecnie na rynku istnieje wiele zestawów wierteł, które zostały zaprojektowane i skomponowane, aby ulepszyć wszystkie etapy opracowania zęba. Obecnie preparacji poświęca się wiele wykładów, seminariów i kursów praktycznych. 

Autor: lek. dent. Andrzej Zavadka


Walka z próchnicą

Pojawienie się w latach 60. ubiegłego wieku systemów adhezyjnych bardzo ułatwiło przygotowanie ubytku. W sposobie leczenia pojawił się więc nowy kierunek - minimalnej inwazyjności i pozostawiania jak najwięcej zdrowych tkanek.

Autor: Zbigniew Raszewski


Kryterium oceny ofert

Lekarz dentysta chcący podpisać kontrakt z NFZ na leczenie dentystyczne, powinien się przygotować na rygorystyczną ocenę ofert i skomplikowane procedury formalne w NFZ. Co gorsza, co roku wymagania mogą być inne i rutyna w wypełnianiu wniosków może być zgubna.

Autor: Przemysław Gogojewicz


Mikroskop w gabinecie. Podejście praktyczne, cz. III

Ostatnia część cyklu o praktycznym zastosowaniu mikroskopu zabiegowego w gabinecie stomatologicznym.

Autor: Cyprian Seliga


Styl skandynawski

Projektując wnętrza, skupiamy się na czynnikach kształtujących dobrą jakość powstającej przestrzeni. Gabinet stomatologiczny ma być wygodny zarówno dla personelu, jak i pacjentów oraz ma spełniać warunki określone przepisami prawa.

Autor: Marta Maliszewska

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr Maciej Gibiński.


Zabawy z dziećmi

Dziecko nie poddające się leczeniu stanowi poważny problem dla lekarza. Czy możliwe jest leczenie, jeśli dziecko wyraża sprzeciw, pomimo zgody rodziców?

Autor: Tomasz Popielski


Bądź specjalistą, ale w swojej dziedzinie

Prowadzenie leczenia wyłącznie w ramach swojej specjalizacji może mieć większe znaczenie, niż to się wydaje.

Autor: Tomasz Popielski


Odpowiedzialność za zakażenie pacjenta

Lekarz stomatolog, jak każdy podmiot prawa, ponosi odpowiedzialność za szkodę w majątku i krzywdę.

Autorzy: Kamil Stolarski i Konrad Majewski


Finansowanie praktyki stomatologicznej

Aby zapewnić pacjentom wysoki standard leczenia, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie gabinetów stomatologicznych w nowoczesną aparaturę oraz systematyczna jej wymiana.

Autor: Łukasz Kociszewski


Sterylizacja wyrobów jednorazowych

Przepisy poszczególnych krajów UE (m.in. Polski) dopuszczają możliwość odtwarzania wyrobów medycznych, także jednorazowych.

Autor: Wojciech Szefke


Dental holidays w Polsce coraz modniejsze

Nie Wawel, ale zęby – to dziś jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża na wakacje do Polski na tzw. dental holidays.


Mikroskop w gabinecie

W drugiej części naszego cyklu o mikroskopach, szczegółowo opisujemy pracę z lusterkami oraz najważniejsze pojęcia i zasady związane z pracą w powiększeniu.

Autor: Cyprian Seliga

Mikroskop w gabinecie. Praktyczne podejście. Cz. 1

Jeszcze dziesięć lat temu niewielu lekarzy miało świadomość, czym jest praca w powiększeniu. Dzisiaj zabiegi wykonywane uzbrojonym okiem w gabinetach stomatologicznych są już standardem.

Autor: Cyprian Seliga


Warunki posiadania kasy i skróty nazw

W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 marca 2015 r. każdy stomatolog zobowiązany jest do posiadania kasy rejestrującej, popularnie zwanej kasą fiskalną.

Autorzy: Kamil Stolarski i Konrad Majewski


Nowe zasady postępowania z odpadami

Jest nowy projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Nowości to: skrócenie czasu przechowywania odpadów z 72 do 24 godzin, wymóg oznakowania odpadów medycznych: datą i godziną otwarcia oraz zamknięcia, a także danymi identyfi kującymi jednostkę. Wprowadzono ponadto wymóg posiadania systemu wentylacji w miejscach przeznaczonych do dezynfekcji, mycia i przechowywania środków transportu wewnętrznego odpadów medycznych.

Autor: Piotr Szymański


Podatek VAT a działalność stomatologiczna

Ustawa o VAT wprowadza generalną regułę, zgodnie z którą odpłatne  świadczenie usług na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to zasada ogólna, od której są wyjątki. Od podatku VAT zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej. Ale wybielanie zębów nie mieści się w defi nicji opieki medycznej.

Autorzy: Kamil Stolarski i Konrad Majewski


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Z wizytą w: Stomatologia Namysłowska Seredyńska

Kilka miesięcy temu gabinet stomatologiczny Stomatologia Namysłowska Seredyńska, działający w Knurowie, przeszedł dużą metamorfozę. 

Autor: Marta Maliszewska

 

Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Mikroskop – wyposażenie podstawowe

Jeszcze 10 lat temu lekarze myśleli o mikroskopach jak o ekstrawagancji w wyposażeniu gabinetu. Dziś sytuacja ta zmieniła się diametralnie. Lekarze pracują albo w lupach, albo pod mikroskopem. Ekstrawagancją jest nieużywanie żadnego wzmocnienia naturalnego wzroku.

Autor: Piotr Szymański


Nowości IDS 2015

Co dwa lata targi IDS w Kolonii przyciągają wszystkich producentów preparatów i sprzętu medycznego z całego świata. Prezentują oni nowości przygotowane specjalnie na to wydarzenie. Zaprezentowano ponad 1000 nowych produktów. Nie jesteśmy w stanie wszystkich nawet wymienić. Przedstawimy jedynie subiektywny, bo dokonany przez naszego redaktora naczelnego, przegląd nowości IDS 2015.

Autor: Piotr Szymański


Dentysta w szkole

Od stycznia obwiązuje nowe zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów dotyczących leczenia stomatologicznego. Obecnie dentyści mogą prowadzić praktyki dentystyczne w szkołach i leczyć dzieci i młodzież do 18 roku życia. Po raz pierwszy od kilku lat powstała możliwość powrotu dentysty do szkoły.

Autor: Przemysław Gogojewicz


Formularze zgód pacjenta


Niebezpieczny pacjent w gabinecie

Lekarze cieszą się wysokim poziomemspołecznego zaufania. Nie mniej dość często pojawiają się wiadomości o agresji pacjentów skierowanej do lekarzy. Niemal co drugi lekarz był już obiektem takiego zachowania, które może przyjmować różne formy. Lekarz ma prawo bronić się.

Autor: Tomasz Popielski


Z wizytą w: Rock Your Smile– Centrum Ortodontyczne

Mimo że w stolicy nie brakuje gabinetów stomatologicznych, to niełatwo znaleźć jeden, w którym łączyłaby się najwyższa jakość leczenia i wąska specjalizacja – ortodoncja oraz nietuzinkowy wystrój i wysokiej klasy sprzęt. Zapewne ta świadomość oraz inspiracje zza Oceanu skłoniły inwestora do stworzenia nietypowej u nas placówki ortodontycznej. Na Białołęce powstało Centrum Ortodontyczne Rock Your Smile.

Autor: Marta Maliszewska




Jak kupić unit i nie oszukać się?

Tanie sprzęty kuszą ceną, ale czy będą bezawaryjnie pracować tyle lat, co te droższe? Który z unitów ma najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny?

Autor: Piotr Szymański


Reklama reklamy

Pod koniec 2014 roku przeprowadzano weryfikację danych związanych z reakcją organów kontroli na nieprzestrzeganie zakazu reklamy.

Autor: Tomasz Popielski


Podatki stomatologa

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej w branży stomatologicznej.

Autorzy: Kamil Stolarski i Konrad Majewski


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Nowe zasady w dokumentacji medycznej

Możliwość dostępu do dokumentacji medycznej będą miały również osoby, które nie wykonują zawodu medycznego

Autor: Przemysław Tórz


Przegląd skanerów wewnątrzustnych

Skanery wewnątrzustne są alternatywą dla tradycyjnego pobierania wycisków. Systemów do pobierania „wirtualnych” wycisków jest obecnie 11.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Monitoring w gabinecie

Stosowanie monitoringu w gabinecie stomatologicznym ciągle jest kwestią wątpliwą z prawnego punktu widzenia.

Autor: Tomasz Popielski


Pakiet onkologiczny w gabinecie dentystycznym

W myśl ustawy pacjent, u którego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) stwierdził podejrzenie nowotworu złośliwego, ma prawo do diagnostyki onkologicznej na podstawie karty leczenia onkologicznego, bez skierowania.

Autor: Przemysław Gogojewicz


Z wizytą w: SENSIDENT

Agnieszka i Krzysztof Górniccy od osiemnastu lat prowadzą praktykę stomatologiczną na warszawskim Mokotowie pod szyldem SensiDent.

Autor: Marta Maliszewska


Mitsubishi Outlander

 

Samochody typu SUV są coraz modniejsze. Na naszych ulicach widać coraz więcej dużych terenowych aut. Czy to tylko moda? Miałem okazję przez kilka dni poruszać się po Warszawie jednym z takich aut – Mitsubishi Outlanderem.

Autor: Piotr Szymański

Głowy w górę!

Największą ciągłą płaszczyzną w pomieszczeniu jest sufit. Niezależnie od tego, czy jest neutralnym tłem dla aranżacji wnętrza, czy też jej wyrazistym elementem, wpływa na postrzeganie całej przestrzeni.

Autor: Marta Maliszewska


Kalendarium lekarza stomatologa

Tradycyjnie na początku roku drukujemy zestawienie wszystkich „prawnych” obowiązków sprawozdawczych, które dotyczą osób prowadzących gabinety stomatologiczne

Autor: Maciej Gibiński


Wszystko o kasach fiskalnych

Teoretycznie od 1 stycznia 2015 r., a praktycznie 3 miesiące później, we wszystkich gabinetach lekarskich będą musiały być zainstalowane kasy fiskalne.

Autor: Piotr Szymański


Gutaperka - roślinna żywica

Gutaperka to roślinna żywica pochodząca z roślin rosnących na Półwyspie Malezyjskim. Bez niej trudno wyobrazić sobie leczenie endodontyczne.

Autor: Zbigniew Raszewski


Reklama gabinetu stomatologicznego

Promowanie gabinetu stomatologicznego dla pozyskania pacjentówjest ograniczone wieloma zakazami. Czy reklama gabinetu lekarskiego w obecnym stanie prawnym jest w ogóle możliwa?

Autor: Tomasz Popielski


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Volvo V40 Cross Country

Mam problem z autami typu kombi, które zostały przerobione na samochody terenowe. Bo samo dołożenie napędu na cztery koła i zastosowanie kilku osłon nadwozia nie zmienia charakteru auta na tyle, aby mieć poczucie bezpieczeństwa poruszając się nim w ciężkim terenie. Po co powstają takie samochody?

Autor: Piotr Szymański

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA