Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Finansowanie zakupu urządzeń medycznych. Współczesny gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w wysokiej jakości, nowoczesny sprzęt. Aby zapewnić pacjentom wysoki standard leczenia, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie gabinetów stomatologicznych w nowoczesną aparaturę oraz systematyczna jej wymiana.

 

  • Finansowanie zakupu urządzeń: finansowanie środków trwałych dla branży stomatologicznej dotyczy specjalistycznego sprzętu oraz  elementów wyposażenia gabinetów i sal zabiegowych, a także samochodów.

Wyposażenie gabinetu w urządzenia dentystyczne, nie tylko te wysokiej klasy, stanowi spory wydatek. Nawet, gdy finansowanie gotówką jest możliwe, należy zastanowić się, czy jest to najkorzystniejsza opcja. Pomocy lekarzom udzielają instytucje finansowe, które w swojej ofercie mają takie usługi jak pożyczka czy leasing, dzięki którym łatwiej sfinansować wyposażenie gabinetu.

Pożyczka czy leasing?

Finansowanie środków trwałych dla branży stomatologicznej dotyczy specjalistycznego sprzętu oraz  elementów wyposażenia gabinetów i sal zabiegowych, a także samochodów. Instytucje finansowe mają w swej ofercie różne produkty, ułatwiające ich zakup. Przykładem są pożyczka i leasing, dedykowane specjalnie dla stomatologów.

W większości lekarze nie są płatnikami VAT, dlatego najbardziej korzystnym źródłem finansowania jest pożyczka,. lekarz od razu staje się właścicielem sprzętu, a dodatkowo ma możliwość jego amortyzowania oraz ubiegania się o dotacje unijne. Bardzo popularnym sposobem finansowania zakupu sprzętu medycznego wśród podmiotów, które nie mogą odliczać VAT-u, jest leasing finansowy. W tym przypadku koszty uzyskania przychodu wlicza się także odpisy amortyzacyjne, część odsetkową raty oraz koszty użytkowania sprzętu. Co więcej, pozwala to doliczyć do usługi leasingu stawkę VAT, odpowiadającą stawce przedmiotu leasingu, a więc 8% w przypadku sprzętu medycznego. Dla tych lekarzy, którzy mają możliwość odliczania podatku VAT, dobrą formą finansowania jest leasing operacyjny objęty 23% stawką VAT. Tu podstawa opodatkowania obniżona jest o opłatę wstępną, a w kolejnych miesiącach o raty leasingowe oraz koszty użytkowania sprzętu. Leasing stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego kredytu bankowego.

Finansowanie zakupu urządzeń. Wybór najlepszej oferty

Firmy finansujące prezentują bardzo bogatą i elastyczną ofertę, dopasowaną do potrzeb lekarza. Dla osób, które nie zajmują się finansami na co dzień, wybór najbardziej korzystnej może stanowić wyzwanie. Dlatego przed podjęciem tej ważnej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów oferty.

Na rynku dostępne są takie formy finansowania, w których nie ma potrzeby zamrażania własnego kapitału. W takim przypadku zakupiony sprzęt niejako sam zarabia na spłacanie rat. Istotnym czynnikiem przy wyborze jest również okres finansowania. Warto by był on dostosowany do planów inwestycyjnych i ewentualnej wymiany sprzętu w przyszłości na nowszy, zarobków i tym samym możliwości spłaty rat. Innym elementem, który może mieć wpływ na wybór oferty jest czas funkcjonowania praktyki lekarskiej. Niektóre  instytucje oferują finansowanie dla takich podmiotów, które dopiero zaczynają swoją działalność. Praktyki stomatologiczne, które działają krótko mogą liczyć na finansowanie z zerowym wkładem własnym. Przy wyborze firmy finansowej warto również zwrócić uwagę na dostępność jej usług oraz ilość niezbędnych formalności. Niektóre z instytucji finansowych, oprócz sieci oddziałów, posiadają mobilną sieć doradców. Taki doradca ma podwójną rolę, ponieważ nie tylko oferuje finansowanie – jest również dla klienta pomocny w wyborze najbardziej korzystnej opcji finansowania, i dostawcy sprzętu. Doradca dojedzie do klienta na terenie całej Polski. Warto wybierać takie firmy, które mają jasne zapisy w umowach i przedstawiają warunki współpracy przed jej podpisaniem,
a także dbają o klienta również po zawarciu umowy, której średni czas wynosi 3 do 4 lat. Niektóre z instytucji przypominają klientowi o tym, że należy odnowić ubezpieczenie, które niedługo wygaśnie, a co więcej przedstawiają ofertę na pakiety ubezpieczeniowe w specjalnie wynegocjowanych, korzystnych cenach. Istnieją m.in. takie ubezpieczenia, które chronią przed stratą finansową w przypadku kradzieży lub zniszczenia urządzenia, czy zapewniają spłatę w wypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Niektóre z firm finansowychwspółpracują z największymi dostawcami sprzętu stomatologicznego. Dzięki temu klient otrzymuje ofertę dostosowaną do potrzeb, dodatkowe rabaty, ale co ważniejsze ma gwarancję, że dany producent sprzętu jest firmą, której można zaufać.


Autor: Łukasz Kociszewski

Koordynator sektora medycznego w BZ WBK Leasing

Odpowiedzialny za finansowanie rynku medycznego oraz współpracę z partnerami

 

Finansowanie środków trwałych dla branży stomatologicznej dotyczy specjalistycznego sprzętu oraz  elementów wyposażenia gabinetów i sal zabiegowych, a także samochodów.Artykuł opublikowany w numerze 5/2015 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Finansowanie zakupu urządzeń. Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA