Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Co dwa lata targi ISD w Kolonii przyciągają wszystkich producentów preparatów i sprzętu medycznego z całego świata. Prezentują oni nowości przygotowane specjalnie na to wydarzenie. Nie inaczej było w tym roku. Zaprezentowano ponad 1000 nowych produktów. Nie jesteśmy w stanie wszystkich nawet wymienić. Przedstawimy jedynie subiektywny, bo dokonany przez naszego redaktora naczelnego, przegląd nowości IDS 2015.

Co cieszy, z roku na rok udział polskich firm w tym wydarzeniu wzrasta. W tym roku swoją ofertę światu przedstawiły firmy: Verdent, Cerkamed, Poldent, CTL, MediSept, Motyl, Mustaf, Olident, Seliga, Roko, Pol-Intech, Lasotronix i Dental-S, Atos MM.

- Jestem bardzo zadowolony z targów w Kolonii – mówi Michał Włodarczyk, właściciel firmy Verdent. – To był nasz wielki sukces, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się zestaw do szlifowania pod koronę dra A. Zavadki. Równie entuzjastycznie wypowiadali się inni właściciele polskich firm.

Kilka nowości przedstawiła polska firma Olident. OliZircore Nano to podwójnie utwardzalny, przeznaczony do cementowania wkładów k-k i odbudowy zrębu płynny kompozyt. OliCem SE to samoadhezyjny podwójnie utwardzalny materiał kompozytowy do cementowania ostatecznych koron, mostów, odbudów typu inlay/only i wkładów k-k. Następny - OliSemi CEM jest Semi-permanentnym podwójnie utwardzalnym materiałem do cementowania ostatecznych koron i mostów na łącznikach implantologicznych oraz naturalnych kikutach zębów.

Dalszą polską ciekawostką był kompozyt Camouflage prezentowany na stoisku firmy Megadenta. Materiał ten pokrywa bardzo cienką warstwą zęby „przebarwione” po leczeniu kanałowym, antybiotykoterapii czy fluorozie. Kompozyt powstał według  pomysłu dr. Jana Dethloffa, który osobiście prezentował go zwiedzającym targi.

Interesujący jest implantologiczny robot typu daVinci. Zapewnie większość lekarzy słyszała o robocie operacyjnym daVinci. Pozwala on lekarzowi dostać się w niedostępne miejsca operacyjne specjalnie skonstruowanymi ramionami. Każdy ruch ręki lekarza jest automatycznie przetwarzany na precyzyjny ruch instrumentu. Co ważne, lekarz wcale nie musi być na sali operacyjnej. Może operować z drugiego pokoju lub innego kontynentu. Implantologiczny robot typu daVinci zaprezentowała firma Saturn. Konstruktorzy urządzenia ImplantMax uważają, że to przyszłość implantologii, a operowanie urządzeniem jest tak łatwe, że niedługo „wkręcanie śrubek” nie będzie trudniejszym zabiegiem niż opracowanie ubytku. Robot praktycznie wszystko zrobi za lekarza.

Sterylizacja i dezynfekcja

Praktycznie wszystkie firmy liczące się na rynku sterylizatorów zaprezentowały nowe urządzenia. Firma Miele pokazała sterylizator PS 1201 B Excellence. Charakteryzuje się on najkrótszym kompletnym cyklem klasy B. Waży 6 kg opakowany wsad sterylizowany jest w zaledwie 21 minut. Jeśli sterylizowane są narzędzia nieopakowane, cykl zakończy się już po 13 minutach.

Firma Mocom pokazała urządzenie o nazwie H10 jest to myjnio-dezynfektor. Na jeden cykl składa się: odkażanie, mycie, dezynfekcja i suszenie. Urządzenie to jest w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu zminimalizowano możliwość zranienia się personelu brudnym sprzętem.

Na stoisku Sirony można było obejrzeć nową wersję popularnego autoklawu na końcówki, czyli D AC Universal. Nowa wersja ma 6 gniazd na instrumenty, które DAC czyści, smaruje i sterylizuje. Oprócz końcówek i kątnic może czyści również turbiny. Cały cykl w programie Universal trwa tylko 16 minut. Podobne urządzenie o nazwie Extra Plus, ale tylko na cztery instrumenty zaprezentowała firma Tecno – Gaz. Mikroprocesor zarządza kolejnymi etapami dezynfekcji, czyszczenia, suszenia i smarowania. Ta sama firma jest producentem znanych autoklawów Europa B EVO i Europa B PRO. W tym roku pojawiły się ich ulepszone modele.

Radiologia

W tej dziedzinie jest najwięcej nowości. Nic dziwnego, bo radiologia rozwija się dość prężnie i szybko. Myray wprowadził urządzenie o nazwie Hyperion X5. Jest to pantomograf najmniejszy z dostępnych na rynku. Montuje się go bezpośrednio na ścianie. Według konstruktorów zajmuje on tyle samo miejsca, co klasyczny rentgen. Można go zamontować w tym samym pomieszczeniu co fotel stomatologiczny.

Dużo nowości znaleźliśmy na stoisku firmy Planmeca. Zainteresowały nas dwa systemy informatyczne. mRomexis to wieloplatformowa aplikacja zapewniająca możliwość szybkiego, łatwego przesyłania zdjęć RTG w różnych aplikacjach (komputery, telefony, tablety) i systemach Android, iOS, Windows. Drugim programem jest Romexis Smile Design. Jest to program, który pokaże pacjentowi jego wygląd po leczeniu chirurgicznym, jak na zwykłym zdjęciu. Oczywiście program współpracuje z systemami CAD/CAM oraz podpowiada lekarzowi gdzie wkręcić implanty.

Genoray zaprezentował nową wersję pantomografu Papaya. Jest ona dostępna z tomografią CBCT.  Papaya CT, bo taką oficjalną nazwę nosi urządzenie, dysponuje tomografią CBCT o zmiennym polu obrazowania w zakresie od 4x4 do 14x14 cm i wysokiej rozdzielczości wynoszącej aż 75 um. System Papaya wyposażony jest w 3 sensory (Panorama, CT, Cefalo). W tej ostatniej wersji cefalostat umieszczony jest w jednej linii z ramieniem tomografu dzięki czemu jest to najmniejszy cefalostat na rynku.

Na stoisku Carestream Dental (dawny Kodak) zaprezentowano premierowe urządzenia diagnostyczne – CS 8100 S C – najmniejszą obecnie na rynku panoramę z przystawką do zdjęć bocznych, skaner płytek CS 7200 – będący uzupełnieniem oferty firmy w sektorze obrazowania pośredniego, a także nową platformę programową CS Adapt umożliwiającą dostosowanie obrazu do indywidualnych preferencji lekarza. Carestream Dental umacnia również swoją pozycję w technologiach CAD/CAM – CS Solutions. Jak zapewnia producent, skaner CAD/CAM CS 3500 działa dziś czterokrotnie szybciej - zachowując przy tym niesamowitą dokładność odwzorowania. Wyposażono go w prosty i intuicyjny tryb skanowania implantów i ich pozycji za pomocą tzw. scan bodies. Lekarzom potrzebującym profesjonalnego i rozbudowanego programu do projektowania prac protetycznych CS Solutions oferuje kompletną integrację skanera CS3500 z oprogramowaniem Exocad już z poziomu platformy Dental Imaging Software.

Nowe aparaty pantomograficzne znalazły się na stoisku Kavo. Urządzenie OP300 Maxio, to nowa wersja aparatu o nazwie Orthopantomograph, ma 5 rozmiarów obrazowania (FOV) .

Firma QUART zaprezentowała licznik promieniowania RTG. Dido2000K może być wykorzystany do oceny wydajności sprzętu rentgenowskiego, zarówno klasycznego wewnątrzustnego, jak i panoramicznego, cefalometrycznego i CBCT. Automatycznie mierzy wielkość dawki promieniowania i zlicza dawki w różnych standardach.

Na stoisku firmy Acteon zaprezentowano panoramę o nazwie X-Mind Trium. Urządzenie to można rozbudować do wersji CBCT. Charakteryzuje się najmniejszym rozmiarem woksela (75 mikrometrów). Trium ma 4 FOV o wielkościach od Ø40x40 mm do Ø110x80 mm.

Firma Sirona zaprezentowała aparat Orthophos SL 2D. Zastosowana w nim technologia SL Autofocus umożliwia otrzymanie bardzo ostrych obrazów. W trakcie ekspozycji wykonywanych jest do 4200 obrazów. Dodatkowo, wykorzystanie innowacyjnego sensora DCS (Direct Conversion System – bezpośrednia zamiana promieni X na sygnał elektryczny) pozwala na zmniejszenie dawki, jednocześnie ograniczając powstawanie błędów i poprawiając jakość zdjęcia. Model ORTHOPHOS SL 3D dostępny jest w dwóch wersjach: 8x8 cm oraz 11x10 cm. Dodatkowo, za pomocą nowego oprogramowania, można diagnozować również drogi oddechowe. Sirona pokazała także XIOS Scan, najnowszy skaner płytek fosforowych. Skanuje on z jakością 22lp/mm.

Końcówki, turbiny, wiertła

Kavo na IDS 2015 zaprezentowała turbinę MASTERtorque Mini. Zastąpi ona model GENTLEmini 5000 B. Dzięki jeszcze mniejszej główce niż poprzedni model nowa turbina daje lepszą dostępność do opracowywanego ubytku. Specjalny system uchwytu daje możliwość montowania zwykłych i miniaturowych wierteł.

Firma Komet zaprezentowała 2-stopniowy system polerowania wypełnień kompozytowych. Po uformowaniu wypełnienia w pierwszym kroku używamy gumki w kolorze jasnoróżowym. Na tym etapie możliwa jest jeszcze korekta kształtu wypełnienia. Podczas korekty przeprowadzane jest jednocześnie polerowanie wstępne. W drugim, końcowym etapie polerowania używamy narzędzi w kolorze żółtym. Użycie takiej gumki spowoduje, że osiągniemy wysoki połysk, odpowiadający naturalnemu. Jasnożółtą polerką następuje drugi etap polerowania, co daje naturalny połysk. Osiągamy to dzięki impregnacji gumek ziarnami diamentowymi najwyższej jakości. Ponadto, na stoisku firmy zainteresowani mogli zobaczyć bezlateksowe gumki polerskie, przyjazne alergikom oraz najnowsze narzędzie do precyzyjnego modelowania kości, o cylindrycznej części roboczej. Frez H255E, bo o nim mowa, został opracowany jako alternatywa dla znanego już frezu stożkowego o symbolu H254E. 
Z kolei W&H zaprezentowała nową serię końcówek Synea Vision. Są to pierwsze na świecie turbiny, w których jako źródło światła zastosowano 5 diod LED zamontowanych w główce. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na uzyskanie efektu braku cienia za wiertłem w porównaniu z konwencjonalnym jednopunktowym źródłem światła, a więc zdecydowanie lepszą widoczność preparowanego miejsca. W połączeniu z szybkozłączką są to najlżejsze dostępne turbiny. Turbiny pokryte specjalną powłoką odporną na zarysowania, co zwiększa poziom higieny.

Nowe unity

Na każdych targach jest wysyp nowych unitów. Praktycznie każdy producent oferuje coś nowego. Firma Castellini pokazała nowy unit o nazwie Puma Eli Ambidextrous. Przy tym unicie może pracować jednocześnie kilku lekarzy. Firma Anthos zaprezentowała Classe L9. Wyposażony jest w dotykowy panel, który może zarządzać wszystkimi urządzeniami wbudowanymi w unit, a także systemami peryferyjnych. Marka Stern Weber zaprezentowała model S380 TRC. Nowościami w tym modelu są możliwość obracania fotela, zsynchronizowane ruchy góra-dół oparcia i podnóżka. Kavo zaprezentowało odnowione wersje modeli: Estetica E50 i Estetica E70 / E80. Konstruktorzy chwalą się, że sterowanie unitem jest intuicyjne i bardzo proste. Nowe modele unitów pokazała również firma OMS. zaś firma J. Morita zaprezentowała unit Soaric.

Do zastosowań szczególnych

Firma W&H pokazała nowy Piezomed. Zmniejsza on inwazyjność zabiegów chirurgicznych i zwiększa ich bezpieczeństwo. Firma Helmut Zepf zaprezentowała skrobaczkę kostną Bone Scraper II by Zepf. W chirurgii stomatologicznej, podczas augmentacji kości, biomateriał heterologiczny często mieszany jest ze skrawkami kości autogennej pacjenta.

Nowa skrobaczka kostna to idealny instrument do prostego i szybkiego pobrania materiału kości autogennej. Wykorzystywana jest do skrobania, gromadzenia i przeszczepu kości. Kość gromadzi się w zbiorniczku i w tym samym czasie miesza z krwią. Tak pobrany materiał kostny może być wszczepiony bezpośrednio ze zbiorniczka skrobaczki. W Polsce skrobaczka ta jest dostępna w firmie Medilab.

Również Helmut Zepf zaprezentowała system do resekcji korzeni o nazwie ApoCapping. Są w nim specjalnie zaprojektowane końcówki piezo (kompatybilne z Mectron) do opracowania wierzchołka korzenia. Do jego zamknięcia natomiast system proponuje tytanowe czapeczki, które przytwierdza się do korzenia przy użyciu szkło-jonomerowego cementu.

Na stoisku Sirony zobaczyć można było nową wersję laseru SIROLaser Blue. To wciąż jedyny w stomatologii laser wykorzystujący aż 3 diody: niebieską, czerwoną i podczerwoną. Dzięki zastosowanej technologii, SIROLaser Blue zapewnia maksymalną wydajność i pewność działania.

Z kolei VITA wypuściła na rynek piątą generację Easyshade, czyli spektrofotometru – urządzenia do określenia koloru zęba. Dzięki niemu możliwy jest idealny dobór koloru kompozytu, czy bloczku CAD/CAM.

Ciekawą nowość pokazała firma Shofu. To aparat fotograficzny dla stomatologów. Ma 12-megapikselowa matrycę i 5x zoom optyczny.

Firma Ornage Dental zaprezentowała urządzenie SmatPad – do fotodynamicznej dezynfekcji jamy ustnej. Stosowanie jedynie urządzeń mechanicznych jest zazwyczaj nieefektywne. Skutkiem tego są nawracające, przewlekłe zapalenia, krwawienia i konieczność powtarzania zabiegów. Padplus eliminuje 99,99 proc. wszystkich bakterii w jamie ustnej za pomocą delikatnego światła LED i fotouczulacza. Drugą nowością tej niemieckiej firmy jest Endo Safe. Jest to urządzenie endodontyczne do sterylizacji kanału korzenia. Wysyła ono impulsy o wysokiej częstotliwości. Dzięki kontrolowanemu wywoływaniu impulsów można osiągnąć najlepszą sterylizację w obszarze niedostępnych kanałów lateralnych, gdzie mechaniczne czyszczenie nie jest możliwe. Bakterie są eliminowane zarówno termicznie, jak i poprzez impulsy elektromagnetyczne.

Firma Magnetic Mallet zaprezentowała urządzenie do chirurgii kostnej i implantologii, które zmienia podejście do preparacji łoża kostnego do implantów, niezwykle poprawia komfort pacjenta w zabiegach rozszczepienia wyrostka, podnoszeniu zatoki, ekstrakcji zębów czy też dekortykacji. Cięcie kości jest możliwe bez jej strat, bez wydzielania ciepła i bez ubocznych efektów występujących w standardowej technice osteotomowej.

Dla pacjentów

Firma Sunstar GUM zaprezentowała linię produktów Gum Hydral. Innowacyjna formuła ogranicza suchość w ustach.  Produkty te skierowane są do osób cierpiących na suchość jamy ustnej (łagodną , średnią i silną), bez względu na ich wiek. Składniki aktywne zastosowane w produktach Gum Hydral to, między innymi, betaina, tauryna, hialuronian sodu oraz cytrynian sodu.

Firma Atos MM zaprezentowała na Targach IDS w Kolonii dwie linie w dziedzinie profilaktyki jamy ustnej. Pierwszą jest Zintegrowany System Stomatologicznej Profilaktyki Okołozabiegowej Jamy Ustnej, który został doceniony już w zeszłym roku (otrzymał Grand Prix CEDE 2014), a drugi to Ortho Salvia Dental. Jest to pierwszym na świecie systemem pielęgnacyjny, obejmujący każdą osobę leczoną aparatem ortodontycznym, od pierwszego do ostatniego dnia, a następnie w okresie retencyjnym. Wszystkie pasty i zawierają w swoim składzie wyciąg z szałwii (salvia officinalis). Poszczególne rodzaje są wzbogacone o wyciągi z rumianku, dębu, rozmarynu i tymianku. Specjalnie dobrana konsystencja past, pozwala na najlepszą penetrację powierzchni stycznych zębów, okolic poddziąsłowych oraz przestrzeni pomiędzy zębami a poszczególnymi elementami aparatu ortodontycznego – wyjaśnia Marek Zakrzewski.

Firma Philips zaprezentowała nową wersję irygatora Sonicare, który teraz nosi nazwę AirFloss Ultra. Dzięki Technologii Gwałtownego Strumienia mikrokropelek wody i powietrza, w prosty sposób zapewnia skuteczne, lecz delikatne czyszczenie między zębami. Skuteczność irygatora została udowodniona klinicznie i jest porównywalna z nitką dentystyczną.

 


Piotr SzymańskiAutor: mgr inż Piotr Szymański

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Artykuł opublikowany w numerze 3/2015 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.

Dowiedz się więcej - Mikroskop stomatologiczny. Nowy Gabinet Stomatologiczny.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA