Fot. Prostooleh - Freepik.com

Materiały stomatologiczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Stomatologia estetyczna i rekonstrukcyjna w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp dzięki rozwojowi nowoczesnych materiałów. Jednym z takich innowacyjnych produktów, który zrewolucjonizował branżę, jest światłoutwardzalny kompozyt hybrydowy. W niniejszym artykule porozmawiamy o tym, jak materiał ten zmienia oblicze stomatologii, poprawiając jakość życia pacjentów oraz podnosi standardy estetyczne wykonania prac protetycznych i rekonstrukcyjnych.

Rola i zalety kompozytów w poprawie estetyki uzębienia 

Hybrydowe kompozyty, takie jak Gradia Direct, stoją na czele innowacji w dziedzinie estetyki i trwałości wypełnień dentystycznych. Ich wysoka estetyka i gładka powierzchnia są kluczowe dla pacjentów, którzy oczekują nie tylko długotrwałych, ale przede wszystkim pięknych i naturalnie wyglądających uzupełnień.

Specyficzna struktura kompozytów hybrydowych, zbliżona do naturalnej zębiny, umożliwia bezproblemową adaptację do ubytków, co znacząco ułatwia pracę dentystów. Dzięki swej wyjątkowej konsystencji materiał ten dobrze się modeluje i adaptuje do ścian ubytku, umożliwiając precyzyjne odtworzenie kształtu zęba. Dodatkowo długotrwałe zachowanie połysku oraz odporność na przebarwienia to aspekty, które sprawiają, iż są one materiałem wyboru dla wielu specjalistów.

Innowacyjne podejście do rekonstrukcji i odbudowy zębów

Kompozyt Gradia Direct, ze względu na swoje unikalne właściwości, znajduje szerokie zastosowanie w rekonstrukcji ubytków zębów. Jest polecany zarówno do wypełnień bezpośrednich ubytków klasy III, IV, V, jak i do odbudowy ubytków klinowych oraz w cemencie korzeniowym. Znajduje także zastosowanie w wykonaniu bezpośrednich licówek oraz w zamykaniu diastem, co sprawia, że jest to wszechstronny materiał, odpowiadający na różnorodne potrzeby pacjentów.

Jedną z niewątpliwych zalet kompozytów hybrydowych jest ich zdolność do łączenia różnych odcieni, co pozwala na uzyskanie optymalnej estetyki i przezierności. Możliwość mieszania do dwóch lub nawet trzech odcieni w przypadku rekonstrukcji zębów przednich sprawia, iż uzupełnienia są praktycznie niewidoczne dla otoczenia, co ma ogromne znaczenie dla poczucia komfortu i estetyki pacjenta.

Korzyści z wykorzystania kompozytu w stomatologii estetycznej

Estetyka: Kompozyty stomatologiczne mogą być dobrze dopasowane do naturalnego koloru zębów, co zapewnia estetyczny wygląd uzupełnień.

Bezpieczeństwo: Materiały kompozytowe są biokompatybilne, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych i jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Oszczędność tkanki zęba: Stosowanie kompozytu często wymaga mniej inwazyjnego przygotowania zęba, co pozwala na zachowanie większej ilości naturalnej tkanki zęba.

Wytrzymałość: Nowoczesne kompozyty są bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie, co zapewnia długotrwałość wypełnień.

Wszechstronność: Kompozyty mogą być stosowane nie tylko do wypełnień, ale również do odbudowy zębów, co czyni je bardzo uniwersalnym rozwiązaniem w stomatologii.

Szybka i efektywna aplikacja: Proces aplikacji kompozytu jest zazwyczaj szybki i może być zakończony w jednej wizycie u dentysty.

Adhezja do zęba: Kompozyty mają doskonałą zdolność adhezji do naturalnej tkanki zęba, co zapewnia trwałość i stabilność wypełnień.

Minimalizacja dyskomfortu: Dzięki technice światłoutwardzalnej, kompozyty utwardzają się szybko, co zmniejsza czas trzymania otwartej jamy ustnej i związany z tym dyskomfort dla pacjenta.

Możliwość naprawy: W przypadku uszkodzenia wypełnienia kompozytowego, często możliwa jest jego naprawa bez potrzeby całkowitej wymiany, co jest kosztowo efektywne i wygodne.

Dzięki kompozytom hybrydowym pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem, a dentystom udaje się spełnić ich oczekiwania, co więcej, w sposób przystępny i efektywny. Rozwój i doskonalenie tej grupy materiałów zapowiadają jeszcze większe możliwości w przyszłości, co z pewnością przyczyni się do dalszego postępu w dziedzinie stomatologii rekonstrukcyjnej i estetycznej.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA