ImageTechnika
Opisy najnowszych urządzeń i preparatów oraz wiadomości z rynku
Aluminiowe unity
Prezentacja unitów duńskiej firmy Heka Dental
Amerykańskie rentgeny
Prezentacja rentgenów amerykańskiej firmy Progeny
Systemy ssące
Coraz więcej dentystów zauważa potrzebę sprawniejszego odsysania płynów z jamy ustnej pacjenta niż zapewnia to ślinociąg. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem dentystów cieszą się systemy ssące. Jednak wybór odpowiedniego systemu do danej praktyki nie jest prosty.
Separator amalgamatu
Ssak lub ślinociąg zasysając płyny z ust pacjenta wciągają również drobinki metali ciężkich z usuwanych wypełnień. Zazwyczaj jest to tzw. płyn amalgamatowy. Jest on niebezpieczny dla środowiska, więc nie powinno się go odprowadzać do ścieków, ale odseparować i zutylizować.
Mówienie uściskiem
Od tego w jaki sposób dentysta przywita pacjenta może zależeć powodzenie leczenia. Coraz częściej lekarze podają pacjentom rękę w geście powitania. Co to oznacza?
Bezpieczne zdjęcia RTG
Od połowy września obowiązuje rozporządzenie, które szczegółowo opisuje parametry techniczne aparatów RTG używanych we wszystkich dziedzinach medycyny. My zajmujemy regulacjami dotyczącymi stomatologii.
Nowe zasady specjalizacji
Od początku listopada obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące zakresu i sposobów odbywania specjalizacji.
VAT – kiedy płacić, a kiedy nie
Interpretacja przepisów podatkowych jest tak różna, że same Urzędy Skarbowe czasami nie wiedzą, w jaki sposób naliczyć podatek. Powołując się na Ministerstwo Finansów tłumaczymy, kiedy należy zapłacić VAT, a kiedy usługa stomatologiczna nie jest obciążona tym podatkiem. 

ImageTechnika
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
Jest o co walczyć
50, a nawet 65 proc. dofinansowania ze środków Unii Europejskiej mogą dostać lekarze wyposażający swój gabinet. Gdy nie mają pieniędzy na wkład własny, mogą je „pożyczyć”. Formą współfinansowania, która ułatwia korzystanie z funduszy unijnych jest leasing.
Bezpieczna kątnica
Kątnica NiTi Control jest bardzo prosta w obsłudze, a jej największą zaletą jest tzw. automatyczne „wysprzęglanie”. Dużym plusem jest niezawodność.
Mycie według normy
Polski Komitet Normalizacyjny wydał dwie publikacje dotyczące sposobów dbania o higienę rąk przez personel medyczny. Szczegółowe informacje znalazły się w publikacjach: Higieniczne Mycie Rąk (PN-EN 1499) oraz Higieniczna Dezynfekcja Rąk Metodą Wcierania Środka Dezynfekującego (PN-EN 1500).
Kredyty z dofinansowaniem
Właściciele gabinetów stomatologicznych działających w ramach NZOZ-u w miejscowościach, których liczba mieszkańców nie przekracza 10 tys. osób, mogą ubiegać się o niskooprocentowane kredyty inwestycyjne. Są one współfinansowane przez Unię Europejską.
Wyjeżdżać czy nie – that is the question
Już ponad 300 polskich stomatologów wyjechało do Wielkiej Brytanii. Ponoć czeka tam na naszych lekarzy jeszcze 5 tys. wolnych miejsc. Praktycznie więc każdy kto ma ochotę, bez problemu znajdzie zatrudnienie na wyspach, ale czy warto?
Polskie kompozyty
Arkona - nazwa tej firmy mówi polskim lekarzom coraz więcej. Istnieje od ponad 10 lat i do tej pory znania była głównie z produkcji wytrawiacza. Dwa lata temu zaprezentowała kompozyt i bond, a na tegorocznych targach Cede premierę miał kompozyt dla techników dentystycznych o nazwie Bolton. W trakcie procedury certyfikacji jest kompozyt typu flow.
Trzeba przebudować
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia oraz urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.
Endodontyczna pomoc
Każdy etap leczenia kanałowego, poczynając od zlokalizowania ujść kanałów, przez mozolne opracowywanie zobliterowanych kanałów, ich odkażanie, na wypełnianiu kończąc, może wymagać ogromnych nakładów czasu i pracy, a co za tym idzie, oczywiście kosztów. Przedłużające się etapy leczenia endodontycznego bywają niekiedy frustrujące. Dlatego od jakiegoś czasu producenci prześcigają się w oferowaniu preparatów pomocniczych stosowanych w poszczególnych etapach leczenia.   

ImageTechnika
Opisy nowości i informacje z rynku
Koreańskie nowości już w Polsce
Firma DentalHolding na ostatnich targach w Warszawie zaprezentowała sprzęt produkowany przez koreańską firmę Vatech.
Serce unitu
Serwisanci sprzętu stomatologicznego kompresor nazywają sercem unitu. Lekarze często nie przykładają do niego zbyt dużej wagi. Jednak nabywając unit za 60 tys. zł nie należy podłączać do niego kompresora, kupionego na promocji w supermarkecie.
Boląca szyja
Chcąc mieć lepszy wgląd w pole zabiegowe wykonujemy wiele nieergonomicznych ruchów, które w konsekwencji prowadzą do nieoczekiwanego bólu, a potem dość przykrych schorzeń.
Nie tylko skaling
Kupując skaler po części należy zdać się ma własną intuicję. Bo choć na rynku ich wybór jest dość duży, to jednak trudno na podstawie danych technicznych jednoznacznie określić, który skaler jest najlepszy.
Konflikty w gabinecie
Częste i długotrwałe konflikty powodują stres, niechęć do pracy i byle jakie jej wykonywanie. Skutkiem bywa częsta absencja w pracy lub dążenie do jej zmiany. Konflikty są nieuchronne, ale życie w skonfliktowanym otoczeniu jest bardzo nieprzyjemne. Jak zatem im zapobiegać? 
Ozon w stomatologii
Na rynku stomatologicznym dostępne są dwa różne generatory ozonu. W roku 1999 firma Mymed (Töging) wprowadziła do sprzedaży urządzenie o nazwie OzonyTron, a cztery lata póĽniej Kavo zaprezentowało Healozone.Koferdam to nazwa materiału, ale określenie to przyjęło się także jako metoda pracy umożliwiająca odizolowanie pola zabiegowego.  

ImageKomentarz – Chwila dla Chwiłoca
Idzie lepsze
Rejestrujemy Indywidualną
Ostatnio wyczytałem, w NGS-ie zresztą, że lekarz praktykujący prywatnie został oficjalnie nazwany przedsiębiorcą. Od dłuższego zaś czasu kolejne rządy i ministrowie głoszą o przyjaĽni do przedsiębiorców: urzędy przyjazne przedsiębiorcy, przepisy przyjazne itd.
Zabezpieczanie przed próchnicą
Stały postęp badań i rozwój technologii, mających na celu otrzymanie materiału spełniającego większość wymagań stawianych uszczelniaczom, sprawia, że obecnie mamy ich do dyspozycji wiele. Dzisiejsze uszczelniacze to materiały zarówno z grupy materiałów kompozytowych, kompomerowych, glasjonomerowych, jaki i z grupy ormocerów.  Proces powstawania nowych, lepszych i bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów trwa, nadal z korzyścią dla lekarzy i dla pacjentów.
Finansowy, nie operacyjny
Wprowadzenie w zeszłym roku znowelizowanej ustawy o podatku VAT zmniejszyło zainteresowanie stomatologów leasingiem. Stał się on po prostu nieopłacalny. Bowiem usługa leasingu obciążona jest 22 proc. podatkiem VAT, podczas gdy sprzęt medyczny tylko 7 proc. podatkiem. Na szczęście znalazło się wyjście z tej sytuacji – tzw. leasing finansowy.
Poznajemy unity
Polski lekarz dentysta ma do wyboru ponad 100 typów unitów. Od tych najtańszych kosztujących od 15 tys. zł, do takich, których cena grubo przekracza 100 tys. zł. Na jaki unit zdecydować się? Tanie kuszą ceną, ale czy będą bezawaryjnie pracować tyle lat, co te kupione za 80 tys. zł?   

ImageKomentarz – Chwila dla Chwiłoca
Elvis
Związać na kilka sposobów
Od momentu pojawienia się w stomatologii materiałów kompozytowych nieodłącznym problemem, jaki im towarzyszy, jest skurcz polimeryzacyjny. Innym ważnym, jeśli nie najważniejszym, parametrem jest zapewnienie maksymalnej wytrzymałości połączenia kompozytu z tkankami zęba. Najnowsze materiały cechują się coraz lepszymi właściwościami, a i sposobów adhezji jest coraz więcej. Co zatem wybrać?
Wypożycz, nie zatrudniaj
Czy dentysta może zatrudnić innego dentystę w swoim gabinecie? OdpowiedĽ na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Gdy prowadzimy NZOZ, w zasadzie nie ma problemu z zatrudnieniem innego lekarza. Gdy jesteśmy właścicielami indywidualnej praktyki lekarskiej, pozostaje nam albo zaproszenie lekarza do założenia wspólnie grupowej praktyki lekarskiej lub po prostu wynajmowanie mu gabinetu wraz z całym sprzętem.
Dysponować, a nie posiadać
Lekarz dentysta wykonujący indywidualną praktykę nie musi posiadać gabinetu, ale jedynie nim dysponować – taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. To dość zasadnicza zmiana, na szczęście dość korzystna dla dentystów.
RTG w sądzie
Czy zdjęcie, zrobione przez lekarza za pomocą systemu radiografii cyfrowej, może być dowodem w sprawie sadowej? Okazuje się, że tak, ale pod pewnymi warunkami.
Pacjent nie musi się nas bać!
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, to rodzaj paraliżującego strachu, który utrudnia podjęcie decyzji o wizycie u lekarza dentysty lub wręcz ją uniemożliwia. Jego przyczyny mogą tkwić w negatywnych doświadczeniach z dzieciństwa, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i podczas zabiegów. Jak z nią walczyć?
Zamiast skalpela
Technika podpowiada lekarzom coraz to nowsze sposoby wykonywania cięć chirurgicznych. Jednak nowości techniczne są drogie. Zbyt drogie, aby stosować je w małym gabinecie stomatologicznym. Czy jest zatem jakieś urządzenie tak nowoczesne jak laser i tak skuteczne jak skalpel?
Dentyści w telewizji
21 lutego 2005 r. w studiu Telewizji Polskiej przy trzy godziny gościli stomatolodzy. W bloku programowym ”Pytanie na Śniadanie” rozmawiano o stomatologii. Program emitowany na żywo na antenie TVP 2 spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Oglądało go ponad 1,5 mln widzów.  

ImageKomentarz – Chwila dla Chwiłoca
Praca w Anglii
Technika

Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
5 lat Admiry
VoCo wprowadziło na rynek grupę produktów opartych na Ormocerach – Admira. Dziś, ponad 5 lat póĽniej, wartość Ormocerów potwierdziło nie tylko ich zastosowanie w praktyce, ale też liczne badania kliniczne.Lekarz powinien dobrze widziećW ciągu ostatnich paru miesięcy zmieniły się normy dotyczące oświetlenia gabinetów lekarskich.
W trosce o oczy
Jak dobrze i zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi oświetlić gabinet stomatologiczny
Ergonomiczna praca
Mikro-urazy narządu ruchu, na jakie narażeni są lekarze, przez lata wykonujący pracę w niewłaściwych pozycjach, z czasem kumulują się. W konsekwencji mogą grozić trwałym ubytkiem zdrowia, a co za tym idzie, nawet niemożliwością wykonywania zawodu.
Cykle, klasy, narzędzia
Od połowy 2004 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa norma dotycząca sterylizacji narzędzi medycznych, w tym oczywiście sprzętu stomatologicznego.
Endodoncja po czesku
Narzędzia produkowane w Czechach wcale nie odbiegają jakością od tych najlepszych, a ich cena jest nader przekonywująca. Czy rzeczywiście?
Walczmy z bakteriami jamy ustnej
Jama ustna, ten „bakteryjny raj” groziłby ciągłym, niekontrolowanym przyrostem, gdyby nie systemy obronne, wytwarzane przez organizm. Jednak nie możemy się zdać tylko na organizm. Pomóżmy mu należycie dbając o stan jamy ustnej.
Słowo o znieczulaniu miejscowym
Czym się kierujemy, kupując do swojej praktyki środki znieczulające? W dzisiejszej dobie pewnie najczęściej ceną, choć lepiej byłoby dobrem pacjenta. 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA