Dokumentacja medyczna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Niewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, otwierając konferencję organizowaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.

 

Czy to oznacza, że jednak od 1 stycznia 2018 roku nie będzie wymagana elektroniczna dokumentacja medyczna? Informatyzacja jest niezbędna w zakresie wprowadzenia zmian w opiece medycznej. Jednak posiadanie dostępu do pełnej informacji o pacjencie, jak również proces koordynacji podmiotów medycznych na różnych poziomach, to zasadnicze warunki, by wcielić zmiany w życie – dodał Radziwiłł. Jednak ostatecznie nie wypowiedział się w sprawie e-dokumentacji.

W dalszych wystąpieniach Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, podkreślił kompleksowość platformy dostępowej dla systemów gromadzenia danych medycznych, systemów wspomagania rozliczeń, pomocniczą bazą rozszerzonych danych, aplikacji dla płatników. –Na luty 2018 zaplanowane jest wprowadzenie e-Recepty. Na  październik 2018 zaplanowane jest uruchomienie e-Skierowania oraz wprowadzenie systemu dla Zdarzeń medycznych i Wymiany dokumentacji medycznej – poinformował Marcin Węgrzyniak.