fot. 123rf.com

Dzieci w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego przewiduje poszerzenie wykazu świadczeń gwarantowanych m.in. o odbycie co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia, w przypadku dzieci odczuwających lęk dentystyczny.

Nowe świadczenia w ramach pakietu gwarantowanego

W ramach projektu ma nastąpić udostępnienie świadczenia znieczulenia ogólnego dzieciom i młodzieży, u których występują alergie na środki znieczulenia miejscowego. Projekt jest również skierowany do dzieci i młodzieży z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, w których stres związany z zabiegiem stomatologicznym może negatywnie wpłynąć na stan ogólny pacjenta oraz dzieciom i młodzieży niewspółpracującej, pomimo przeprowadzenia wizyt adaptacyjnych oraz zastosowania uspokojenia farmakologicznego, jako jedyny skuteczny sposób przezwyciężania lęku w związku z prowadzonym leczeniem stomatologicznym.

Projekt zakłada również dodanie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego wypełnienia zapobiegawczego PRR typu 1 polegające na opracowaniu i wypełnieniu ubytku próchnicowego na powierzchni żującej zęba. Chodzi o tak zwane opracowanie „punktowe” oraz uszczelnienie zdrowych bruzd materiałem typu flow pierwszych i drugich trzonowców zębów stałych, w celu przeciwdziałania progresji i rozprzestrzenianiu się próchnicy na powierzchni żującej zęba.

Lakierowanie jednej czwartej łuku zębowego

Projekt zakłada uzupełnienia niewystarczającej profilaktyki fluorkowej. Ma się to odbywać w pierwszych sześciu latach życia dziecka poprzez wprowadzenie lakierowania jednej czwartej łuku zębowego, ze względu na znaczenie świadczeń profilaktycznych dla stanu zdrowia zębów, jak również wagę wcześniej podejmowanych interwencji w celu zapobieżenia rozwoju próchnicy. Wprowadza się również wizytę profilaktyczną w trzecim roku życia. Ma ona umożliwić ocenę parafunkcji i warunków zgryzowych, a także wdrożenie profilaktyki ortodontycznej.

Mają być również możliwe co najmniej dwie wizyty adaptacyjne w trzecim roku życia w przypadku dzieci odczuwających lęk związany z zabiegiem stomatologicznym. Wprowadza się również repozycję i unieruchomienie zwichniętego zęba lub grupy zębów oraz zdjęcie szyny nazębnej przy wymianie lub zakończeniu leczenia oraz protezę całkowitą górną o charakterze overdenture opartą na zabezpieczonych korzeniach i protezę całkowitą dolną o charakterze overdenture opartą na zabezpieczonych korzeniach.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Lęk dentystyczny

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA