Dzieci w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najistotniejszą kwestią omawianą podczas ostatniego posiedzenia Rady do spraw Rozwoju Stomatologii przy Ministerstwie Zdrowia był plan na walkę z próchnicą dzieci i potrzeba wsparcia kadry dydaktycznej na kierunkach lekarsko-dentystycznych. Spotkaniu przewodniczył wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha.

W spotkaniu wzięła udział minister prof. Urszula Demkow, która w nowym rządzie zajmie się sprawami stomatologii.

Ponad 90 proc. dzieci i nastolatków ma zęby dotknięte próchnicą

– Od wielu lat problem próchnicy u dzieci stanowi potencjał dla tworzenia ambitnych strategii na walkę z tą dolegliwością. To oczywiście dobrze, że ta kwestia jest dostrzeżona i omawiana. Nie zmienia to jednak faktu, że ponad 90 proc. dzieci i nastolatków ma zęby dotknięte próchnicą. Pora na realne działania, które odwrócą te zatrważające statystyki. Jako samorząd lekarski jesteśmy gotowi do współpracy. Cieszy fakt dostrzeżenia zgłaszanego przez nas problemu zaniedbań w kwestii warunków pracy na wydziałach lekarsko-dentystycznych. Jak zapowiadałem w październiku, nasze pół roku przewodnictwa w radzie poświęcimy przywróceniu należnego prestiżu uczelniom kształcącym przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Ostatnie spotkanie Rady i rozmowy z przedstawicielami resortu zdrowia dają nadzieję na stworzenie godnych i profesjonalnych warunków pracy kadry naukowo-dydaktycznej. Zawód lekarza dentysty wymaga najwyższych standardów nauczania, ponieważ dzięki odpowiednio kształceniu, możemy liczyć na bezpieczne leczenie pacjentów w przyszłości – zaznacza wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha.

Nad rozwiązaniami debatowano w Ministerstwie Zdrowia

W posiedzeniu rady uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa zdrowia: prof. Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Małgorzata Zadorożna z Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia; Karolina Sowa z Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia oraz Michał Dzięgielewski, przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, a także konsultanci krajowi w dziedzinach stomatologii: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Beata Kawala, prof. Teresa Sierpińska, prof. Renata Górska, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Mansur Rahnama-Hezavah.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Próchnica u dzieci

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA