Leczenie pacjentów
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Uzupełnienia tymczasowe stosujemy w protetyce stomatologicznej w celu zabezpieczenia opracowanych zębów filarowych. Jest to podyktowane koniecznością wykonania określonych etapów pracy na poziomie laboratoryjnym. Tymczasowe mosty czy korony pozostają w jamie ustnej pacjenta najczęściej kilka dni lub tygodni. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do wydłużenia czasu użytkowania. Jest to związane z opóźnieniem w pracach laboratoryjnych, nieobecnością pacjenta na ustalonych wizytach czy trudnościami w adaptacji protezy.

 

W określonych warunkach uzupełnienie tymczasowe może pełnić rolę uzupełnienia długoczasowego, to znaczy około 6-12 miesięcy, należy wówczas jednak wybrać właściwą metodę jego wykonania.

Przed uzupełnieniami tymczasowymi stawia się wiele zadań, które powinny one spełniać. Najważniejsza jest oczywiście ochrona miazgi zębów filarowych. Opracowana zębina stanowi ranę tkankową i wymaga ochrony przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi czy biologicznymi. Po oszlifowaniu zęby tracą kontakty na powierzchniach bocznych oraz na powierzchni żującej, co może sprzyjać przemieszczeniu w różnych kierunkach, w efekcie po dłuższym okresie może stać się przyczyną komplikacji w dopasowaniu uzupełnienia stałego. Stąd rola stabilizacyjna uzupełnień tymczasowych. Właściwie wykonane i dostosowane uzupełnienie tymczasowe ma zapewnić ochronę przyzębia, a także pozwolić na zachowanie prawidłowej czynności żucia oraz wymowy, co ma znaczenie szczególnie po opracowaniu zębów w odcinku przednim łuków zębowych.

Uzupełnienie tymczasowe, wbrew powszechnemu mniemaniu, powinno być także estetyczne. Pacjenci na estetykę zwracają coraz większą uwagę i przykładają dużą wagę do swojego wyglądu, w tym do estetyki uśmiechu. Wykonanie uzupełnienia, które będzie funkcjonalne, a zarazem na tyle estetyczne, że pozwoli pacjentowi swobodnie uczestniczyć w codziennych obowiązkach w okresie oczekiwania na uzupełnienie stałe, daje poczucie bezpieczeństwa i budzi zaufanie do doświadczenia lekarza. Zatem uzupełnienie takie staje się niejako wizytówką leczącego.

 Rola uzupełnień tymczasowych

 1. Ochrona miazgi zębów
2. Stabilizacja pozycji oszlifowanego zęba
3. Odtworzenie prawidłowej funkcji żucia
4. Umożliwienie prawidłowej wymowy
5. Zapewnienie estetyki uśmiechu
6. Kształtowanie dziąsła brzeżnego

 

Wraz z rozwojem takich dziedzin jak implantologia, mikrochirurgia czy periodontologia, stosowanie uzupełnień tymczasowych stało się koniecznością i postawiło przed tymi uzupełnieniami nowe wymagania i oczekiwania. Uzupełnienia tymczasowe zaczęto wykorzystywać do kształtowania dziąsła brzeżnego poprzez odpowiednio uformowane przęsła mostów, co stosuje się zarówno w metodzie tymczasowych mostów natychmiastowych, cementowanych tuż po ekstrakcji, jak również po zabiegach z zakresu periodontologii (np. po przeszczepach podnabłonkowej tkanki łącznej), w celu zarysowania imitacji brodawki dziąsłowej. Stosuje się wówczas mosty o typie mostów adhezyjnych lub o tradycyjnej konstrukcji z przęsłem o podstawie owalnej, tępo i wypukło wymodelowanym (FOT.1). Taki kształt umożliwia dość dokładne oczyszczanie, pomimo dużej powierzchni kontaktu z grzbietem wyrostka zębodołowego. Przygotowane w taki sposób tkanki miękkie znacząco wpływają na osiągnięcie korzystnego, końcowego etapu leczenia.

Przykładowe materiały do wykonywania uzupełnień tymczasowych

Nazwa materiału
 Producent
 Wskazania 
 Dostępne kolory
Cool Temp   Colthene/Whaledent Tymczasowe korony i mosty   A2, A3
Fill-Inn KerrHawe Tymczasowe korony i mosty   A1, A2, A3.5, XL
DENTALON Plus ASS   Heraeus Kulzer   Tymczasowe korony i mosty  L (jasny), M (średni), D (ciemny)
LuxatempPlus,
Luxatemp
Fluorescence
 DMG  Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe, licówki  A1, A2, A3.5, B1 i do zębów wybielonych
Luxatemp Inley  DMG   Tymczasowe inley’e  Uniwersalny
Omnitemp   KB Omnident Tymczasowe korony i mosty  A2, A3, A3.5
OPTITEMP AUTOMIX oraz HANDMIX   Spofa Dental Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe  A2
Prevision CB CTR KULZER Tymczasowe korony i mosty A1, A2, A3
Protemp II 3M ESPE Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe, licówki A1, A3, B3
Protemp 3 Garant 3M ESPE Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe, licówki A1, A2, B0.5, B3
Provitemp-K Bisico Tymczasowe korony i mosty Uniwersalny, jasny i ciemny
Revotec LC GC Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe, licówki B2
Structur Premium  VOCO Tymczasowe korony i mosty A1, A2, A3, A3.5, B1,B3, BL(bleach light)
Structur 2 SC VOCO Tymczasowe korony, mosty, wkłady koronowe typu inlay, onlay A2, A3, A3.5, C2, B1, B3, BL(bleach light)
Systemp.c&b plus Ivoclar Vivadent Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe A1, A2, A3, A3.5, XL(do zębów wybielonych)
TempSpan Pentron Tymczasowe korony i mosty  
Unifast LC GC Tymczasowe korony, małe mosty,nakłady, wkłady koronowe A2, A3, B2, B3, C2, przezierny
Unifast Trad GC Tymczasowe korony, mosty, nakłady, wkłady koronowe, naprawy protez kość słoniowa, różowy
Villacryl STC Zhermapol Tymczasowe korony, mosty oraz naprawy koron i mostów licowanych akrylem A1, A3, A4

Jak wykonać korony czy mosty tymczasowe?

Bezpośrednio

To metoda najbardziej popularna. Zaletą tej metody jest przede wszystkim niski koszt i możliwość natychmiastowego zaopatrzenia filarów, wadą – czasochłonność, niedostateczna precyzja wykonania i często brak estetyki. Metoda ta jest zalecana przy ograniczonej liczbie uzupełnianych zębów na krótki czas użytkowania.

Koronę tymczasową najłatwiej wybrać z zestawu koron tymczasowych wykonanych już fabrycznie i dopasować, a więc odpowiednio skrócić i uszczelnić materiałem do wykonywania koron tymczasowych. Jest to bardzo ważne, bo zarówno zbyt krótka jak i zbyt długa korona tymczasowa daje duże implikacje kliniczne, w tym krwawienie i przerosty dziąseł. Można również dociąć właściwą dla danego zęba kształtkę celuloidową, wypełnić materiałem do wykonywania koron tymczasowych i umieścić na oszlifowanym kikucie zęba. Przykłady materiałów do wykonywania uzupełnień tymczasowych przedstawiono w tabeli.

Tak wykonana korona wymaga jednak dalszego opracowana i dostosowania do warunków zgryzowych. Można również wykorzystać pobrany przed oszlifowaniem zębów wycisk masą alginatową. Odbite w wycisku zęby będą stanowiły idealną formę dla przyszłych uzupełnień tymczasowych, tym bardziej, że będą najbardziej zbliżone od dotychczasowego kształtu zębów. Po oszlifowaniu wycisk ponownie umieszcza się w jamie ustnej po wcześniejszym wypełnieniu odpowiednich miejsc materiałem do wykonywania uzupełnień tymczasowych.

Metoda bezpośrednia jest też metodą z wyboru dla wykonania mostu tymczasowego. Wówczas, w trakcie pobierania wycisku przed oszlifowaniem zębów, w luce umieszczamy odpowiednio uformowany kawałek wosku lub ząb akrylowy, czy usztywnioną kształtkę, stworzy to na tym etapie możliwość ukształtowania przęsła.

Metoda pośrednia

Ta metoda wymaga współpracy z pracownią protetyczną; niezbędne jest wykonanie wycisku i modelu. Zalecana jest w przypadkach konieczności wykonania uzupełnień, które będą użytkowane przez dłuższy czas. Zaletą tej metody jest wykonanie uzupełnienia, które dokładnie pasuje do opracowanego filaru, skutecznie chroni miazgę i jest estetyczne, ze strony technicznej łatwe do modelowania i konturowania. Wadę stanowi wyższy koszt i konieczność oczekiwania na uzupełnienie. Pracownie protetyczne mają dużą możliwość wyboru metody wykonania pracy, dlatego bardzo ważna jest sugestia lekarza. Najprostsze to modelowanie koron z wosku i zamiana wosku na akryl, a także wykonanie koron tymczasowych kompozytowych metodą warstwową i ich polimeryzacja. Wykonywane uzupełnienia można również wzmacniać włóknem szklanym, dotyczy to zarówno pojedynczej korony jak i mostów. Uzupełnienia tymczasowe powstają również na bazie tworzonych wax-up’ów a więc wykonanych przed leczeniem modelacji woskowych, które w dalszej kolejności służą jako podstawa dla form silikonowych, czy specjalnie wykonywanych kształtek. Na ich bazie powstaje kształt uzupełnień tymczasowych. Taka metoda jest polecana wówczas, gdy planowane uzupełnienie stałe zakłada zmianę kształtu, długości, szerokości, czy niewielką korektę ustawienia zębów w łuku. Uzupełnienie tymczasowe, wykonane na wzór planowanego uzupełnienia, stałego daje lekarzowi możliwość upewnienia się co do słuszności planu leczenia, a pacjentowi daje czas na adaptację i oswojenie się z nową sytuacją. Na tym etapie pewne korekty są jeszcze możliwe, a pacjent może śmiało zgłaszać swoje uwagi, dzięki czemu nie powstaną błędy w pracy stałej. Dotyczy to także kolorystyki uzupełnienia.

Jeszcze nowocześniej

Obecnie do wykonywania uzupełnień tymczasowych może być wykorzystywana również technologia CAD/CAM. Powstają wówczas uzupełnienia tymczasowe właściwie ”z najwyższej półki”. Szczelina brzeżna w tego typu uzupełnieniach rzędu 40 mikrometrów, zbliża je do wymagań, jakie stawia się uzupełnieniom stałym. Dzięki coraz większemu wyborowi produktów do ich wytwarzania (krążki i bloczki) stają się łatwiej dostępne. Uzupełnienia wytwarzane z użyciem tej technologii mogą być wycinane w postaci pełnokonturowych, jednolitych koron i mostów lub jako podbudowy przeznaczone do licowania (Ryc.1).

Licowanie takich konstrukcji może odbywać się z zastosowaniem materiału akrylowego lub kompozytu. Uzupełnienia pełnokonturowe frezowane są z bloczków lub krążków, które mogą być wykonane z polimetakrylanu metylu (np. Zeno Pro Fix) lub kompozytu (np. VITA CAD-Temp monoColor). Zazwyczaj są jednolite kolorystycznie (np. kolor A2, A3 wg kolornika VITA) z ewentualną możliwością indywidualizacji systemem specjalnych farb. Aczkolwiek dostępne są również bloczki (np. VITA CAD-Temp multiColor), które już fabrycznie zawierają pewien zakres kolorów. Dają możliwość wykonania uzupełnienia z gradientem kolorów od A 3,5 przy szyjce do A 2 przy brzegu siecznym, które nadal pozostaje uzupełnieniem pełnokonturowym, jednolitym, w zasadzie bez konieczności dodatkowej pracy nad kolorem. Metoda frezowania uzupełnień pełnokonturowych to metoda przeznaczona głównie do wykonywania pojedynczych koron lub krótkich (trzypunktowych) mostów.uzupełnienia tymczasowe 1

W przypadku mostów wielopunktowych i innych nietypowych konstrukcji, np. mostów typu Meryland czy mostów z elementem dowieszonym, lepszą metodą jest wykonanie frezowania podbudowy, najczęściej z materiałów wzmocnionych włóknem szklanym. Podbudowa w kolejnym etapie zostanie już przez technika olicowana, czy to materiałem akrylowym czy kompozytowym. Daje to możliwość otrzymania uzupełnienia o lepszych parametrach wytrzymałościowych i praktycznie w dowolnej kolorystyce i najbardziej wyszukanej indywidualizacji (np. efekt przebarwienia, pęknięć szkliwa itp.) ( FOT. 2,3). Wykorzystanie technologii CAD/CAM może dotyczyć metody pośredniej, tak jak to opisano powyżej. Jednak w gabinetach, w których jest zainstalowana obrabiarka CEREC (Sirona), wykonanie uzupełnienia tymczasowego można zaliczyć do metody bezpośredniej. Cały zabieg jest przecież wykonany „w gabinecie i przy fotelu pacjenta”. Niestety obecnie wykonywanie uzupełnień w technologii CAD/CAM, czy to pośrednio czy bezpośrednio, nie jest standardem. Niemniej jednak należy się spodziewać, że wraz z dalszym rozwojem implantoprotetyki i periodontologii popyt na uzupełnienia tymczasowe dobrej jakości zdecydowanie wzrośnie.

uzupełnienia tymczasowe 2


Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska

Lekarz stomatolog. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Adiunkt w Katedrze Protetyki Stomatologicznej WUM, specjalista w zakresie protetyki stomatologicznej. Autorka rozprawy doktorskiej pt. „Analiza zmian wartości siły retencji w trójelementowych układach koron teleskopowych”. Magister ekonomii, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość.

Inne artykuły tego autora.


Artykuł opublikowany w numerze 7/2011 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA