Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że 54 proc. ankietowanych respondentów jest przeciwnych wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, natomiast za jest 32,1 proc. Pytanie w badaniu ankietowym brzmiało: czy w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, wykrywanych w testach w Polsce, Pani/Pana zdaniem powinien zostać przywrócony obowiązek zakładania maseczek w miejscach publicznych.

"Tak" odpowiedziało 32,1 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło 54 proc. badanych. 13,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Nie chcemy nosić maseczek

– Prawie trzech na czterech respondentów w wieku od 25 do 34 lat (72 proc.) wypowiada się przeciwko przywróceniu obowiązku zakładania masek w miejscach publicznych. Takiego samego zdania jest niemal sześć osób na dziesięć (57 proc.) z dochodem między 3001 a 4000 zł netto oraz podobny odsetek (56 proc.) badanych posiadających wykształcenie wyższe – wynika z badania. Najczęściej przeciwko przywróceniu obowiązku zakładania masek w miejscach publicznych wypowiadają się respondenci z miast o wielkości od 20 do 99 tys. mieszkańców (60 proc.).

Noszenie maseczki pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19

Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Badanie zostało przeprowadzone 5 i 6 grudnia.

Kompleksowa recenzja opublikowana 31 października 2023 r. w "JAMA Network Open" potwierdza, że noszenie maseczki naprawdę pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19. Naukowcy przeanalizowali ponad 40 badań, które zostały przeprowadzone przy użyciu siedmiu różnych metodologii. To twierdzenie zdaje się potwierdzać fakt, że maseczki chirurgiczne są przeznaczone do noszenia przez pracowników opieki zdrowia podczas operacji i niektórych procedur opieki zdrowotnej w celu wyłapywania drobnoustrojów rozsianych w kropelkach cieczy i aerozolach z ust i nosa osoby noszącej.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Większość Polaków nie chce nosić maseczek

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.