Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nowa szczepionka przeciw COVID-19, dopasowana do dominującego obecnie wariantu wirusa – XBB (Kraken) będzie dostępna w Polsce 6 grudnia. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, w którym zachęca do przyjęcia szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej.

Od 6 grudnia można się szczepić na wariant Kraken

Resort zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki w szczególności osobom mającym 60 lub więcej lat, tym, które mają niedobory odporności lub choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy osób w wieku ≥12 lat) czy też pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

– Możliwość wykonania szczepienia i wprowadzenia informacji w e-Karcie Szczepień o podaniu szczepionki adoptowanej z wariantem XBB.1.5 jako dawki przypominającej lub w ramach podstawowego szczepienia zostanie uruchomiona od 6 grudnia 2023 r. – przypomina resort zdrowia w opublikowanym w piątek 17 listopada dokumencie.

Szczepionka białkowa Nuvaxovid

Szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (rirmy Novavax) zaktualizowana pod aktualnie dominujący podwariant XBB.1.5. będzie dostępna zgodnie z CHPL produktu również dla osób, które wyrażają chęć zaszczepienia i spełniają warunek wieku (osoby, które ukończyły 12 r.ż.) i od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. W przypadku osób dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19 powyżej 12 roku życia należy podać 2 dawki w odstępie 3 tygodni – informuje MZ.

Zalecany odstęp podania kolejnej dawki przypominającej od przyjęcia ostatniej dawki przypominjącej w grupie wiekowej 12+ wynosi co najmniej 6 miesięcy. Ministerstwo zdrowia zamówiło około miliona dawek nowej szczepionki firmy Novavax, która uzyskała aprobatę Europejskiej Agencji Leków miesiąc po szczepionce Pfizera. To tłumaczy opóźnienia w dostawach. – Obecnie zapowiadany termin to początek grudnia. Tyle, że sezon zachorowań mamy już w pełni – mówiła Polskiej Agencji Prasowej mikrobiolożka. Nowa szczepionka przeciwko COVID-19 jest już trzecią szczepionką przeciwko nowemu podwariantowi, która została zarejestrowana przez KE w Unii Europejskiej.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: szczepionka na wariant Kraken

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA