Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że lekarze dentyści i inni pracownicy kliniczni gabinetów dentystycznych uniknęli zwiększonego ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 podczas pandemii.

Są to ważne informacje, ponieważ ta grupa zawodowa na początku pandemii COVID-19 była zaliczana do najbardziej zagrożonych. Wynika to ze specyfiki pracy – bliski kontakt z jamą ustną pacjenta.

Skuteczne środki ochrony osobistej

Według badaczy, praca kliniczna zespołów stomatologicznych nie zwiększyła ryzyka zakażania chorobą COVID-19. Było to możliwe przede wszystkim dzięki powszechnemu stosowaniu środków ochrony osobistej (w tym masek) oraz regularnemu wykonywaniu testów na koronawirusa. Z analizy naukowców z Harvardu wynika, że średni wskaźnik pozytywnego wyniku testu u osób zaangażowanych w działania stricte kliniczne (lekarze, asysta, higienistki) wyniósł 0,25%. Był on zatem niższy niż w przypadku innych osób związanych zawodowo z branżą stomatologiczną, w tym studentów oraz personelu niemedycznego gabinetów. W tych grupach wskaźnik zakażenia wyniósł 0,36%.

– Zaangażowanie w leczenie nie zwiększało ryzyka zachorowań na COVID-19. Podczas gdy osoby biorące udział w leczeniu wykonywały średnio większą liczbę testów w ciągu tygodnia, wskaźnik pozytywnych testów pozostał niższy niż u pozostałych pracowników praktyk dentystycznych. To zaś zapewniło bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i zespołów medycznych – podali naukowcy z Harvard School of Dental Medicine.

Nadzieja w przypadku kolejnych epidemii

- Wyniki badania wskazują na to, że leczenie będzie mogło być przeprowadzane bezpiecznie także w przypadku kolejnych przyszłych epidemii wirusowych – mówią badacze. Doświadczenie udało się przeprowadzić dzięki badaniu 390 osób. Większość z nich (53,8%) stanowiły kobiety. Wśród badanych, najwięcej było osób w wieku 20-29 lat. Najmniej osób powyżej 60 roku życia. Szczyt zachorowań wśród uczestników badania nastąpił w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku. Badania naukowców z Harvard School of Dental Medicine (HSDM) z zespołu kierowanego przez dr Sung Eun Choi zostały opublikowane w pracy pt. „Evaluation of Comprehensive COVID-19 Testing Program Outcomes in a US Dental Clinical Care Academic Setting”.

Dowiedz się więcej - Dentyści a COVID-19 - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA