Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rozpoczynają się sprawy sądowe 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii COVID-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów zniechęcając ich do szczepień. O ewentualnej winie lekarzy i lekarzy dentystów będą decydować trzy okręgowe sądy lekarskie – w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione zostały przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności.

Zarzuty wobec lekarzy

– Wnioski przekazane do trzech sądów, dotyczą lekarzy i lekarzy dentystów, sygnatariuszy listów i apeli Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Członkowie stowarzyszenia przekonywali m.in. (strona internetowa, media społecznościowe), że szczepionki przeciwko koronawirusowi nie są bezpieczne i mają eksperymentalny charakter – dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze serwisu prawo.pl. Lekarze, którzy będą odpowiadać przed sądem mieli kierować apele i listy do Prezydenta, Ministra Zdrowia (o wstrzymanie „programu podawania preparatów inżynierii genetycznej”), dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców (o wstrzymanie promowania szczepień wśród dzieci) i biskupów („o nieagitowanie” wiernych do udziału w akcji „Szczepimy się”). Mieli przekonywać, że istnieje coraz więcej dowodów na występowanie poważnych działań niepożądanych po szczepionkach przeciwko COVID-19, łącznie ze zgonami. Wyroki w tej sprawie już zapadają.

– Postępowanie będzie wyzwaniem, bo chodzi o lekarzy z całej Polski. Wniosek o ukaranie, który trafił do Okręgowego Sądu Lekarskiego przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej dotyczy 19 lekarzy. – Dotyczy ono propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną – mówi rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka.

Wyroki w podobnej sprawie już zapadły

Ostatni wyrok zapadł pod koniec zeszłego roku. Wydał go Okręgowy Sąd Lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, który zawiesił na rok prawo wykonywania zawodu Zbigniewowi Martyce, pełniącemu funkcję ordynatora oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej. Zarzuty dotyczyły tego, że między 8 września 2020 roku a 5 grudnia 2021 roku podważał zasadność obostrzeń, w tym zasadność obowiązku noszenia maseczek oraz krytykował przyjętą przez rząd strategię walki z epidemią COVID-19. Decyzja sądu lekarskiego została negatywnie przyjęta przez środowiska wspierające lekarza, a biegli w tej sprawie zaczęli otrzymywać pogróżki.

Dowiedz się więcej - Lekarze przed sądem - szczepienia - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA