Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Adam Niedzielski przekazał informację, że w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem, rząd na razie nie planuje podjąć radykalnych działań.

– Na razie nie ma decyzji o zmianie polityki testowania lub otwierania oddziałów covidowych – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. W najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem będzie systematycznie rosła. W wakacje, w szczycie, zachorowań będzie mniej więcej 7 tys. dziennie – wynika z rządowych prognoz.
W wakacje nie będzie żadnych zmian


– Jesteśmy w takim momencie, że działają pewne mechanizmy zapobiegające rozprzestrzenianiu covidu, bo mamy duża skalę immunizacji. W naszych badaniach wychodzi, że jest to powyżej 90 proc. Mamy też okres wakacyjny, który oznacza, że dzieci nie chodzą do szkół (...), a mimo to będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem liczby zakażeń, bo omikron w wersji BA.5, z którym mamy teraz do czynienia, jest bardzo zakaźny – powiedział Niedzielski.


Przedstawiciel resortu zdrowia podkreśla, że to nie ten czas, by zmieniać politykę dotyczącą testowania, czy też otwierać oddziały covidowe. – Dopóki nie będziemy mieli wyraźnej eskalacji hospitalizacji i to tych hospitalizacji, które są związane z trudnym staniem zdrowia, a nie podawaniem leku, to nie będziemy wykonywali żadnych histerycznych ruchów – oświadczył Niedzielski.
Subwariant koronawirusa centaurus
W Europie coraz częściej notowane jest jednak kolejne zagrożenie. Szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio–Medico Massimo Ciccozzi powiedział włoskiej agencji Ansa, że nowy subwariant koronawirusa centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak omikron. Na razie nie wiadomo, czy centaurus powoduje większą śmiertelność, bo nie przeprowadzono jeszcze badań w tym kierunku.
– Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące go zarówno od omikrona 5, jak i omikrona 2, od których pochodzi – wyjaśnił. Powiedział także, że mutacje te są w stanie „umknąć przeciwciałom".
– Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny, w przeciwnym razie ginie – dodał epidemiolog. Służby sanitarne wykryły pierwszy przypadek centaurusa w Holandii. Do tej pory stwierdzono go w 10 krajach świata, w tym w Niemczech, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA