Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wciąż pojawiają się nowe informacje dotyczące tak zwanych długotrwałych skutków zakażenia COVID-19. Coraz częściej słyszy się o „stomatologicznych” konsekwencjach przebytego zakażenia.

COVID-19Tak zwany „Long Covid” ujawnia się najczęściej po czterech tygodniach od ustąpienia objawów zakażenia. Utrzymuje się on nawet kilka miesięcy. Może powodować wrażliwość dziąseł, powodować szybsze narastanie płytki nazębnej, a nawet doprowadzić do wypadania zębów.

COVID-19 w jamie ustnej


W ostatnim czasie lekarze diagnozują coraz częściej również martwicę kości szczęki. Prawdopodobnie jest to także powikłanie po przebytym zakażeniu. Może ono wystąpić nawet do dwóch miesięcy od negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2. Zespół lekarzy badający to zagadnienie twierdzi, że głównym powodem wystąpienia tego schorzenia jest sam koronawirus. Powoduje on poza zakrzepicą mikronaczyniową i stanem nadkrzepliwości obniżenie poziomu ACE-2, rozległy stan zapalny i burzę cytokininową. Lekarze dentyści oraz chirurdzy szczękowo-twarzowi powinni być przygotowani do szybkiej diagnostyki martwicy kości jako powikłania COVID-19, by zapobiec trwałym deformacjom – napisał główny autor pracy prof. Yehia El-Mahallawy.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Skutki COVID-19 widoczne są w jamie ustnej