Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zgodę Europejskiej Agencji Leków na stosowanie uzyskała nowa szczepionka przeciwko koronawirusowi, dostosowana do wariantu Omikron. Tym samym weszła do obiegu.

– Szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2 – informuje EMA. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych posiada już szczepionki w swoich magazynach, nowa szczepionka będzie wykorzystywana jednak tylko jako dawka przypominająca.

W magazynach są już nowe szczepionki

- Preparatu nie zabraknie i wszyscy chętni będą mogli z niego skorzystać – przekonuje Ministerstwo Zdrowia. Resort rozważa, by z nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi najszybciej mogli skorzystać najstarsi Polacy – wszystko w związku z niepewnymi terminami dostaw nowego preparatu.

Aktualnie w polskich magazynach jest 450 tys. dawek celowanych szczepionek przeciw COVID-19. Kolejny, większy transport planowany jest w najbliższym czasie. Do Polski docelowo ma trafić około 1,2 miliona dawek.
– Zapas może być rozłożony na etapy, dlatego w pierwszej kolejności nową szczepionką zaszczepią się osoby z grup większego ryzyka – tłumaczy Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
W przypadku, gdy dawek szczepionki będzie mniej, to wtedy pierwszeństwo będą miały osoby starsze, osoby z wielochorobowością, które wymagają dawki przypominającej. – Cała Europa teraz zamawia tę szczepionkę, być może będą konieczne poszczególne etapy – podsumowuje Kraska.

Ukierunkowana na zwalczanie Omikrona

– Ta szczepionka jest inna, nie ma pewnych elementów, które ma szczepionka podstawowa. Warunkiem jej przyjęcia jest zaszczepienie się szczepionką podstawową, a potem przyjęcie szczepionki dedykowanej wariantowi Omikron. Jest między nimi współzależność, trzeba przyjąć szczepionkę podstawową, a potem się „doszczepić” przeciw nowej mutacji – tłumaczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Naukowcy podkreślają, że nowa szczepionka jest wersją preparatów firm BioNTech/Pfizer i Moderna ukierunkowana na zwalczanie podwariantu Omikron BA.1 oprócz oryginalnego szczepu SARS-CoV-2. Preparaty Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1, są przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych. - Szczepionki oparte na subwariancie BA.1, mają ponadto komponentę tradycyjną, która pochodzi z pierwotnego wirusa, a to gwarantuje utrzymanie odporności u osób, które wcześniej się zaszczepiły, szczególnie jeszcze jedną dawką przypominającą – podkreśla prof. Robert Flisiak.

Dowiedz się więcej. Nowa szczepionka na COVID-19.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA