Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Personel medyczny, pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci od 17 sierpnia będą mogli się szczepić czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19.

 

– W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych zostanie około 400 tys. e-skierowań. Wskazano, że na szczepienie będzie można również umówić się przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień (tel. 989) oraz w wybranych punktach szczepień – poinformowano na konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia.

Czwarta dawka dla medyków

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z zadowoleniem przyjęło decyzję resortu zdrowia. PNRL podkreśla istotność umożliwienia szczepienia się kolejnym grupom oraz zachęca zarówno medyków, jak i pacjentów, mających już taką możliwość, do korzystania z ochrony jaką daje szczepionka. Przypomnijmy, że Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się o wypracowanie zaleceń dotyczących drugiej dawki przypominającej szczepienia przeciwko COVID-19 dla medyków. Specjalny apel w tej sprawie został wystosowany 29 lipca br.

Pracownicy medyczni to szczególnie narażona grupa

– Pracownicy ochrony zdrowia stanowią szczególną grupę, która jest narażona na większe ryzyko ciężkich zakażeń ze względu na dużą ekspozycję podczas opieki nad pacjentami, jak również mogącą przyczynić się do transmisji wirusa w placówkach leczniczych, w przypadku zachorowania. Z tego względu postulujemy, aby pracownicy ochrony zdrowia zostali objęci szczepieniami drugą dawką przypominającą od 50. roku życia oraz bez względu na wiek, jeśli pracują bezpośrednio z pacjentami, którzy nie mogą przyjąć szczepienia lub należą do uznanych grup ryzyka ciężkiego przebiegu i zgonu w przebiegu COVID-19. Warunkiem powinien być co najmniej 4-miesięczny odstęp od pierwszej dawki przypominającej – czytamy we fragmencie apelu.

Piąta dawka szczepionki jesienią

PNRL podkreśliło w apelu również, że nie jest wskazane w obecnej sytuacji epidemicznej odkładanie decyzji o szczepieniu na jesień, kiedy zapowiadane jest wprowadzenie na rynek szczepionek ze zmodyfikowanym składem, uwzględniającym aktualnie krążący wariant Omicron.

Przyjęcie teraz drugiej dawki przypominającej nie będzie stanowiło przeciwwskazania do uzupełniającej dawki nowej szczepionki, jeśli będzie dostępna jesienią. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała, że zaktualizowane wersje szczepionek, skierowane konkretnie przeciwko wariantowi Omikron, mają być dostępne już we wrześniu. Będą to preparaty Pfizera oraz Moderny.

Dowiedz się więcej. Czwarta dawka dla medyków

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.