Odpowiednia profilaktyka w przypadku naszego uzębienia to różne nieskomplikowane czynności, dzięki którym unikniemy próchnicy, różnych chorób zębów i jamy ustnej oraz nieprawidłowości o charakterze estetycznym. Warto przywiązywać do tego dużą wagę, gdyż dzięki prawidłowemu podejściu będziemy długo cieszyć się pięknym uśmiechem.
1. Klasyka, czyli po prostu częste mycie zębów
Zobacz, jakie są sposoby na samodzielne dbanie o stan uzębienia.
Jednym z najprostszych sposobów pielęgnacji uzębienia jest regularne mycie zębów. To najważniejsza sprawa, zalecana przez każdego dentystę. Jednak ważne jest również to, jak szczotkujesz i trzymasz szczoteczkę do zębów.
Podczas szczotkowania upewnij się, że trzymasz szczoteczkę pod kątem 45 stopni nad linią dziąseł, tak aby zarówno powierzchnia zęba, jak i linia dziąseł stykały się z włosiem szczoteczki. Upewnij się także, że myjesz zęby przez co najmniej 2 minuty, aby wyszczotkować większość powierzchni wszystkich zębów.
Kiedy skończysz myć zęby, czas wyczyścić również język. Wyszczotkuj powierzchnię języka i podniebienia, aby upewnić się, że usta są wolne od bakterii, co zapobiegnie nieświeżemu oddechowi. Staraj się myć zęby minimum dwa razy dziennie, aby uniknąć gromadzenia się bakterii.
2. Używaj nici dentystycznej
Pomimo tego, że nitkowanie zajmie Ci więcej czasu, pamiętaj o jednej rzeczy: nawet po umyciu zębów szczoteczką, co najmniej 40% powierzchni zębów pozostanie nienaruszone. Nić dentystyczna może pomóc usunąć resztki jedzenia, których nie można pozbyć się za pomocą szczotkowania. Pozwala również dotrzeć głęboko między zęby, czyli tam, gdzie nie poradzi sobie szczoteczka do zębów lub płyn do płukania jamy ustnej. Zaleca się nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie.
3. Jak dbać o zęby? Unikaj używek
Powstrzymywanie się od palenia papierosów może pomóc Ci uratować zęby przed wieloma zagrożeniami. Negatywny wpływ palenia to m.in.:
-
przebarwione, zżółknięte zęby z ciemnym nalotem,
-
szybsze odkładanie się kamienia nazębnego,
-
owrzodzenia, a w przyszłości nawet zmiany nowotworowe.
Poza tym nie tylko palenie tytoniu, ale również alkohol może destrukcyjnie działać na zęby. Przede wszystkim ma szkodliwy wpływ na śluzówkę jamy ustnej, a mianowicie znacznie zmniejsza produkcję śliny, spełniającą istotne funkcje ochronne. Ślina zarówno odpowiada za oczyszczanie zębów oraz jamy ustnej, jak i niszczenie różnych patogenów.
4. Słodzone napoje, kawa i herbata
Napoje te bez wątpienia uwielbia mnóstwo osób, ale warto pamiętać o ich negatywnym wpływie na uzębienie. Mogą one osłabiać zęby i prowadzić na przykład do pojawienia się próchnicy. Herbata i kawa są ponadto głównymi „sprawcami” przebarwień zębów.
5. Jak dbać o zęby? Zdrowa dieta
Zęby potrzebują wapnia, będącego głównym budulcem układu kostnego. W związku z tym warto wprowadzić do diety odpowiednie produkty, na przykład mleko, jogurty, sery i inne produkty bogate w wapń.
Podsumowanie
Wiesz już, jak możesz samodzielnie zadbać o swoje zęby. Oprócz tego powinieneś odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na 6 miesięcy, aby sprawdzić stan swojego uzębienia. Podczas tych wizyt stomatolog zbada Cię w celu zidentyfikowania problemów i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Partner artykułu: A-line
Dowiedz się więcej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.